Żołnierze Armii Czerwonej spoczną na cmentarzu w Chojnie

Kolejne szczątki żołnierzy radzieckich zostaną pochowane na cmentarzu w Chojnie. Uroczystości pochówku 38 żołnierzy odbędą się 9 czerwca. 

Żołnierze polegli w walkach podczas II wojny światowej na terenie pomorza zachodniego. Ich szczątki zostały odnalezione na terenie województwa zachodniopomorskiego, były badane i przechowywane w Zakładzie Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Tylko czterech żołnierzy udało się zidentyfikować. 

Ostatni pochówek na terenie Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Chojnie miał miejsce 9 czerwca 2011 roku. Wtedy pochowano tam szczątki 91 żołnierzy, sześciu zostało zidentyfikowanych. 

Identyfikacja żołnierzy radzieckich jest bardzo trudna, ponieważ nie mieli oni identyfikatorów. W 2011 roku tylko sześciu żołnierzy udało się zidentyfikować dzięki medalom, które przy nich odnaleziono. 

Historycy szacują, że na terenie naszego województwa poległo ok., 50 tys. żołnierzy Armii Radzieckiej.
Redakcja

12 Komentarze

 1. Na śmietnik z takimi żołnierzami, mordowali Polaków i tyle, taka jest prawda, a teraz jeszcze historia jest zakłamywana. A Katyń? A gwałty dokonywane na Polakach? A teraz mają na cmentarzu być?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamknij morde pajacu . Ja sam jestem anty czerwony , anty ruski ale do cholery to byli żołnierze . Gineli na tej ziemi więc należy się im pochówek . Nikt z nas nie wie jacy byli .

   Usuń
  2. godny pochówek każdemu się należy bez względu kim był !!!
   może z tobą po śmierci na śmietnik !!!

   Usuń
  3. A NA DRZEWACH ZAMIAST LIŚCI BĘDĄ WISIEĆ KOMUNIŚCI !!!!

   Usuń
  4. Z tobą na śmietnik śmieciu. kim by nie byli należy im się pochowek bo to tez byli ludzie i tez walczyli dla swojej ojczyzny nawet jeżeli przeciwko nam. gdyby ci ludzie byli polakami to by walczyli za nasza ojczyznę wiec należy im się pochowek ty wyrzutku społeczny !!

   Usuń
 2. Należy im się taki sam ceremoniał jaki zgotowali naszym żołnierzom z AK w bezimennych dołach z kulą w tyle głowy . Jeszcze asysta honorowa rzygac mi się chce jak na to patrzę .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak już coś to AK było mordowane przez SB czyli przez swoich troszkę historię poznaj

   Usuń
 3. Ta jasne a mówi Ci coś nazwa Informacja Wojskowa którą dowodzili rosyjscy oficerowie służb specjalnych ,nie siej to komunistycznej propagandy historyczny ignorancie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Polecam anonimowemu koledze rozprawy naukowe Pana Leszka Żebrowskiego tam kolega poprawi swoje wiadomości z tego zakresu bo jak na razie to dwója z historii z wykrzyknikiem
  .
  http://www.bibula.com/?p=2941

  OdpowiedzUsuń
 5. niech spoczywają w pokoju a nadgorliwi chrześcijanie w komentarzach wyżej niech przymkną mordy bo gdyby nie oni nie były by nas wieczna cześć i chwała bohaterskim żołnierzom armii czerwonej

  OdpowiedzUsuń
 6. no i dobrze że ich znaleźli teraz co najmniej będą w jednym miejscu pójdę ich pożegnać

  OdpowiedzUsuń
 7. potępiajcie Stalina, Berię, Mołotowa ale nie tych szarych żołnierzy idących z frontem.. oni mają prawo do modlitwy za zmarłych i zadumę nad losem zwykłych żołnierzy.na których czekały w domu ich kobiety.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza