Rozłam we Wspólnocie Samorządowej, siedmiu radnych odchodzi od burmistrza [foto]


Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz nie ma już większości radnych za sobą. Nastąpił rozłam w klubie Wspólnota Samorządowa. 

Siedmiu radnych zrezygnowało z uczestnictwa w klubie "Wspólnota Samorządowa" i powołało nowy klub "Chojeńskie Porozumienie Społeczne". Przewodniczącym został Jacek Prus, a wiceprzewodniczącym Mariusz Strelczuk, pozostali członkowie to Piotr Mróz, Radosław Stec, Piotr Żebrowski, Michał Burak i Jarosław Klisowski. Informacja ta została podana na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Chojnie.

Ponadto podczas sesji radni przeciwni byli projektowi uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2015 rok. W związku z powstałą sytuacją na wniosek burmistrza zrezygnowano z głosowania nad projektem w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Chojna na lata 2015 - 2025 oraz nad projektem w sprawie emisji obligacji.

Radni byli również przeciwni cofnięciu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Za przyjęciem projektu uchwały był tylko jeden radny - Bronisław Krzyżanowski, 10 radnych było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Zobacz zdjęcia na naszyma profilu na Facebooku
Redakcja

50 Komentarze

 1. oczekuję od tych radnych publicznej informacji jakie były powody tej decyzji i jakie są ich pomysły na zmiany sytuacji w mieście. To chyba minimum tego, czego wyborca może w takim momencie chcieć od swoich przedstawicieli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję odwagi i w końcu obywatelskiej postawy. A co z obligacjami i dalszym zadłużaniem gminy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Panu Burmistrzowi nie starczyło już obietnic?

  OdpowiedzUsuń
 4. Gmina to i tak bankrut, więc to już tylko walka o stolki i waszą kasę na stanowiskach ;) jak w burdelu nie idzie, to nie wymienia się firanek ;))) czekany na nową swierza siłę w mieście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie PIS nadchodzi?

   Usuń
  2. Byl czas zeby zmienic wkadze,ale wybraliscie tego samego wiec nie nazekajcie

   Usuń
  3. Byl czas zeby zmienic wkadze,ale wybraliscie tego samego wiec nie nazekajcie

   Usuń
 5. No to teraz ktoś ma problem. Zaraz pewno będzie zwołania kolejna sesja☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Radni odeszli z koalicji bo nie mogli za łatfić swoich prywatnych spraw..Poprostu dostali weto,,,Sprawy GMINY tak a nie prywata.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczury z tonącego okrętu uciekają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Masz szczerą prawdę ,prawdziwe SZCZURY.....

  OdpowiedzUsuń
 9. Szczury, ale w porę intinteligentne. chyba radnym się przelało

  OdpowiedzUsuń
 10. Co po niektórych z tych panów nie spodziewałem się iż zachowali resztki honoru i zdrowego rozsądku, a jednak mile mnie zaskoczyli. To już są na prawdę ostatki w Chojnie. Gmina potrzebuje NA GWAŁT dobrego planu naprawczego.

  OdpowiedzUsuń
 11. a wy ludzie potrzebujecie słownika ortograficznego!!! nic nie można zrozumieć!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie rozumiesz to znaczy żeś TEMPAK bo jakoś inni rozumiom

   Usuń
 12. za dużo kosztuje kadra kierownicza w Chojnie, w gminie takiej jak nasza nie potrzeba zastępcy i sekretarza , powinien być jeden z nich. Dom Kultury to moloch który wydaje miliony a działalności 00000- żenada.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niezłe jaja. Najpierw przez lata pomogli burmistrzowi doprowadzić gminę na skraj przepaści a teraz mówią: TO NIE MY, TO BURMISTRZ.
  To zwykłe politykierstwo. Ci ludzie powinni mieć honor i złożyć mandaty radnych. Jeszcze wczoraj wszystko było ok. Każda uchwała i każdy pomysł burmistrza były dobre. Nie przeszkadzały kredyty obligacje deficyty. I nagle się obudzili?
  Dla mnie są kompletnie NIEWIARYGODNI i NIE WARCI ZAUFANIA.

  OdpowiedzUsuń
 14. wszyscy siebie warci, ale zawsze odpowiada szef - burmistrz za upadek gminy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niewiarygodni i bez zaufania to prawda. Zobaczymy co teraz to zmieni panowie Radni?

  OdpowiedzUsuń
 16. admin na tym portalu na szczęście nie cytujesz wypowiedzi z ust Fedorowicza. On publicznie potrafi powiedzieć że obligacje miały być przeznaczone na pensje, fundusze sołeckie czy kluby sportowe. A to są wydatki bieżące a jedynym sposobem pokrycia tych wydatków sa dochody bieżące!!!! I jedne i drugie muszą w budżecie się bilansować.
  Jeśli on publicznie ze skarbniczką plecie że obligacje przeznaczone na inwestycje mają być przeznaczone na załatanie dziury w budżecie, pensje itd. to albo zwariowali albo całkowicie się pogubili.
  Chyba radni w porę to dostrzegli 

  widzę że skrzywdzeni miłośnicy burmistrza odezwali się na tym forum, nie zakłamujcie rzeczywistości kochani, on po prostu jest słaby

  OdpowiedzUsuń
 17. Wielce Szanowni Panowie burmistrzowie i radni, dopóki nie rozwiążecie sprawy dofinansowania rozpasanej gminnej oświaty, to możecie dzielić się na tysiące klubów w 15 osobowej radzie, i tak nie unikniecie zadłużania gminy. Inna sprawa to postawa to zdradliwa postawa asów chojeńskiej polityki w osobach Mroza, Steca i Żebrowskiego. Napiszę krótko - czego sobie nie załatwiliście?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnia pora, żeby wypromować pana Mroza na kandydata na burmistrza. Tylko że za taki stan gminy po burmistrzach to on jako przewodniczący jest odpowiedzialny

   Usuń
  2. Przewodniczący organizuje jedynie pracę rady, a z tego słychać robi to dobrze, więc dorabianie komuś wąsów jest nieeleganckie, nawet na tym forum

   Usuń
 18. nawet gimnazjalista odszedł a tak panu burmistrzowi w d.... lazł, gdyby ci ludzie mieli troszeczkę honoru podali by się do dymisji, jednak jak to się mówi świnia sama od koryta nie odejdzie, trzeba ją pogonić, brawo dla wyborców pana f i jego d...włazów którzy teraz chcą być ok, ludzie starczy tego cyrku

  OdpowiedzUsuń
 19. Popieram i wszystko na ten temat

  OdpowiedzUsuń
 20. trzeba polikwidować niepotrzebne etaciki, w gminie no i 24 osoby w CK to grubo......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej wziąć się do roboty albo odejść

   Usuń
 21. Jeżeli chodzi o CK to chociaż coś robi dla wsi, imprezy, zamek dmuchany, trampolina, zajęcia dydaktyczne, kółka muzyczne, jak i to zabiorą, to co na tych wsiach będzie? Szkoły chcą zlikwidować, fundusz sołecki zabrać, teraz mówicie o CK. Pozostanie tylko kościół. Masakra jakaś. Myślę że można pogratulować nowemu ugrupowaniu, że wreszcie powiedzieli dość. Ale co dalej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. może pogonią to tałatajstwo, którym się fedorowicz otoczył, ja na to liczę. dla nowego klubu życzę wszystkiego najlepszego, bo ludzie normalni

   Usuń
  2. "CZOŁEM" i się porobiło :) to jest nie dorzeczne żeby nawet gminę na chusteczki nie było stać jak Pani Skarbnik szlochała widząc że 7 krasnoludków odłączyło się od MOCARZA "takie teraz popularne słowo w TV" i że teraz zacznie się układanie na szybkości kostki rubika czym płacić pracownikom jak kasa w środku pusta !!! Bardzo dobrze Panowie Radni lepiej późno niż wcale, ktoś pokazał że ma jaja i nie dał sobą pomiatać po raz kolejny jak Lady za pieniądze !!! Dla roztrzęsionych i zmieniających kolor z rudego na czerwony lub później z czerwonego na blady proponuje pisać plan naprawczy i jako pkt1 dzwonić pod numer 704 30 40 30 Wróżbita Maciej !!! Może On coś wyczaruje :)

   Usuń
  3. W Gminie chodzą słuchy że Pani Sekretarz miała lekkie spięcie z Panem Zastępca Burmistrza, gdzie przez tyle lat ich współpraca układa się znakomicie i znają się jak łyse konie. Długo nie czekając na dalszy rozwój sytuacji Pani Sekretarz zaczęła działać i wypytywać: https://www.youtube.com/watch?v=3xki6mxdP-0

   Usuń
 22. No tak uciekli, ale przecież ludzie głosowali na nich tylko dlatego, ze byli od Federowicza. A teraz Ci wyborcy nie mają swoich przedstawicieli, tylko farbowane lisy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem czy większy szacunek w społeczności ma Fedorowicza, czy np.Stec, Mróz czy Prus? Ja sądzę że ci drudzy

   Usuń
 23. Szacunek? A jaki szacunek mogą mieć zdrajcy? Szli do wyborów razem z Fedorowiczem i mieli realizować jego program zadłużenia i upadku gminy. Jak teraz przejrzeli na oczy to aby zdobyć szacunek powinni podać się do dymisji. I ewentualnie wystartować w wyborach z nowym programem odbudowy chojenskich zwłaszcza.
  Może mieszkańcy dadzą się znowu nabrać na ich wiedzę i umiejętności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jakim programie piszesz? I jeszcze jedno, czy Fedorowicz jest burmistrzem od lustopada ubieglego roku, ze dopiero wdraza cos tam? Prosze szerzej otworzyc oczy.

   Usuń
 24. *odbudowy chojenskich zgliszcz

  OdpowiedzUsuń
 25. W Chojnie ma to się stać na sesji 25 czerwca. W maju informowaliśmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie negatywnie zaopiniowała przedłożone przez burmistrza sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2014 rok. Powodem jest naruszenie ustawy o finansach publicznych, bo wydatki bieżące przekroczyły o 1,128 mln zł dochody bieżące. Prawdopodobnie gmina będzie musiała zastosować surowy program naprawczy, a już w styczniu, po interwencji RIO, aż o blisko 4 mln zł obcięła zaplanowane na ten rok wydatki.

  Nie jest to jedyna krytyczna opinia RIO o finansach Chojny. Od stycznia do marca instytucja ta prowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej gminy, głównie za lata 2011-2014. Burmistrzowi zarzucono brak staranności w wykonywaniu obowiązków służbowych, bo w Urzędzie Miejskim zaginęły dokumenty dotyczące wykonania dojazdów do budynków mieszkalnych na Lotnisku. Gmina wydała na to ponad 1,750 mln zł. Brak dokumentów „uniemożliwił przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie nakładów poniesionych przez gminę na realizację ww. zadań, ich zgodności z prawem oraz dokumentacją potwierdzającą stan faktyczny, co świadczy o niezapewnieniu w Urzędzie Miejskim funkcjonowania procedur kontroli zarządczej” – napisał do burmistrza Adama Fedorowicza prezes RIO w Szczecinie Bogusław Staszewski. Kwalifikuje on to jako naruszenie ustawy o finansach publicznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać z powyższego Fedorowicz jest fenomenalny! A radnych nazywacie zdrajcami? Medal im się należy za rozsądek ha, ha

   Usuń
 26. Na sesji było mówione że ci ktuży odeszli prubowali swojom prywate załatwić i dostali kosza dlatego szantasz i odeszli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać ludzie na twoim poziomie ortograficznym w to uwierzyli. Glupszego tłumaczenia swoich baboli już wymyśleć Fedorowicz nie mógł, chyba zastępca mu podpowiedział :)))))

   Usuń
  2. dobre, szkoda że nie powiedział że chcieli od niego polowę jego łapówki ))))))))))))))))
   to jakiś komediodramat! on naprawdę jest żenujący

   Usuń
  3. Z tą łapówką i wypowiedzią burmistrza to oczywiście wielka ironia z jego zachowania, chciałem dopowiedziec dla tych mniej kumatych -)))))))

   Usuń
 27. Prosimy o wyważone komentarze i zachowanie kultury wypowiedzi. Nie chcemy blokować możliwości dyskusji albo usuwać komentarzy, dlatego apelujemy o spokój w dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 28. Tak więc wyważony komentarz:
  Ostatnie lata w historii Chojny zapiszą się jako czas rządów nieudaczników. Nie został rozwiązany żaden ważny problem z którym zmaga się nasza gmina. Nie został wykorzystany czas gdy pieniądze spadały z nieba (znaczy z Unii) - w gminie nie ma nawet wydziału czy pracowników do pozyskiwania środków czy pisania projektów. Jesteśmy gminą graniczącą z Niemcami, mamy ogromne tereny po byłym lotnisku, posiadamy zabytki o dużej renomie. I co z tego? Czy ktoś wie jaki jest pomysł burmistrza i jego ludzi (Mroza, Prusa i innych) na naszą gminę? Co oni chcą zrobić? Jak według nich ma wyglądać nasza gmina za 5, 10, 20 lat?
  A jak trafiła się kura znosząca złote jajka to kurę zarżnięto a jajka sprzedano. Kasa wyparowała. I czeka nas kilka lat wegetacji. A to czy radni będą z burmistrzem czy nie, nic nie zmieni. Bo od mieszania herbata nie stanie się słodsza.
  Tak, panowie, Wasze nazwiska to dzisiaj synonim nieudacznictwa. Może są jeszcze klakierzy, którzy Was klepią po plecach czy szepczą do ucha miłe słówka. Ale ogrom ludzi z dorobkiem, z wykształceniem, z uznaniem wśród sąsiadów po prostu się z Was śmieje. Jesteście śmiesznymi nieudacznikami i tak zapiszecie się w historii Chojny.

  Mam się podpisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli można to bym prosił- to mi wyjaśni oprócz przytaczanych łatwych sloganów prawdziwe pobudki autora?

   Usuń
 29. wpis powyżej to nie slogany, ale uogólniony opis chojeńskiej rzeczywistości. brakuje tylko jednego elementu - obecni radni i burmistrz zostali wybrani przez mieszkańców (burmistrz po raz trzeci), więc chyba mieszkańcom gminy odpowiada ten styl i sposób sprawowania władzy. na rzeczywistość nie można się obrażać. zawsze można pojechać do lasu, nad jezioro i nie przejmować się tym bagienkiem

  OdpowiedzUsuń
 30. W końcu przyszedł rozum do głowy.Brawo Panowie za słuszną decyzję tylko szkoda,że tak późno.Można było utworzyć ten klub przed wyborami wtedy byście zdeklasowali ten chory układ a tak społeczność chojeńska jest pełna obaw bo nie wiadomo czy nie jest to celowa zagrywka.Znamy takie przypadki z przeszłości m.in niejaki radny Pan Szczapa startując na radnego poprzedniej kadencji startował jako kandydat niezależny,utożsamiał się z radnym Panem Skrzypkiem(wielki szacunek dla tego Pana) i jakież było zdziwienie mieszkańców sołectwa Nawodna gdy zaraz po wygranych wyborach przykleił się do klubu Wspólnota Samorządowa.

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza