Radni zgodzili się na obligacje, chcieli również wyjścia z ZGDO - obrady pełne emocji w Chojnie [foto]


Niecodzienny przebieg miała X sesja Rady Miejskiej w Chojnie. Radni, którzy do niedawna wspierali burmistrz złożyli projekt uchwały dotyczący wyjścia gminy Chojna ze Związku Gmin Dolnej Odry. 

Na początku obrad radny Piotr Żebrowski zgłosił do przegłosowania uchwałę o wystąpienie Chojny z Zespołu Gmin Dolnej Odry. Radni, w stosunku głosów 9 za, 1 przeciw i 4 wstrzymanych, dołączyli projekt do porządku obrad. Według opinii radcy prawnego i statusu, gmina będzie mogła wystąpić z ZGDO najwcześniej 31 grudnia 2016 roku. Burmistrz Chojny Adam Federowicz uznał, że odłączenie się będzie dla naszej gminy nieopłacalne.


Burmistrz przedstawił sprawozdanie z prac w okresie między sesyjnym. Pochwalono się rozmową z firmą gazową . Może to zaowocować spadkiem cen gazu co przełoży się bezpośrednia na cenę ogrzewania w mieszkaniach komunalnych. Jest też pomysł jak wykorzystać stary nasyp kolejowy w kierunku Godkowa - pobiegnie tamtędy ścieżka rowerowa. Burmistrz spotkał się również z przedstawicielami firmy Maldrobud, która obecnie zajmuje się remontem dróg w Chojnie. W wyniku rozmów udało mu się uzgodnić niższą cenę za wykonanie dróg, do ich budowy zostanie wykorzystane odzyskany kruszec. Na ulicy Jagiellońskiej zostanie zamontowana kanalizacja i nowe oświetlenie. Burmistrz mówił również o windzie w chojeńskim gimnazjum. Jej montaż jest już na wykończeniu. W planach jest również remont placówki. Będzie też remont ulicy Zielonej.

Kolejnym punktem obrad były interpelacje i pytania radnych. Radny Radosław Stec poruszył sprawę zobowiązań finansowych wobec klubów sportowych z naszego regionu. Pytał również o szczegóły wywozu śmieci przez PUK Chojna. Następnie głoś zabrał radny Paweł Bucyk. Pytał on o przejście dla pieszych znajdujące się przy bramie Barnkowskiej oraz miejsca parkingowe przy przy chodzi których, jego zdaniem, powinno być więcej.

Następnym punktem były wnioski komisji. Głos zabrał zastępca burmistrza Wojciech Długoborski - mówił on, że nasza gmina potrzebuje emisji obligacji i przekonywał radnych o słuszności uchwalenia tego projektu. Jego zdaniem obligacje przywrócą płynność finansową. Mówił, że Chojna jest obecnie w pułapce ponieważ nie spełnia wymagań komisji finansowej wg. której wydatki powinny być na bieżąco uzupełniane dochodami. Według założeń gmina ma zostać emiterem obligacji by później je odkupywać. Gdyby uchwały o budżecie nie przeszły, zabrakło by pieniędzy aby we wrześniu opłacić pracowników oświaty.


Następnie radni przeszli do głosowania i debatowania nad projektami uchwał.

Największe emocje wywołała dyskusja na temat emisji obligacji w kwocie 5 milionów 800 tys. złotych. Radny Stec zaproponował kwotę 3 mln 800 tys., włodarze miasta stwierdzili, że to za mała kwota.

Wynik pierwszego głosowania nie przyniósł rozwiązania - 7 radnych zagłosowało za, 7 przeciw a jeden się wstrzymał. Wywołało to burzliwe dyskusję ponieważ, według statutu, taka ustawa musi uzyskać większość absolutną, czyli przynajmniej 51% głosów. W obecnym składzie radnym potrzebne było 8 głosów. Postanowiono przeprowadzić reasumpcje, ponowne głosowanie. Wywołało to sprzeciw radnego Henryka Kłapoucha, który przypomniał, że to nie pierwsza podobna sytuacja, gdy w wyniku niekorzystnego dla władz miasta wyniku głosowania, jest ono powtarzane. Ostatecznie uchwala przeszła z wynikiem 8 głosów za i 6 przeciw. Nikt się nie wstrzymał, jeden z radnych wycofał się z głosowania.

Radni mieli zająć się również projektem wyjścia gminy Chojna ze Związku Gmin Dolnej Odry, który odpowiada za gospodarowanie odpadami komunalnymi, projekt został wprowadzony do porządku obrad na początku sesji. Po kilkunastu minutach na sali pojawili się pracownicy biura związku. Burmistrz apelował o to aby dyskusję w tym temacie przesunąć na późniejszy okres. Ostatecznie projektu nie poddano pod głosowanie.

Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku
Redakcja

41 Komentarze

 1. Czyli dalej kierują Gminę w kierunku katastrofy.

  OdpowiedzUsuń
 2. a jednak zagłosowali za obligacjami ,co Ci ludzie robią z tą gminą?????dno...

  OdpowiedzUsuń
 3. CH...j PIER...... SPOŁECZEŃSTWO - nowy klub :)
  Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha... Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idiota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomii, lecz o ortografii. To cham, bez cienia kindersztuby, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manierom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oksfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura spod ciemnej gwiazdy, o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryteriów. Z was się śmieję, głuptasy! Z was! Motłoch!...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bawią mnie śmieszne pajace

  OdpowiedzUsuń
 5. To już nie jest Chojna tylko Chujnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. A dla kogo będzie nieopłacalne wyjście z ZGDO? Dla mieszkańców, którzy będą płacić mniejsze stawki czy dla burmistrza, który nie będzie mógł pełnić wówczas posady PREZESA ZGDO z dużą kasą? (patrz Statut ZGDO - Rozdział4 od §13)? Co on wtedy zrobi z nadmiarem czasu? Może warto spytać gminy które już wyszły z tego Związku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny niedouczony wypowiada się na forum. Statut związku można sobie przeczytać pod adresem: http://zgdo.eu/index.php/wladze-zwiazku/statut/
   Nie ma w nim ani słowa o prezesie, tylko jest mowa o przewodniczącym i taką funkcję pełni burmistrz Fedorowicz. Jest to funkcja za którą nie pobiera on żadnych pieniędzy.

   Usuń
  2. Idioto gdzie tak jest napisane?

   Usuń
  3. Zanim nazwie się kogoś "idiotą" należy się dobrze przeanalizować fakty. Proszę spojrzeć na oświadczenie majątkowe burmistrza: http://bip.chojna.pl/strony/11948.dhtml
   Nie ma w nim mowy o jakimkolwiek dochodzie z tytułu bycia przewodniczącym ZGDO.

   Usuń
 7. powtórzone głosowanie jest nie zgodne z prawem i uczyniono to już po raz drugi w tej kadencji rady
  uchwała mogłaby być głosowana ponownie ale na następnej sesji
  czy pan przewodnicząc, który odpowiada za przebieg obrad, nauczy się przestrzegać i szanować prawo?!
  co jeszcze musi wydarzyć się ?
  mam nadzieję, że mimo wszystko ktoś z radnych złoży skargę do sądu administracyjnego na sposób uchwalania tej uchwały, może uczyni to sam Pan przewodniczący aby mieć wykładnię postępowania na przyszłość?!

  OdpowiedzUsuń
 8. A może Burmistrzuniu ma jakieś haki na Radnych , że Ci głosują tak jaka jest jego wola???????????/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej oni mają bądź mieli haka na niego co to oznacza, większość z nas wie co mam na myśli. Pieniądze uderzają do głowy, przekonują się o tym ciągle ludzie...

   Usuń
 9. Historia o Judaszu jest nam znana i wiemy jak skończył (miał chociaż odrobinę honoru), a naszych 7 JUDASZY nie wie z czym to się je i co to jest (TO TCHÓRZOSTWO drodzy Panowie). Ciekawe co teraz napisze poeta PRUS, nie mylić z Bolesławem prawdziwym facetem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co za kurw*y głosowały za przyjęciem obligacji?

   Usuń
 10. ciekawe kto b kupował te obligacje?

  OdpowiedzUsuń
 11. Leszcze mozecie sie uczyc od Mistrza Mroza,to jest wyższy poziom polityki, posłowie moga sie od niego uczyc. Najpierw zdradzil z kolegami burmistrza, a później zdradzil zdradzajacych, radny godny zaufania,dobry czlowiek ktory zawsze dotrzymuje danego slowa. Tak jak radny Prus, na nich zawsze mozna polegac

  OdpowiedzUsuń
 12. Mrozik i reszta która sie zlamała zrobili z siebie pośmiewisko. Oni nie ratują Chojny tylko własną dupe i mają w nosie interes gminy. Ciekawe kiedy ten ich klubik przestanie istnieć i Piotrus Pan poprosi siwego kropka żeby ich przygarnął.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, ten tchórz M. wysoki jak brzoza a głupi jak koza!

   Usuń
 13. Może na kolejną sesję powinni przyjść pracownicy PUK Chojna...???? bo zdaje się że Pan Burmistrz zapomniał o swojej Spółce....!!!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Obligacje niech wystawią na Allegro z dopiskiem " pełni świadomości tego na co pozwalamy, rujnując Gminę Chojna , za wszelką cenę chcemy utrzymać się przy korycie" - podpis Chojeńscy Radni burmistrzowskie dupowłazy

  OdpowiedzUsuń
 15. Powtórne głosowanie, bo wynik nie odpowiada władzy. Panowie radni, którzy ustami swojego przewodniczącego, J. Prusa, jeszcze kilka dni temu na łamach Ch24 wyliczają co burmistrz powinien zrobić, aby zgodzili się na obligacje w kwocie poniżej 4 mln,a potem zupełna wolta. Burmistrz spotkał się z wykonawcami robót - chwała mu, wieczna chwała. Czy nie zauważacie państwo radni, że staliście się po prostu śmieszni? I co gorsza sami się ośmieszacie.Wprowadzenie do porządku obrad wyjścia z ZGDO, a potem nawet brak dyskusji na ten temat. Jest jeszcze honorowe wyjście, nieprawdaż?

  OdpowiedzUsuń
 16. Można wkurzać się bardzo, ale przede wszystkim trzeba spojrzeć na sytuację Chojny. Na początku roku Chojna miała zadłużenie ponad 17 mln zł. Burmistrz zadłużył ją na kolejne 2 mln zł w rachunku bieżącym. Teraz chce wziąć obligacje na 5 mln 800 tysięcy zł. Z tego wynika, że zadłużenie Chojny będzie wynosiło prawie 26 mln zł. Rzeczywisty budżet Chojny (nie patrzcie na wirtualne sprzedaże nieruchomości, bo ich nie ma, a wpisano ich na 5 mln 970 tysięcy zł) wynosi 38 mln zł (tu też chyba przesadziłem). Zadłużenie Chojny wyniesie ponad 68%. Chojna jest jedyną gminą, która nie nie ma nadwyżki budżetowej. Burmistrz nie wypracowuje pieniędzy nawet na spłatę kredytów i bierze kredyt, żeby spłacić ratę poprzedniego kredytu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dożynki Gminne już zdobili , dorżnęli budżet na maxa . Poczekajcie za jakieś dwa miesiące będzie chciał wziąć następny kredyt. A te nasze 'Radne Pajace" znowu mu przyklepią.
  Wołać o pomstę!!!!!!!!!!!!
  Stop skurwysyństwu w Chojnie!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy ja dobrze rozumiem?
  Radny Mróz przedwczoraj był razem z burmistrzem, wczoraj ogłosił że opuszcza burmistrza i był przeciw obligacjom a dzisiaj już jest za obligacjami?
  Przecież to jest ku...wa przedszkole. Tacy ludzie są naszymi przedstawicielami.
  Admin, podaj nazwiska radnych którzy byli za obligacjami. Szczególnie tych z klubu Mroza.

  OdpowiedzUsuń
 19. proszę o informacje jak imiennie głosowali radni w sprawie obligacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za obligacjami byli: Jacek Prus, Jarosław Klisowski, Piotr Mróz, Michał Burak, syn chojeńskiego młociarza czy kulomiota (co mu gmina daje pieniądze na wyjazdy), Drapaluk, Krzyżanowski, Szczapa.

   Usuń
  2. No to jednego ananaska brakuje , jak dobrze przeczytałem za idiotycznym pomysłem było ich ośmiu a tutaj naliczyłem ich tylko siedmiu - jeden się ukrywa ?

   Usuń
  3. No tak Mariusz Strelczuk syn kulomiota

   Usuń
 20. ten sam Prus, co to niedawno pisał o żądaniu rezygnacji burmistrza z funkcji w ZGDO , odwołaniu zastępcy i tym warunkował zgodę na niecałe 4 mln kredytu?

  OdpowiedzUsuń
 21. Burmistrz zafascynował się ZGDO i udupił gminę na maksa. Co powie radnym po dzisiejszym przetargu na odbiór odpadów w latach 2016-2019? Najtańsza oferta w sektorze gdzie jest chojna opiewała na blisko 13 mln , a ZGDO ma tylko nieco ponad 10 mln. Co oderwany już od rzeczywistości Fedorowicz zrobi? Co mu doradzą doradcy z tylnego siedzenia? Podniosą stawki o 3- 4 złote od osoby, na 14 - 21 zł?
  Radni , róbcie sesje, rozpier... ZGDO, mamy komunalkę niech wozi smieci > Zróbcie to natychmiast!

  OdpowiedzUsuń
 22. Po nas choćby i POTOP !!!
  Takie hasło im przyświeca .
  Obligacja to jest de facto KREDYT , który trzeba będzie spłacić z ODSETKAMI !
  Ten kredyt obciąża NAS - mieszkańców GMINY !
  Biorą go TYLKO i wyłącznie dlatego żeby do gminy nie wszedł KOMISARZ .
  Judasze i sprzedawczyki takim sposobem chronią swoje posadki i pensje i chcą ukryć , że gmina Chojna jest BANKRUTEM !
  Wstyd mi za takich radnych i ubolewam , że Chojna idzie na dno.
  Kredyt za kredytem , niedługo będą pożyczali w providencie albo u bociana .
  KATASTROFA !!!!

  OdpowiedzUsuń
 23. Jacek Strong sorki kur.... Jacek STRING bo jest tak cieńki jak przysłowiowa guma w majtach. DON CORLEONE chojenskiego chps. Jaki przewodniczacy taka banda dzieci. Oczywiście szacunek dla Steca i Żebrowskiego mieli panowie JAJA pokazując wiarygodność i jedyni którzy pozostali wierni warunkom które postawił ich wódz Wladimir Wladimirowicz słynący z rządów twardej ręki Jacek String.

  OdpowiedzUsuń
 24. po spłacie zaległych faktur trzeba będzie szybko szykować kolejne wnioski o obligacje, kredyty, pożyczki (niepotrzebne skreślić). Czemu moje miasto, zaniedbane, niedoinwestowane, zarośnięte, musi jeszcze bardziej się pogrążać?

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jacek String. Ha ha ha.

  OdpowiedzUsuń
 28. BARANY PRZY URNACH = ŚWINIE PRZY KORYTACH , ZAPAMIĘTAJCIE TO SOBIE NA ZAWSZE !!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 29. Po co tak się denerwujesz? Przede wszystkim trzeba tym panom, co głosowali za obligacjami, burmistrzowi i jego zastępcy powiedzieć, że są odpowiedzialni za tragiczną sytuację finansową Chojny. Mam nadzieję, że odpowiedzą oni za to. Z drugiej strony czego można żądać od ludzi, którzy "uzależnieni" są od burmistrza. Podam parę przykładów: dzieci Drapaluka pracują w jednostkach gminnych (syn w PUK-u, a córka w OPS), żona Mroza pracuje w urzędzie, Prus pracuje w ASiIS, ojciec Strelczuka jeździ za gminne pieniądze na zawody weteranów, Klisowski ma zajęcie w straży pożarnej, Burak dzierżawi od gminy, , Szczapa pracuje w OPS. CCzy jeszcze czegoś trzeba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale te "uzależnienia od burmistrza" oczywiście nie mają wpływu na decyzje naszych radnych.
   Każdy głosuje biorąc pod uwagę tylko dobro gminy :-))))))))))

   Usuń
 30. Panie Mróz stracił Pan kontakt z rzeczywistością.Pan jako dyplomowany Technik Budowlany,pracownik Urzędu Celnego,Przewodniczący Rady Miasta Chojna zachowuje się jak marionetka.Ps.w poprzednich komentarzach było wiele pochlebnych opinii na Pana temat,niestety rzeczywistość okazała się inna.Proszę podać łapkę dla radnych typu Pan Szczapa(opozycja choć nie zbyt liczebna ale wytrwała w swoich zasadach).Wszystkiego niedobrego dla sprzedawczyków............

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza