Pierwsza edycja Festiwalu Ce-Dynia na okrągło

Pierwsza edycja Festiwalu "Ce-Dynia na okrągło" odbędzie się 17 października 2015 roku o godz. 11.00, w Cedyni na placu Wolności.

Festiwal „Ce-dynia na okrągło” to pierwsza z cyklicznych imprez prezentujących lokalne produkty naszego regionu i podsumowanie konkursu na dynię z Cedyni. W maju tego roku, mieszkańcy posadzili nasiona dyni z ubiegłorocznych zbiorów, by stworzyć swój własny produkt regionalny. Będziemy świadkami tworzenia się "nowej tradycji".

Podczas festiwalu będziemy prezentować kuchnię ekologiczną, regionalną, ze zdrową żywnością. Poznamy też tajniki kuchni zachodniopomorskiej, na podstawie której stworzymy wspólnie własną książkę kucharską. W tym roku gotujemy z mistrzem kuchni panem Grzegorzem Russakiem - dr nauk rolniczych i autorem programu telewizyjnego "Smaki Polskie", niezależnym ekspertem kulinarnym, prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbędzie się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią. Na uczestników będą czekać stoiska z regionalnymi produktami, przetworami, rzemiosłem artystycznym. Odbędą się również warsztaty ceramiki, mozaiki. Na cedyńskim rynku do wspólnej zabawy zaprosi „Cyrk na kółkach”. Nie zabraknie również zabaw i gier dla dzieci i młodzieży. Festiwal będzie także okazja do prezentacji amatorskich zespołów muzycznych.

Wyczekiwanym punktem Festiwalu będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni. Nagrodzimy także pomysły związane z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu.

W Muzeum Regionalnym odbędą się spotkania i wykłady o zdrowej żywności i zdrowym stylu życia, oraz na temat przedsiębiorczości organizacji pozarządowych. Spotkamy się także z autorem pomnika Orła na Górze Czcibora, laureatem nagrody Pro Arte 2015 – Stanisławem Biżkiem. Koncert poezji śpiewanej Ryszarda Leoszewskiego przeniesie nas w magiczny klimat cedyńskiej jesieni.

Program wydarzenia adresowany jest do mieszkańców regionu, jak i naszych sąsiadów z partnerskich gmin w Niemczech. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych i produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego.

Organizatorami imprezy są Burmistrz Miasta i Gminy Cedynia Gabriela Kotowicz, Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy.

Źródło, grafika: www.cedynia.pl
Redakcja

3 Komentarze

 1. W Krzymowie już było to święto...

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak ale w Krzymowie zamiast dzika byla pieczona koza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie wiem czy koza... Hehe :) Uwielbiam zawiść innych :D

   Usuń
Nowsza Starsza