Gdzie bezpiecznie wypoczywać nad wodą w powiecie gryfińskim?


W sezonie letnim na terenie powiatu gryfińskiego zorganizowano pięć bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą w gminach: Moryń (kąpielisko), Gryfino (MWDK), Banie(MWDK), Cedynia(MWDK) oraz Trzcińsko Zdrój (MWDK). W tegorocznym sezonie postało nowe miejsce wykorzystywane do kąpieli nad j. Strzeszowskim, które posiada nowoczesną, kontenerową bazę ratowniczą i logistyczną, wyposażenie medyczne oraz środki ratownictwa wodnego. Wstęp na miejsca kąpieliskowe jest bezpłatny.

Pozostałe gminy z terenu powiatu gryfińskiego (Chojna, Mieszkowice, Widuchowa i Stare Czarnowo) nie zorganizowały sezonie letnim 2015 bezpiecznych miejsc kąpieliskowych.

Długość linii brzegowych miejsc kąpielowych podlegających zabezpieczeniu ratowniczemu wynosi od 35 m. (Steklno) do 100 m. (Moryń). Zabezpieczenie ratownicze realizowane jest na podstawie przepisów ustawowych i rozporządzeń wykonawczych. Cześć organizatorów zwiększa ilość ratowników wodnych na miejscu kąpieliskowym (j. Strzeszów, j. Steklno, basen Cedynia). Pozwala to na efektywniejsze zapewnienie bezpieczeństwa osób kąpiących się podczas weekendów i stosowanie systemu zastępstw/dyżurów ratowników wodnych.

Oznakowanie tras znakiem drogowym E-8 wymaga ustawienia w przypadku nowego miejsca kąpieliskowego nad j. Strzeszowskim przez zarządców dróg wojewódzkich powiatowych i gminnych w miejscowościach Strzeszów i Trzcińsko Zdrój w porozumieniu z organizatorem MWDK.

Pozostałe trasy dojazdu do miejsc kąpieliskowych wymagają uzupełnienia znakiem E-8 tras przez zarządców dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych np. w miejscowościach: Steklno, Banie, Baniewice, Grzybno, Orzechów i Macierz.

Tworzenie bezpiecznych miejsc wypoczynku nad wodą może być realizowane w ramach współpracy gmin powiatu gryfińskiego. Można to realizować poprzez wspólne wsparcie dla organizacji ratowniczych (np. dotacje publiczne na zakup wyposażenia do działań profilaktycznych, edukacyjnych i ratowniczych) oraz współdziałania z zabezpieczeniu ratowniczym i technicznym akwenów z których korzystają mieszkańcy sąsiednich gmin np. gmin Moryń – Mieszkowice, Gryfino – Widuchowa. Gmina Chojna licząca 14 tys. mieszkańców powinna podjąć działania do samodzielnego stworzenia bezpiecznego miejsca kapieliskowego dla mieszkańców i turystów.

Opracowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Biuro Spraw Obronnych
i bezpieczeństwa Publicznego: www.bezpieczenstwo.wzp.pl email bsoibp@wzp.pl
Redakcja

3 Komentarze

  1. W gminie Chojna są pewnie osoby zatrudnione w urzędzie miejskim za pieniądze podatników, które mają z zakresie obowiązków sprawy związane z turystyką i wypoczynkiem, mają one swoich przełożonych. Jest też sporo radnych, którzy chyba zauważyli, że mamy na naszym terenie kilka jezior. jest też paru sołtysów, to na terenie ich sołectw są jeziora jelenin , Stoki - weźcie się do roboty, na podstawie waszej dotychczasowej aktywności można przypuszczać, że byłoby świetnie gdybyście zdążyli na lato 2016.

    OdpowiedzUsuń
  2. Plaża w strzeszowie jest super ale dojazd do niej tragiczny .....

    OdpowiedzUsuń
  3. Powiat 80 tys. mieszkańców i tylko lub aż 5 miejsc bezpiecznego wypoczynku nad wodą i widać efekty w postaci kilku utonięć. Brak pomysłu lub chęci lokalnych władz? A może zupełnie co innego .... brak odpowiedzialności za bezpieczeństwo nad wodą i kierowanie się myśleniem lepiej nic nie robić i za nic nie będę musiał odpowiadać.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza