Gmina Cedynia zaprasza na dożynku w Lubiechowie GórnymW sobotę 12 września 2015r mieszkańcy gminy Cedynia wspólnie będą składać podziękowania za tegoroczne zbiory i prośby o pomyślność przyszłych. Tradycyjne święto ludowe jest okazją do powrotu idei organizowania tego najważniejszego wydarzenia rolników, by gospodarzem dożynek było co roku inne Sołectwo naszej gminy. W tym roku spotykamy się w Lubiechowie Górnym.

Święto o rodowodzie średniowiecznym, to jedno z ważniejszych uroczystości podsumowujących pracę rolników podczas żniw, przypada zazwyczaj w okresie równonocy jesiennej – 23 września (pierwszy dzień jesieni). O jego pochodzeniu funkcjonują różne teorie: literatura XVIII i XIX wieku opisuje dożynki jako odwieczne, pogańskie święto płodności i plonów, pozostałość dawnych uczt obrzędowych i ofiar składanych bóstwom urodzaju. Jednak jest ono najbardziej związane z gospodarką folwarczną, datowane od XVI wieku i związane z kulturą chrześcijańską.

W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym (od największego symbolu tego święta – wieńca dożynkowego), lub okrężnym (okrążanie jesienią pól po zebraniu zbiorów), lub zażynkami i wyżynkami. Ceremonia dożynkowa dzieliła się na obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami.

W programie tegorocznego święta plonów w Lubiechowie Górnym, zaplanowaliśmy m.in. Mszę świętą dziękczynną za tegoroczne plony w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Lubiechowie Górnym, korowód i konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, wystawę sprzętu rolniczego, turniej kulinarny. Kulminację będą stanowić występy artystyczne na scenie plenerowej, na boisku sportowym oraz zabawa taneczna.

Obok Sołectwa Lubiechów Górny, współorganizatorem i koordynatorem wydarzenia jest Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu, którego partnerami są Ochotnicza Straż Pożarna w Lubiechowie Górnym oraz lokalne stowarzyszenia i organizacje społeczne.

Tegoroczne obchody cedyńskiego Święta plonów, są połączone z wojewódzką inauguracją oraz obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Naszym celem jest więc zwrócenie uwagi samych mieszkańców na historię regionu, której częścią jest dziedzictwo niematerialne obecne w tradycji ludowej i wierzeniach społeczności lokalnej. Święto jest także doskonałą okazją do dyskusji nad naszą tożsamością, jak również asumptem do integracji międzypokoleniowej i wymiany międzykulturowej.

Program:

13:45 – przywitanie sołectw gminy Cedynia z wieńcami na placu przy Kościele św. Józefa Robotnika w Lubiechowie Górnym oraz ich uroczyste wprowadzenie do świątyni

14:00 - Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony

15:00 - Przemarsz korowodu dożynkowego w asyście zespołów ludowych na boisko sportowe w Lubiechowie Górnym

15:30 – Uroczyste rozpoczęcie ,,Dożynek gminnych 2015”:
- przywitanie starosty i starościny Dożynek 2015 oraz ich asyst
- podzielenie się ze wszystkimi gośćmi chlebem
- prezentacja kapel ludowych i cedyńskich zespołów
- potyczki sołeckie ( 4 osoby z każdego sołectwa): bieg chłopa,
- animacje dla dzieci
- rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród i dyplomów
- występy artystyczne zespołów ludowych: Kalimera, Jutrzenka
- gwiazda wieczoru – zespół coverowy Talking Brothers
- zabawa taneczna - zespół Jacki

Wydarzenia towarzyszące:
- wystawa sprzętu rolniczego na terenie gospodarstwa Lubi Star (godz14:00- 16:00)
- zwiedzanie Lubiechowa Górnego z przewodnikiem
- prezentacja zagrody zwierząt gospodarskich

Organizatorzy:
Gmina Cedynia, Sołectwo Lubiechów Górny, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza