Wystawa "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma"

Ciekawe wydarzenie dla miłośników historii naszego kraju i młodego pokolenia. W sobotę 11 lipca odbędzie się  wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma". Pokaz będzie publicznie dostępny na placu przed Kościołem pw. Świętej Trójcy w Chojnie od godziny 15 do 20. Podczas Mszy Świętej będziemy modlić się za naszych rodaków pomordowanych na terenach Kresów. 

Dzięki uprzejmości stowarzyszenia Gryfiński Ruch Patriotyczny możemy tego dnia pokazać Państwu wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Są to 22 przejmujące plansze prezentujące cały aspekt tragedii rozegranej na terenach Kresów Wschodnich. Szczególnie zapraszamy rodziny z dziećmi, zdjęcia do wystawy zostały dobrane tak, aby nie zgorszyć młodych odbiorców - mówią organizatorzy.

- Wystawa jest inicjatywą nowo powstającego stowarzyszenia "Pro Patria Chojna". Na początku naszej działalności zajęliśmy się tematem Wołynia, gdyż jak pokazują badania CBOSu, prawie połowa Polaków nie ma podstawowej wiedzy na temat Rzezi Wołyńskiej.- Członek "Pro Patria Chojna" - dodaje Kuba Sakowski.

W dziejach narodów i państw są wydarzenia, które mimo wielkiego znaczenia, przysłonięte są mgłą niepamięci. 11 lipca będziemy obchodzić 72. rocznice Krwawej Niedzieli na Wołyniu czyli kulminacyjnego dnia Rzezi Wołyńskiej. Tego dnia, działające z zaskoczenia bandy UPA, zaatakowały 99 wsi i osiedli polskich w powiatach horochowskim i włodzimierskim mordując, tylko tego dnia, kilkadziesiąt tysięcy Polaków.1 Komentarze

  1. https://www.facebook.com/events/413513725503742/

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza