Flis odrzański – piknik nad Odrą w Osinowie Dolnym i WiduchowejFlotylla XX Flisu Odrzańskiego przekroczy granice województwa zachodniopomorskiego 9 lipca w Gozdowicach, by po przepłynięciu blisko 500 km, dotrzeć 11 lipca do Szczecina. Flisacy w czwartek 9 maja pojawią się w Osinowie Dolnym i Widuchowej. 


Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Cedynia do powitania flisaków – uczestników XX Flisu Odrzańskiego. Na przystani nad Odrą w Osinowie Dolnym, vis a vis dawnego wjazdu do fabryki celulozy (obecnie targowisko w pobliżu mostu drogowego - Polenmarkt ), zacumują jednostki biorące udział we Flisie. Pomiędzy godziną 11.00 a 14.00 będzie można podziwiać barwną kawalkadę flisaków, a na nabrzeżu jednocześnie w ramach pikniku będą się odbywały występy artystyczne, animacje dla dzieci i młodzieży oraz plener rysunkowy.

Specjalnie z tej okazji zostanie uruchomiony autobus, który dowiezie mieszkańców na teren gdzie będzie się odbywał piknik nad Odrą.

Około godziny 18:00 flisacy pojawią się na Odrze w Widuchowej. Na Bulwarach Rybackich przewidziano wiele atrakcji, będzie między innymi wspólne ognisko.

Tegoroczna trasa flisu mierzy 655 km. Flisacy wypłynęli 27 czerwca z Kędzierzyna Koźla i zakończą swój rejs 11 lipca w Szczecinie. Po drodze odwiedzą również gminę Cedynia. 9 lipca ich łodzie zatrzymają się w Osinowie Dolnym. Flisacy z nadodrzańskich miast będą mieli tego dnia okazję poznać Cedynię, jej historię i walory przyrodnicze.
Celem flisu jest m.in. promowanie turystycznego i rekreacyjnego zagospodarowania Odry w ramach działalności Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, integracja mieszkańców miast i gmin nadodrzańskich po stronie polskiej i stronie niemieckiej wokół wspólnych spraw, świętowanie Dnia Rzeki Odry w poszczególnych miejscowościach, upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży, promocja województwa zachodniopomorskiego jako miejsca do uprawiania turystyki na całej trasie Flisu, promowanie walorów turystycznych Szczecińskiego i Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.

Flis Odrzański to także kontynuacja rozpoczętych w ubiegłym roku badań nad fenomenem Flisu Odrzańskiego, który w tym roku obchodzi swój XX jubileusz. Studenci i absolwenci Wydziału Humanistycznego US stworzyli nowy program naukowo-badawczy „Flis Odrzański – etnologiczne badania pogłębione”, który będzie realizowało 7 osób pod opieką merytoryczną koordynatora programu – dra Piotra Malińskiego. Tym razem przemierzane będą nurty Odry wojskową łodzią desantową typu ŁD, udostępnioną przez jednego ze sponsorów. Jednostka napędzana jest spalinowym silnikiem przyczepnym o mocy 35 KM.

fot. Andrzej Kumik/flisodrzanski.pl
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza