Radni zdecydowali - gmina Chojna opuści Związek Gmin Dolnej Odry


Gmina Chojna opuści Związek Gmin Dolnej Odry, którego przewodniczącym jest burmistrz Adam Fedorowicz. Taką decyzję podjęli radni na poniedziałkowej sesji. 

Po początku obrad, podczas których zdecydowano o wycofaniu z programu projektu dotyczącego uchwalenia programu naprawczego, nikt nie spodziewał się takich emocji w kolejnej części sesji.

Projekt uchwały o wyjściu z ZGDO przygotowali radni Inicjatywy Samorządowej oraz R. Stec i M. Strelczuk. Za wyjściem ze związku, który odpowiedzialny jest za gospodarkę odpadami komunalnymi zagłosowali radni Inicjatywy Samorządowej - Mirosława Buko, Henryk Kłapouch, Małgorzata Przybylska, Paweł Bucyk i Elżbieta Lach oraz Chojeńskiego Porozumienia Samorządowego: Piotr Żebrowski, Jarosław Klisowski i Piotr Mróz, Radosław Stec, Mariusz Strelczuk. Zgodnie z tym co uchwalili radni, Gmina Chojna wystąpi ze związku z dniem 1 stycznia 2017 roku.

- W związku z niejasną sytuacją finansową w ZGDO i ciągłym wzrostem cen usług świadczonych dla mieszkańców gminy Chojna, a zatem w trosce o ich dobro uważamy, że podjęcie takiej uchwały jest uzasadniony - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Związek Gmin Dolnej Odry skupia 18 gmin. Z naszego powiatu do ZGDO należą Banie, Cedynia, Moryń i Widuchowa. O poważnych problemach związku pisaliśmy w artykule Co ze śmieciami w 2016 roku? ZGDO ze sporymi problemami
Redakcja

25 Komentarze

 1. Rozumiem że zapłacono firmie zewnętrznej kupę kasy za dokument który pójdzie do kosza? a w Urzędzie trzeba będzie zatrudnić ze dwie osoby dodatkowo do obsługi gospodarki komunalnej? Brawo to się nazywa oszczędność po chojeńsku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Oszczędność po chojeńsku" byłaby, gdyby zatrudniono dodatkowo 6 osób.

   Po co te dwie osoby? Nie moga darmozjady tego robić? Pani sekretarz na przykład.

   Usuń
 2. A kto kawe będzie pił cały dzień jak sekretzarz bedzie mial co robic ..zatrudnic z 10 ...i szef i 9 podszefów i keszcze 6 sekretarek dla nich i bedzie git ...oszczędnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. barany nie wyobrażacie sobie ile to dokumentów dla każdej miejscowości dla każdej osoby opisać kto jakie i ile śmieci zużywa, 2 osoby w dzień i nocy nie dadzą rady tego ogarnąć! A radni tacy mądrzy to proszę bardzo niech zrobią to będzie oszczędność!!

  OdpowiedzUsuń
 4. tak!! Może Panowie dietki by sobie obniżyli, a nie tylko podwyższać !! Wszyscy widzą urzędników szary urzędnik pensji sobie nie podwyższa, a radny co wybory rękę do góry o wyższą dietę Tego nikt nie widzi?!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. zobaczymy jak Chojna wyjdzie ze związku ile mieszkańcy będą płacić za śmieci podziękujemy Mrozowi że tak łatwo się przekabacił dla Kłapoucha któremu wydaje się że to co mówi jego guru to znamienite jak oni sami i znów Pan Mróz powie że to pomysły burmistrz a On już w poprzedniej kadencji razem ze Stecem miętolili burmistrz o likwidację szkół a co te radne z opozycji jak mają coś napisane to pytają i tak nie wiedzą o co chodzi biedni tacy co tylko zawiścią kipią a rozumu swojego nie mają

  OdpowiedzUsuń
 6. I Bardzo dobrze że wystąpiliśmy z tego sztucznego tworu. że radni przejrzeli na oczy i daj Bóg aby to był pierwszy milowy krok poczyniony przez radnych mający na celu uzdrowienie naszej gminy,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. raczej wydrenowaniu naszych kieszeni no i pozbawieniu się 20 miejsc pracy. bo nowy przewodniczący będzie dazyl zapewne do przeniesienia biur do siedziby swoje gminy, bo tak latwiej w układzie społecznym jakim jest zarzadzanie związkiem prowadzenie tych prac

   Usuń
 7. A co na to wójtowie i burmistrzowie pozostałych gmin naszego powiatu Bań, Cedyni, Morynia i Widuchowej, czy też taką podejmą decyzję?. Powinni zrobić to samo i czym prędzej tym lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im jest wygodnie, mniej pracy, oni nie płacą, ludzie płacą... Szlag mnie trafia, ze takich włodarzy się wybiera, którzy wyobraźni nie maja i rozumu, i nie wiedzą ,że kumulując taki duży przetarg, tylko wielka firma ma szansę do niego stanąć , a zatem monopol, i podyktować ceny jakie chce.
   No i cóż teraz Państwo Władza? Niedługo przetarg i termin składania ofert na kolejne 5 lat. A za rok Chojny w tym nie będzie to i ceny jednostkowe mogą przy tym układzie tylko wzrosnąć, bo koszty wożenia z małych gmin będą większe ... Likwidujecie związek czy pakujecie się (a własciwie waszych mieszkańców) w jeszcze większe kłopoty? A licznik długu bije: tik, tak, tik, tak. Niedługo trzeba będzie radnym powiedzieć: mamy 50, 70, 130 tys. do wyjęcia z budżetu i zapłacenia długów po ZGDO

   Usuń
 8. dla średnio rozgarniętego radnego powinno być oczywiste, że bardziej racjonalnie jest prowadzić gospodarkę odpadami będąc w związku komunalnym. Trzeba było po prostu poprawić działalność ZGDO, zmienić kierownictwo i zapewnić przejrzystość finansową. No, ale do tego trzeba trochę więcej niż głosowanie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszac takie bzdury pokazujesz swoja zerowa wiedze nt ZGDO. Radni moga zatwierdzic zmiany w regulaminie zwiazku (a wlasciwie to musza), a Zwiazek robi co chce.

   Usuń
  2. właśnie zmianami w regulaminie można zmienić sposób działania ZGDO. Pisząc , że radni muszą zatwierdzać niechciane zmiany potwierdzasz, że radni nie potrafią wykorzystywać swoich uprawnień i nie mają pojęcia o wpływie stanowienia prawa lokalnego na podległe im instytucje.

   Usuń
 9. Opłaty mieszkańców i wkład gminy do ZGDO rosną, śmieci wywożą rzadziej, kosz trzeba kupić a ZGDO poważnie zadłużone. to w czyim interesie chojna powinna pozostać w tym tworze? To pytanie raczej retoryczne

  OdpowiedzUsuń
 10. HAREM wolny na forum widać jak NIEWOLNICE szlochają za swoim SAMCEM ALFA.
  Ale zapewne jedna łania bardzo się cieszy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobre posunięcie ze strony radnych. Sytuacja związku bardzo nieciekawa, zadłużenie z tego co wyczytalismy na tym portalu ZGDO chce zaciągnąć kredyt na swoją działalność bo ma problemy finansowe. Ceny śmieci rosną lokalny zakład PUK upada bo prezes upsss Prezes to Prezes z tym panem który nic nie robi po za pobieraniem pieniędzy z gminnej kasy w bardzo dużej kwocie. Aaa zmusić pana Hip Hip to wytężonej pracy, i burmistrza żeby zajął sie Gminą i jej trudnym położeniem a nie pierdział w stołek w ZGDO zadłużył gmine i dotknął sie ZGDO i jak Dżuma niszczy ZGDO. Ten człowiek czego się nie dotknie to roz.....bie.
  A URZEDASY ZAKASAĆ REKAWY I DO PRACY A NIE NA FORUM.
  Musicie uważać bo pisząc komentarze korzystacie ze stałego IP a mobilny internet pozostawia ślad. Uwaga podaję kombinację klawiszy jak podejrzeć IP CTRL ALT DELETE :-) WYGUGLAJCIE SOBIE JAK.SPRAWDZIĆ ip bo i tak pewnie Nic nie robicie.

  OdpowiedzUsuń
 12. a jak głosował przewodniczący klubu Jacek Prus?

  OdpowiedzUsuń
 13. Najpierw radni przestali wierzyć w opowieści burmistrza o niezłej kondycji finansowej gminy, a teraz to samo w ZGDO. Czyżby Adam tracił dar przekonywania? Czy nawet zaklinania i zafalszowywania rzeczywistości?

  OdpowiedzUsuń
 14. Na tym portalu wyczytałem ze stawka którą płacimy jako gmina do ZGDO ma wynosić 22 zł od mieszkańca co daje łącznie ok 300 tys. rocznie. To jakiś żart ,placilismy 1,2 zł teraz 4 czy 5 zł a planują 22?
  Za takie pieniądze to można zorganizować w gminie taką administrację smieciową, że nie będzie takiej licznej i drogiej w żadnej gminie w Polsce. A podobno w ramach związku miało być tanio.

  OdpowiedzUsuń
 15. w końcu rozsądna decyzja radnych a nie wtórowanie fedorowiczowi. liczę że to dopiero początek pozytywnych zmian, które są niezbędne naszej gminie - łącznie z odwołaniem burmistrza

  OdpowiedzUsuń
 16. Wreszcie! Trzcinsko zdrój nie było w związku i jakoś sobie radzą. .. wywóz śmieci mają dużo tańszy i wciąż taki sam. Stała cena. Bykusmy gmina która prawie najdroższej płaciła za ta usługę. A po niwyn roku byko by jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie ile Trzcińsko Zdrój dokłada z kasy gminy do śmieci. Zapytaj w gminie jakie mają wpływy z opłaty śmieciowej od ludzi i ile płacą za wywóz śmieci dla firmy tym się zajmującej oraz jakie mają koszty obsługi (osoby zatrudnione do papierkowej roboty, koszt telefonów, papieru, tonera lub tuszu, koszt utworzenie stanowisk pracy (zakup komputerów, oprogramowania itp)).

   Usuń
 17. A tak na marginesie przyda się woda z Rurzycy do stajni Augiasza! :-))) w kilku podległych gminie placówkach wypadałoby zrobić wietrzenie magazynów i pognać nadetaty utworzone z ramienia kolesiostwa!
  :-)))

  OdpowiedzUsuń
 18. Zobaczymy jak szybko chojna znowu przystąpi do zgdo. Chcąc wdrażać plan naprawczy to teraz dzięki swoim radnym będą musieli zakupić program do prowadzenia gosp. Odpadami rozpisać przetarg zatrudnić min. 2 osoby do prowadzenia całej papierologi. Ale mają na to rok wiec przekonają się czym to pachnie i ile gmina będzie musiała dokładać do tego z własnej kieszeni.

  OdpowiedzUsuń
 19. A ile gmina teraz dokłada? A ile jest planowane? Sprawdź a potem wypisuj mądrości

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza