Organizacje apelują do burmistrza i rady o stworzenie strategii rozwoju gminy Chojna

Organizacje pozarządowe działające na terenie gminy Chojny wystosowały apel do Rady Miasta i Burmistrza o pilne podjęcie prac nad strategią rozwoju gminy i nad koncepcją rozwoju turystyki w gminie. 

Aktualnie trwa akcja zbierania podpisów od osób wspierających tę inicjatywę. Apel poprzeć mogą wszyscy mieszkańcy gminy podpisując się na listach dostępnych w organizacjach pozarządowych lub nadsyłając swe poparcie drogą mailową na adres: komorzyckaanna@gmail.com
Gorąco prosimy wszystkich, którzy uznają potrzebę stworzenia wizji rozwoju Chojny, o poparcie naszej inicjatywy.

APEL ORGANIZACJI POZARZADOWYCH DO RADY MIEJSKIEJ W CHOJNIE I BURMISTRZA CHOJNY

Członkowie organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Chojna zwracają się z apelem do Rady Miejskiej i Burmistrza Chojny o pilne podjęcie prac nad strategią rozwoju gminy Chojna oraz koncepcją rozwoju turystyki w gminie Chojna.
Apelujemy także o przeprowadzenie w gminie Chojna konsultacji społecznych na temat rozwoju gminy, w tym rozwoju turystyki. Deklarujemy przy tym gotowość pomocy w przygotowaniu takich konsultacji oraz gotowość udziału w nich.

Od roku 2004 w gminie Chojna nie została opublikowana żadna strategia rozwoju naszej lokalnej społeczności, a także żadna koncepcja rozwoju turystyki. Zadania, zalecenia i postulaty zawarte w przyjętej przez Radę Gminy w 2012 roku uchwale „GMINNY PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI DLA MIASTA I GMINY CHOJNA NA LATA 2012- 2015” nie zostały zrealizowane w ogóle, bądź w szczątkowej postaci. Zgadzamy się przy tym w całości z tezą zawartą w powyższym dokumencie: „Wysoka jakość środowiska przyrodniczego i kulturowego winna stanowić przewagę konkurencyjną Chojny, powiązaną z całością polityki rozwoju społeczno-gospodarczego województwa zachodniopomorskiego, zwłaszcza w obszarze turystyki i kultury.”

Jesteśmy przekonani, że rozwój turystyki, zwłaszcza turystyki historycznej, przyrodniczej, kulturalnej, rowerowej, pieszej i wodnej, stanowi szansę na rozwój naszej gminy przy wykorzystaniu jej naturalnych zasobów, powstawanie nowych miejsc pracy i wzrost zamożności mieszkańców.
Jednocześnie deklarujemy naszą pomoc w przygotowaniu strategii rozwoju dla gminy Chojna, koncepcji rozwoju turystyki oraz w działaniach na rzecz ratowania zabytków i edukacji służącej kształtowaniu świadomości społecznej (ekologicznej i kulturowo-historycznej) mieszkańców naszej gminy.

Prosimy wszystkich mieszkańców naszej gminy, którzy zgadzają się z treścią niniejszego apelu, o udzielenie nam wsparcia (podpisywanie apelu).
Redakcja

13 Komentarze

 1. Przyzwyczajajmy się: jeśli władze (Rada i burmistrzowie) nie są w stanie wykonywać swych obowiązków i sformułować programu dla gminy, to organizacje pozarządowe (czyli my wszyscy!) musimy zrobić to za nich.

  OdpowiedzUsuń
 2. To po cholere nam burmistrzowie i ta cała rada?

  OdpowiedzUsuń
 3. Referendum już było więc się pytam gdzie byli Ci którzy wypisują jakieś petycje i liczą na podpis?? No gdzie? Na grzybach??? A tak na marginesie to powiem Wam że burmistrz Fedorowicz turystykę rozwinął no bo przecież był z rodziną w Barcelonie więc o co wam chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest problem burmistrz nie zapłacił jeszcze kilkaset tysięcy za kanalizację i inne usługi to już grubo to co będzie myślał o strategii ważniejsze własne wygody i wynagrodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest problem burmistrz nie zapłacił jeszcze kilkaset tysięcy za kanalizację i inne usługi to już grubo to co będzie myślał o strategii ważniejsze własne wygody i wynagrodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. rządza ludzie pozbawieni jakiejkolwiek wizji rozwoju miasta i gminy,mający tylko wielkie ego bycia przy władzy.Gdyby nie prywatne inwestycje w Chojnie czas się zatrzymał ,a organizacje pozarzadowe też przespaly dużo czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ktoś się nie sprawdza w pracy to się go zwalnia, dlaczego nie odwołamy burmistrza?

  OdpowiedzUsuń
 8. trochę to niepoważne. Pani sołtys powinna wiedzieć, że bez pieniędzy żadna strategia nie będzie funkcjonować. Najpierw wyprowadzenie gminy na prostą , potem zabytki. Chyba, że w strategii głównym punktem ma być składka wszystkich podatników na małe wiejskie szkoły... Ergo - naprawa finansów gminy, a potem muzea, zabytki itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy lepiej jest wydawać pieniądze bez strategii? Czy lepiej jest nie korzystać z funduszy unijnych tak, by dotacje te służyły rozwojowi gminy zgodnie z sensownym planem dającym mieszkańcom miejsca pracy? A walory turystyczne to akurat nasz najlepszy regionalny "surowiec", więc dlaczego władze gminy nie miałyby pracować nad strategią rozwoju turystyki? Za to im w końcu płacimy!

   Usuń
 9. gmina i ci co tam pracują (ci najważniejsi oczywiście) narobili długów a szkoły mają zacisnąć pasa żeby zmniejszył się dług. co znaczy "zacisnąć" no cóż musimy oszczędzać na wszystkim. A potem przyjdą egzaminy i ..... . Wszyscy powiedzą, że nauczyciele nie potrafią uczyć. NIE DA SIĘ EFEKTYWNIE UCZYĆ I OSZCZĘDZAĆ NA WSZYSTKIM JEDNOCZEŚNIE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaa... najważniejsze ,żeby utrzymać etaty dla nauczycieli, nawet jeśli dzieci mniej o połowę, 4 miesiące w roku wolnego, 18 godzin pracy, urlopy zdrowotne, taaa... Niech się wali , pali, ale my musimy swoje wylobbować.
   Lećcie terasz pod sejm, nowa władza wam da

   Usuń
 10. konsultacje, strategie. to śmieszne. Gmina potrzebuje radykalnych działań, które wyprowadzą ją z finansowej zapaści.
  A strategię, za skromną opłatą, może przygotować pierwsza lepsza firma konsultingowa, nawet ta sama co napisała ten plan oszczędnościowy. Tylko co z tego? NGOsy jeżeli mają potencjał, niech same przygotują propozycje dzialań. Organizacje pozarządowe nie powinny tylko apelować, niech same coś robią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Przeczytaj test apelu jeszcze raz. Czy za długi dla Ciebie..?

   Usuń
Nowsza Starsza