Z wakacyjnych ścieżek bliższych i dalszych - Poznań, Gran Turismo Polonia i inne ciekawostki


Sąsiadująca z Pomorzem Zachodnim od południowego wschodu Wielkopolska przyciąga do siebie wspaniałymi zabytkami, pałacami, zadbanymi małymi miejscowościami i dużymi miastami, rezerwatami, jeziorami. Wyliczanie wartościowych, pięknych miejsc regionu zajęłoby bardzo dużo czasu. W wielu miejscowościach regionu odbywa się zawsze coś godnego zobaczenia a co za tym idzie wszędzie warto być i uczestniczyć chociaż przez "przysłowiową" dłuższą chwilę w organizowanych regionalnych imprezach. 

Na obszarze historycznej Wielkopolski znajdują się dobrze utrzymane zamki, kościoły, pałace i na prawdę wiele wyjątkowych  miejsc. Wymienię pałace w Antoninie, Bieganowie, Brodach, Rogalinie, Dobrzycy, Rogalinie, Czerniejowie i wielu innych, ilość zachowanych pałaców zdumiewa. Warto odwiedzić Biskupin związany z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej. Wspomnę również o pięknych zabytkowych katedrach i kościołach znajdujących się w Wielkopolsce: w Gnieźnie, Kaliszu, Lesznie, Kazimierzu Biskupim, Lesznie, Poznaniu, Kiekrzu, Krotoszynie, Wągrowcu. Drewniane i murowane z kamieni i cegły wspaniałe obiekty sakralne z cennym, starym wyposażeniem znajdują się praktycznie w każdej części Regionu Wielkopolski.

Pałac w Bieganowie


Kiekrz

Wjeżdżając do stolicy Wielkopolski od strony zachodniej warto odwiedzić Kiekrz przypominający górskie miasteczko. Położony wokół trzech jezior: Wielkiego Jeziora Kierskiego (największe jezioro w granicach Poznania), Małego Jeziora Kierskiego, Jeziora Strzeszyńskiego. Miasto a właściwie odległa dzielnica Poznania przyciąga uporządkowanym obszarem, ciekawą zabudową oraz rozpościerającym się wzdłuż głównej ulicy Chojnickiej widokiem malowniczego jeziora.W pobliżu północnego brzegu jeziora znajdują się: Jacht Klub Wielkopolski, karczma, klub i ośrodek żeglarski oraz baza windsurfingowa posiadająca wypożyczalnie i przechowalnie sprzętu. Na terenie bazy windsurfingowej ekskluzywna strefa wypoczynku wraz z tarasami widokowymi na jezioro, zapleczem gastronomicznym i wypożyczalnią kajaków. Ładne, zadbane miejsce a w pobliżu miejska "dzika" plaża. Kierując się w kierunku miasta pokonujemy około 1 kilometra, po prawej stronie wybudowany w latach 1767 - 1770 piękny kościół. Świątynia została wybudowana na najwyższym wzniesieniu Kiekrza (93 m n.p.m.), odbudowana po pożarze w 1865 roku wieża kościelna stanowi doskonały punkt orientacyjny widziany z wielu miejsc Poznania. Pierwszy dokument o istnieniu w Kiekrzu kościoła i parafii pochodzi z 1397 roku w którym wspomina się "Plebana Pawła z Kiekrza". W miejscu dzisiejszego kościoła zbudowano w XII wieku świątynię prawdopodobnie drewnianą. Kolejna budowla gotycka została konsekrowana przez biskupa sufragana poznańskiego Jakuba Brzeźnickiego w roku 1591, nie przetrwała. W środku cenne rokokowe wyposażenie i nastrojowe wnętrze: ambona i ołtarze. Przed kościołem pomnik upamiętniający poległych mieszkańców w Powstaniu Wielkopolskim oraz w czasie I i II wojny światowej oraz dwa grobowce. W XIII, XIV stuleciu Kiekrz i okolice zamieszkiwała rodzina Nałęczów, Łodziów, Lubów. W XV wieku w Kiekrzu pozostają Lubowie, którzy z upływem czasu i zasiedlenia okolic zdecydowali się na przejęcie nowego nazwisko Kierskich od nazwy miejscowości. W roku 1523 właściciel Jan Kierski podarował żonie połowę wioski wraz z dworem, domem i folwarkiem oraz częścią jeziora.W wyniku II rozbioru miasto znalazło się w części pruskiej. W wyniku podpisania Traktatu o pokoju w Tylży w 1807 roku Napoleon Bonaparte utworzył Księstwo Warszawskie w którego granicach znalazł się Kiekrz.Od roku 1815 ponownie pod panowaniem władcy pruskiego w ramach Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W centrum miasteczka przyciągają wnętrza kawiarni, lodziarni i sklepów. Warto pozostać w miasteczku na dłużej.
      Kościół świętego Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Kiekrzu


Pomnik upamiętniający mieszkańców
Zachowana tablica rzemieślnika z minionego wieku

Gran Turismo Polonia 2015Dla koneserów ta impreza jest najważniejszym wydarzeniem motoryzacyjnym w Europie. Na początku lipca odbyła się na imponującym Torze Poznań kolejna edycja imprezy. W 2005 roku na poznańskim Torze odbyła się pierwsza edycja Gran Turismo Polonia. Wielkie święto motoryzacyjne, spotkanie i rywalizacja właścicieli pięknych, często bardzo drogich luksusowych samochodów odbyło się po raz pierwszy w Polsce na taką skalę. Szybko Gran Turismo dosięgnęło zaszczytnego miejsca wśród organizowanych imprez motoryzacyjnych na mapie Europy. Na kolejne edycje przybywają pożądane i bardzo rzadkie samochody oraz dziesiątki tysięcy widzów bo Warto.Pionierskie wydarzenie z którym w Europie mogą rywalizować tylko wielkie kultowe imprezy motoryzacyjne odbywa się w Polsce i to jest niesamowite. Gran Turismo Events - europejski lider ekskluzywnych wypraw dla elity kierowców wywodzi się z Gran Turismo Polonia. Zaplanowane do końca roku 2015 imprezy w ramach Gran Turismo Events obejmują eskapady na słynny belgijski tor Spa-Francorchamps, Nurburgring, Slovakiaring i podróże przez Europę Środkową aż po Saint-Tropez oraz państwa Skandynawskie.

Migawki z Poznania

Ratusz w Poznaniu (Stary Rynek). Pierwotna budowla powstała około 1300 roku. W dokumencie z roku 1313 pojawia się jako Domus consulum.Był to jedno piętrowy budynek wzniesiony na planie kwadratu. Rozbudowano budowlę w XV wieku. Na początku XVI wieku ulegał dalszej przebudowie do czasu wielkiego pożaru w roku 1536. W 1550 Poznańska Rada Miejska podpisała umowę z architektem Janem Baptystą di Quadro z Lugano. Podwyższono obiekt o jedną kondygnację, rozbudowano w kierunku zachodnim, wzbogacono o attykę i trzykondygnacyjną loggię. W czasie rozbudowy zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy okazały zegar oraz urządzenie błazeńskie mianowicie "poznańskie koziołki".


Pałac Górków

Pałac Górków (ul. Wodna) - powstał w okresie 1545-1549 po przebudowie kilku kamienic gotyckich będących własnością Andrzeja II Górki (obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego).

                                           Fara Poznańska
Fara (ul. Klasztorna) - uznawana za jeden z najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce. Została zbudowana w latach 1651-1701 (ostateczny kształt pochodzi z około 1750 r). Przy budowie Fary Poznańskiej pracowali najwybitniejsi architekci, malarze i sztukatorzy m.in. Alberto Bianco, Szymon Czechowicz, Karol Dankwart. Pod kościołem znajdują się podziemne krypty sklepione kolebkowo, miejsca gdzie zostali pochowani wybitni dobroczyńcy Fary, parafianie oraz zakonnicy. 


Hotel Bazar

Bazar (ul. Paderewskiego) - jeden z najstarszych hoteli w Polsce porównywany z warszawskim hotelem Bristol oraz lwowskim George. 24 czerwca 1838 roku powołano Spółkę Akcyjną Bazar. Statutowym założeniem stało się popieranie inicjatyw środowisk regionalnych oraz rezygnacja przez akcjonariuszy z zysków, wydzierżawienie sklepów w ówczesnym pruskim mieście jedynie Polakom. Gmach rozpoczęto wznosić po roku 1838 w okolicy Starego Miasta (ulica Nowa obecnie Paderewskiego) zaś zakończono okazałą budowę w roku 1842. Był to największy budynek świecki do czasu wzniesienia Zamku Cesarskiego.

Biblioteka Raczyńskich

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu (Plac Wolności) - dawna polska biblioteka w pruskim Poznaniu została zbudowana w latach 1822-1828. Budowla powstała z inicjatywy i pieniędzy hrabiego Edwarda Raczyńskiego według projektu nieznanego z nazwiska rzymskiego architekta lub francuskich architektów: Ch. Perciera i P. F. Fontaine.


Stare Miasto

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiekrz_(Poznań) (dostęp: 15.07.2015), http://www.fino-poznan.pl/o_kiekrzu.html (dostęp: 16.07.2015), http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/gran-turismo-polonia-2015-pierwsze-fakty-o-jedenastej-edycji-polskiego-swieta/41c6v (dostęp: 17.07.2015)
Zdjęcia: Kacper Krywalewicz, autor oraz z e.poznań.pl, http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/gran-turismo-polonia-2015-pierwsze-fakty-o-jedenastej-edycji-polskiego-swieta/41c6v, http://www.staff.amu.edu.pl/~gmazurek/zpd/palace.htm3 Komentarze

 1. Polecam do zwiedzania palac Raczynskich w Rogalinie ,jest co zwiedzac bylam.osobiscie warto cos pieknego,polecam rowniezvdo zwiedzania zamek mysliwski w Kurniku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaje-fajne samochody

  ������☺����������

  Artur
  Ładne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaje-fajne samochody

  ������☺����������

  Artur
  Ładne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza