Rodzice przeciwni zamknięciu szkoły w Brwicach [foto]


Rodzice rozpoczęli walkę o przyszłość Szkoły Podstawowej w Brwicach. Program naprawczy finansów gminy Chojna, który został przygotowany przez prywatną firmę zakłada likwidację nie tylko tej szkoły, ale również placówek filialnych w Godkowie i Lisim Polu. 

W czwartek 15 października na spotkaniu z dyrekotorem Kazimierzem Kuniszem pojawiło się trzech radnych gminnych - Bronisław Krzyżanowski, Stanisław Drapaluk i Jacek Prus oraz dyrektor Administracji Szkół i Infrastruktyry Społecznej Wacław Gołąb. O spotkaniu nie zostali jednak poinformowani wszyscy radni, między innymi Ci z Inicjatywy Samorządowej.
Do Brwic na zaproszenie rodziców przyjechali również radni powiatowi - Andrzej Szelążek i Paweł Sławiński.

Rodzice kilkurotnie domagali się spotkania z radnymi. 
W holu szkoły pojawiło się około trzydziestu rodziców, którzy domagali się rozmowy z radnymi, kilkurotnie pukając do gabinetu dyrektora. W końcu do rozmowy doszło, jak się okazało, radni dopytywali o stan zatrudnienia i ilość dzieci, oglądali również sam budynek. Pojawiły się głosy, że może dojśc do zamknięcia szkoły w Brwicach lub w Grzybnie.

W środku dyrektor Kazimierz Kunisz w towarzystwie Wacława Gołąba i Andrzeja Szelążka
Jak poinformowali nas rodzice, do Urzędu Miejskiego w Chojnie wpłynęła petycja podpisana przez ponad trzysta osób, którzy są przeciwni likwidacji szkoły.

Stan finansów gminy Chojna jest nie najlepszy. Między innymi z tego powodu w tym roku nie przyznano corocznych nagród finansowych dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Redakcja

58 Komentarze

 1. A może ktoś napisze:ile kosztowało dobudowanie piętra w szkole na lotnisku a następnie skrzydła tej szkoły??? Gwarantuję że te pieniądze plus subwencja wystarczyłyby na 30 lat funkcjonowania wszystkich filialnych szkół w gminie przez 30 lat. Ekonomia - najsłabsza strona władz gminy!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nauczcie się chodzić na wybory a potem narzekajcie.

   Usuń
 2. A dla urzedasow nierobow kasa naturalnie bedzie no bo po co szkoly lepiej analfabetow miec wokolo zeby nie kumali jam urzedasy I politykierzy koryciarze walki kreca I wciskaja kit ciemnej masie

  OdpowiedzUsuń
 3. każdy dyrektor ma swój fundusz na nagrody - gdzie są te pieniądze ? Odpowiem od razu - gmina je łyknęła chociaż nie wiem dlaczego? mam propozycje - zlikwidować ASIS to będą oszczędności - wcale nie trzeba zamykać szkół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się!!! l obniżenie wypłat radnych i burmistrzów, likwidacja ASiIS i straży miejskiej a nie główny punkt naprawy finansów gminnych to zabranie pieniędzy na nagrody nauczycielom ( z ich własnych odpisów z pensji) śmiech na sali

   Usuń
  2. Geniusze ASIIS prowadzi księgowość wszystkich szkół, gdyby każda szkoła z osobna miała zatrudnić księgowe to koszt prowadzenia byłby większy.

   Usuń
  3. Urząd Gminy też ma księgowość, która z powodzeniem poradziłaby sobie również ze szkołami. Kiedyś wszystkie szkoły prowadziła jedna księgowa (a było ich więcej) i wszystko było na czas, a zajmowała się też wypłacaniem pensji. Nie musi więc być księgowej w każdej szkole.

   Usuń
 4. Zabieranie pieniędzy z Funduszu Socjalnego jest wbrew ustawie o Funduszach Socjalnych!!! Znaczy się jest nielegalne i nadaje się do prokuratury!!! Dziwie się, że wykształcenie ludzie nie mogą sobie z tym poradzić!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czemu za braki finansowe w gminie i długi i złych fachowców cierpi tylko wieś ? Świetlice wiejskie pozamykane ..fundusz sołectw obciety szkoły do likwidacji ....dlaczego władze oszczędzania nie zaczną od siebie przecież te kłopoty nie są przez nas tylko przez nich..A gdzie się podziały 22 miliony niedawno były na kontach gminy av teraz ta gmina jest bankrutem . Dziwi mnie też ze programu naprawczego gminy musi dokonywać firma z zewnątrz za blisko 20 tys złotych. I to jest ten program szkoły do likwidacji.....a gdzie fachowcy w gminie co piastuja stanowiska i biorą ogromne pieniądze. .czym oni się wykazali ? O centrum kultury nie wspomnę ten sztuczny twór i sztucznie tworzone stanowiska tu poszukamy oszczędności w gminie i w centrum kultury a nie na wsiach gdzie i tak różowo tam nie jest. Mieszkaniec wsi .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wszędzie najłatwiej oszczędzać na najsłabszych. Dowożenie uczniów ze wszystkich wsi do Chojny to absurd. ta szkoła nie jest z gumy (mimo licznych dobudówek). Znowu ma być nauka na 2, a może na 3 zmiany? Ale kogo obchodzi, z maluchy będą o 7 do 16 (lub dłużej) poza domem. Zamiast uczyć komfortowo w małych grupach, będą się tłoczyć w 30 osobowych klasach. Zostaną pozbawieni indywidualnego podejścia nauczyciela, bo to jest zwyczajnie niewykonalne. Pomijając wszystkie inne argumenty, to szkoła jest często jedyną instytucją kultury na wsiach. Moim zdaniem plan naprawczy, w którym jedynym sposobem poprawy sytuacji gminy jest likwidacja kolejnych szkół, powinien trafić do kosza, a firma, która ma takie pomysły niech nigdy już nie próbuje tworzyć "planów naprawczych".

   Usuń
 6. Biedni ci nauczyciele. Czy w Polsce jest jeszcze druga taka gmina która posiada 7 szkół podstawowych??? A klasy liczą po 10-ciu uczniów??? Jeśli tak, to albo mają złoża ropy naftowej albo... miętkiego burmistrza :)))))
  Ja nie chcę na to płacić!!!!!!! Mieszkaniec miasta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Radni gminy to pajacyki i nic więcej ...

   Usuń
  2. Po co piszesz takie bzdety...lajzo

   Usuń
  3. W naszej szkole jest 95 uczniów

   Usuń
  4. Jeśli likwiduje się szkołę, ale zostawia oddział przedszkolny i młodsze klasy, a pozostałych dowozi do sąsiedniej miejscowości, to gdzie tu oszczędności? Likwidacja szkoły, która niedawno została rozbudowana i wyremontowana to jakieś nieporozumienie. Chyba, że jest już zaprzyjaźniony kupiec, który w łatwy sposób chce mieć obiekt w doskonałym stanie.

   Usuń
  5. bezdzietna menda jesteś i tyle.

   Usuń
 7. złodzieje i nic więcej, cala ta wladza chojenska

  OdpowiedzUsuń
 8. Sami wybraliście takie władze to teraz macie, a ci co nie wybierali a teraz narzekają to może w końcu nauczą się chodzić na wybory.

  OdpowiedzUsuń
 9. a tak a propo szkoły to może w końcu szanowa dyrekcja ruszyła by dupy i zrobiła cos w sprawie wszy które tam są

  OdpowiedzUsuń
 10. oczywiście wszy są w chojeńskiej podstawówce ale dla pani dyrektor nie ma chyba problemu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a co to ma wspólnego z tematem? może zaapeluj o zamknięcie szkoły w Chojnie bo są wszy ... i będziesz woził/a dziecko do nawodnej np...

   Usuń
 11. Wszy to ty masz na wacku w rozporku

  OdpowiedzUsuń
 12. dowiedzcie się i dopiero gadajcie jak jest

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo współczuję wszystkim nauczycielom, rodzicom, a przede wszystkim dzieciom ze szkół zagrożonych likwidacją bo choćbyście stawali na głowie, mieli nie wiadomo jak logiczne argumenty i chęć walki to nie wygracie. Nasza władza jak sobie coś zamyśli to po trupach do celu - nikt i nic się wtedy nie liczy. Ale walczcie do końca - trzymamy kciuki.
  (Ci którzy już to przeszli i..... polegli)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tu człowiek miał przyszłość z tą szkoła,płaci kupę pieniędzy ,za studia i co..gdzie tu podania składać ,mam nadzieję ,że szkoły nie zamkną.

  OdpowiedzUsuń
 15. Parszywe swinie z burmistrzem na czele!Przed wyborami burmistrz przyjechal do szkoly w Brwicy i obiecywal ze nie ma zamiaru zamykac naszej szkoly i co teraz ma do powiedzenia sie pytam?A J.Prus jest zauroczony nasza szkola,szkoda tylko ,ze jest za jej zamknieciem.SWINIE!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Radny drapaluk z Narostu ten od węży haha tez się nie popisał na spotkaniu. .utwierdzilo to tylko nas w przekonaniu ze jest za zamknięciem szkoły. Odwdzieczymy się przy kolejnych wyborach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie...lajza powiedzial,ze sie wstrzyma od glosu...co jest jednoznaczne...zlikwidowac!!! Nie fiknie ze wzgledu na stanowiska pracy synka i coreczki...piesek na smyczy...

   Usuń
 17. Nauczcie sie chodzić na wybory a potem narzekajcie.

  OdpowiedzUsuń
 18. To co się dzieje teraz z tą szkołą utwierdza Nas w przekonaniu ,że na WYBORY CHODZIĆ NIE WARTO !!!!,,przed wyborami obiecują co innego a po wyborach gdy dorwą sie juz do władzy ,mają nas obywateli a przede wszystkim nasze dzieci i ich dobro głęboko gdzieś,taka jest prawda i nie ma się co oszukiwać,WSTYD I ŻENADA tyle w temacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto chodzić, ale tylko trzeba było uwierzyć tej kandydatce, która mówiła o szacunku dla wsi i o utrzymaniu szkół na wsiach. Wy jednak woleliście wierzyć temu, który zlikwidował już parę szkół.

   Usuń
 19. zwolnić sekretarz gminy i już będą oszczędności, przeciez ona nic nie robi!!!

  OdpowiedzUsuń
 20. NIE DAJCIE SOBIE ZAMKNĄĆ SZKOŁY -NIGDY -BO W ZBIOROWYCH SZKOŁACH DZIECI Z WIOSEK SĄ PONIŻANE,ZASTRASZANE PRZEZ MIEJSKIE DZIECI -POZNIEJ WYMAGAJĄ TYLKO WIZYT U PSYCHOLOGA I PSYCHIATRY .KLASY SĄ DUŻE I NAUCZYCIELE NIE SĄ WSTANIE OGARNĄĆ WSZYSTKIEGO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tobie chyba potrzebna wizyta u psychiatry. Same głupoty

   Usuń
  2. nie głupoty , niestety tak jest, sama zaczęłam leczyć swoje nerwy będąc w takiej właśnie mieszance wioskowo- miastowej, jest poniżanie i nie ma co sie wypierać, mówię o gimnazjum w Chojnie

   Usuń
 21. Uważam,że powinno się zdziesiątkować urzędników, przetrzebić ASIS (zostawić tylko księgowe, resztę zwolnić), zmniejszyć pensję burmistrza, obniżyć diety radnych, od razu przybędzie pieniędzy. Dowozy do kombinatów szkolnych nie pomogą w oszczędnościach, do tego dzieci nie będą pod odpowiednią opieką i w odpowiednich warunkach. Rodzice ze wsi nie będą widywać nauczycieli ze szkoły w Chojnie, więc runie komunikacja szkoła - dom, co zaburzy proces wychowawczo - opiekuńczy edukacji. Dzieci stracą poczucie bezpieczeństwa, nabędą poczucie wykluczenia i będą czuły się gorsze. Ludzie, weźcie wywieźcie na taczkach takich pseudo zarządców jak burmistrz czy inni urzędnicy, którzy oszczędzają na innych a nie na sobie. Edukacja to podstawa i powinna przebiegać na miejscu i w godnych warunkach, a nie dzieci zwozić z całej gminy jak bydło. Wstyd!!

  OdpowiedzUsuń
 22. to chyba jakieś kompleksy przemawiają przez Ciebie, sam jestem "wieśniakiem" i moje dzieci mieszkają tez na wsi a uczą się w Chojnie i ani ja nie czułem się zastraszony i poniżany ani moje dzieci nie mają takich odczuć i doświadczeń, a raczej problemy miały ze strony innych wiejskich dzieci dojeżdżającymi z nimi do szkoły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak z tymi ze wsi też był problem z Krzymowem na czele :)

   Usuń
 23. Po pierwsze zmieńcie P.Dyrektora w szkole w Brwicach a później władza pomyśli o zamknięciu szkoły,nikomu nie przyszło do głowy iż za po przednią Panią dyrektor nie było mowy o zamknięciu szkoły???A skąd taki dyrektor ze szkoły którą zarządzał w szkole w Chojnie robi na wsi ??? oto jest pytanie ?! Zmieńcie dyrektora !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej kolejności zwróć się człowieku do Pana dyrektora,aby udzielił Tobie korepetycji z pisowni, dopiero wtedy wypowiadaj się na forum!!!!!!! Twoja wypowiedz nie ma ładu ani składu! Od kiedy to o likwidacji jakiejkolwiek szkoły decyduje to, kto nią zarządza?( oto jest pytanie) Wpływa na to wiele innych czynników!

   Usuń
  2. Pan dyrektor nie musi odpowiadać gdyż ci co chodzili do chojeńskiego Technikum i ZSZ wiedzą co się działo kiedy był zastępcą dyrektora,a później jako dyrektor.Dzisiejsi rodzice byli uczniami P.dyrektora więc pamiętają jakie panowania były za jego kadencji.Zresztą co tu pisać jak mają zamknąć szkołę to tak zrobią tylko szkoda bo trochę kasy w nią poszło!

   Usuń
 24. robiło się zajączki na korytarzach w zawodówce u pana Kazimierza - pamiętam bardzo dobrze - nie raz bolały nogi przez tydzień.

  OdpowiedzUsuń
 25. Albo biegalo sie po zagryche dla Kunisza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie było i nie tylko ale się o tym nie mówiło. Ale zastanawiające jest to,że dlaczego Pan dyrektor przestał pełnić funkcję dyrektora i zniknął ze szkoły ZSZ?? A teraz jest dyrektorem w Brwicach?

   Usuń
 26. Wywalili go pewnie za picie w szkole,chociaz teraz w podstawowce jest to samo,sa swiadkowie ktorzy to potwierdza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro tak jest to dlaczego rodzice z tym nic nie zrobią???

   Usuń
 27. Burmistrz p. A. Fedorowicz w kampanii wyborczej obiecywał (podobnie jak p. Rawecka), że nie zlikwiduje żadnej placówki oświatowej, umył ręce niczym Piłat, to przecież „obcy” opracowali plan naprawczy z likwidacją wiejskich szkół i świetlic. Hipokryzja najwyższej próby! Zlikwidować ASiS, w miejsce sekretarek w szkołach zatrudnić księgowe, jak za mało dzieci w szkołach - uruchomić oddziały przedszkolne, zredukować presonel Urzędu Gminy, zawiesić podwyżki, premie, nagrody - tylko tyle i aż tyle. Patrzcie na kogo zagłosujecie w niedzielę, podobno Oświata tak jak Zdrowie jest oczkiem w głowie SLD?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i co przedszkolaki wysłać do 6 osobowej klasy tak by dopełniły liczbę uczniów do minimum opłacalności etatów? to może niech takie Brwice utworzą Szkolę Społeczną i za pieniądze otrzymane z dotacji pastwa zatrudnią nauczycieli i utrzymają budynek szkoły, ogrzewanie, remonty bieżące, energia elektryczna.Tylko tyle i aż tyle

   Usuń
  2. Przynajmniej pani Rawecka miała plan jak to zrobić, a burmistrz jedynie obiecywał. Trzeba było ne wysyłać sołtysa z Kamiennego Jazu, żeby gadał głupoty w Czartoryi. Panie Drapaluk, niech teraz dotrzyma pan słowa.

   Usuń
 28. No to p.Pawle, może jednak wprowadzić zasadę wypowiedzi jako jawne, nie anonimowe - chociażby dla podniesienia kultury wypowiedzi. A co do sprawy likwidacji szkół myślę, że w obecnym dofinansowaniu przez budżet państwa, to konieczność. Mimo tego proponowałbym przeprowadzić jakieś referendum, która szkoła, czy też które szkoły powinny ulec likwidacji. A jeżeli nie, to z czego powinniśmy zrezygnować - mp. z inwestycji, straży miejskiej, czy też innych zadań - aby utrzymać obecną sieć szkół.
  Wojciech Skrzypczyk

  OdpowiedzUsuń
 29. Ludzie,ogarnijcie się i dajcie spokój Kuniszowi. Przecież to do cholery nie jego wina,że władza chce zamknąć szkołę!!!!!!!! Dlaczego dopiero teraz i w takiej sytuacji znalazły się osoby,które tak bardzo znają przeszłość Pana dyrektora? To zwykła nagonka,nic innego! Do Burmistrza i całej reszty należy mieć pretensje i to jest zasadne!!!!!!!! Obiecał,że jak wygra wybory,to nie będzie likwidacji szkół. I co???????????? Długo nie trzeba było czekać na efekty. A ludki idą i głosują na takich właśnie co ładnie mówią,tylko niestety z obietnic wyborczych nic dobrego z tego nie wynika!

  OdpowiedzUsuń
 30. Dlaczego Brwice - przecież moze byc Krzymów inne koszty dojazdu, co Wy na to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. likwidacja 1 szkoły wiejskiej nic specjalnie nie zmieni w budżecie gminy, uzdrowieniem jest kompleksowa reorganizacja oświaty chojeńskiej, a to się wiaże z likwidacją wszystkich wiejskich szkół ewentualnie czasowe pozostawienie jednej blisko Chojny. Dojazd nie powinien być problemem bo i tak doworzeni sa uczniowie do gimnazjum, nalezy tylko poprawić komfort oczekiwania i dojazdu. Na reorganizacji ucierpieliby tylko nauczyciele ale dla nich, przynajmniej części praca też byłaby.

   Usuń
 31. Zamiast zamykać szkoły niech burmistrz zwolni połowę swoich ludzi bo oni wcale nie są potrzebni w gminie !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 32. tacy fachowcy ze gmina musiala wynajac obca firme zeby opracowala plan naprawczy a oni za co kase biora gmina zadluzona a placa taka kase obcym firma tworza niepotrzebne etaty taka mala gmina a tu burmistrz zastepca i sekretarz ktorej nigdy nie ma to chyba tylko w Chojnie bo inna gmina na takie fanaberie nie pozwolilaby sobie

  OdpowiedzUsuń
 33. referendum i pogonić ich wszystkich

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza