Średniowieczne zabytki w Trzcińsku Zdroju robią wrażenie [foto] [video]


Jeżeli mielibyśmy wskazać miejsce w regionie z najpiękniej odrestaurowanymi zabytkami, to bez wahania należy wspomnieć o Trzcińsku Zdroju.Od 2012 roku sukcesywnie remontowane są zabytkowe średniowieczne mury miejskie wraz z basztami. W związku ze specyfiką robót konserwatorskich, zadanie zostało podzielone na etapy. Wszystkie elementy odbudowy miejskich obwarowań zostały wykonane z należytą dokładnością i rzetelnością.


Łączna wartość robót wyniosła blisko dwa i pół miliona złotych. Gmina wyremontowała zabytki dzięki pozyskaniu środków będących w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z programu unijnego Interreg IVA. Łącznie pozyskano kwotę ponad 1 mln 250 tys. złotych, co stanowi połowę wszystkich poniesionych kosztów.


- Prace polegały na odbudowie zniszczonych odcinków muru, odtworzeniu pierwotnej tkanki budowli, wzmocnieniu konstrukcji murów, wymianie i uzupełnieniu spoin, zaimpregnowaniu elewacji na kolejne lata. Ponadto zostały wymienione bądź zakonserwowane wszystkie elementy drewniane. W trakcie prac jedna baszta została odbudowana od podstaw na wzór pierwotny - mówi nam Emilian Osetek, zastępca burmistrza gminy Trzcińsko Zdrój.

Gmina Trzcińsko Zdrój doskonale poradziła sobie z zabytkami. Obiekty dodatkowo zostały wyróżnione w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany 2015".

Zobacz zdjęcia na naszym profilu na Facebooku
Redakcja

16 Komentarze

 1. Piękne miasteczko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jedna sprawa. Przy bramie myśliborskiej wali się dom,na ostatnich ujęciach filmu widać, jak sypie się dach tego domu, przyległy do bramy. Obserwowałam dewastację tego budynku, najpierw ktoś rozwalił mur okalający podwórko, rozwalając przy okazji kawał chodnika, budynek w reprezentacyjnym miejscu jest w stanie agonalnym, czy nie ma na to żadnych przepisów, żeby zmusić właściciela do naprawy, albo coś z tym zrobić? Za chwilę budynek runie, możliwe,że niszcząc przy okazji Bramę Myśliborską.

   Usuń
 2. Cudowne. Teraz czas udostępnić te zabytki zwiedzającym. Stworzyć jakieś centrum kultury. Działające. Z prawdziwymi animatorami i zatroszczyć się o kulturę z prawdziwego zdarzenia. Trzcińsko jest śliczne, czas do niego wprowadzić życie.

  OdpowiedzUsuń
 3. piekne miasteczko.

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt!
  Miasteczko jest piękne, ale porównując do pięknej miski, która jest pusta i nie można z niej się najeść, podobnie jest z tym miasteczkiem i całą gminą. Bezrobocie i jedyny chlebodawca OPS. Poza tym gmina się wyludnia, ponieważ młodzi ludzie stąd uciekają nie znajdując perspektyw rozwoju a w tym możliwości zakładania rodzin. Dobrze, że te zabytki są odnawiane. Ale odnowiono je bardziej miłośnikom tej gminy, którzy stąd wyjechali i zamieszkali w innych miejscowościach ze względów zawodowych i zarobkowych, a tu przyjeżdżają na wypoczynek. Tubylcom w większości bez pracy, pozostaje powałęsanie się po mieście i podziwianie odnowionych zabytków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popieram Twój pogląd. Zwrocibym jeszcze uwagę na pewne fakty. Panuje zla atmosfera w miasteczku. Ta z dymiących kominow (szczególnie ratuszowego), a szczególnie stosunkow międzyludzkich.Sklocenie, nieufność, podejrzliwość, brak serdeczności i zlosliwsc i wzajemna niechęć. W tak malej miejscowości jest to widoczne i zarazem niebezpieczne. Roznicuje na lata srodowisko, a nawet pokolenia. U zrodel sytuacji lezy akceptacja wydarzen ostatnich lat. Moralnego degenerat, wykolejeńca, człowieka bez honoru, judasza i sprzedawczyka, wrzoda na zdrowym ciele, Hipolita poparl burmistrz. W slad za nim poszedł przewodniczący bylej rady, radni tez poparli. W miasteczku się zagotowalo. Wyszedl zakalec i czarna polewka. Utrata czujności i brak zdrowego rozsądku spowodowal, ze mamy zróżnicowanie wśród mieszkancow. Prawda jest jedna i jedna jest uczciwość. Jaka prawde piastują w sobie mieszkancy? Czy uczciwie i sprawiedliwie zyje spoleczenstwo? Mój przedmowca zaznaczyl, ze starzeje się spoleczenstwo. Uwazam, ze tez gnije. Od srodka. W ratuszu. Mury mamy ladne. Pozdrawiam

   Usuń
 5. prawdziwym skarbem jest borowina, zabytki nie stworzą miejsc pracy, ale jest to wołanie na puszczy. To jest mój kraj.

  OdpowiedzUsuń
 6. I MAMY PIEKNA NOWA WIEZE TELEFONI KOM,NA DWORCOWEJ BEZ ZGODY MIESZKANCOW ALE BURMISTRZ WIEDZIAL JAK OBEJSC PRZEPISY TRUJE LUDZI SZKODZI I SZPECI GRATULACJE DLA RADNYCH TYCH Z GRYFINA TEZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki nadajnikom PLAY mieszkańcy gminy maja dostęp do internetu LTE . Ponad to nadajniki telefonii komórkowej znajdują się w centrum miasta (T_MOBILE).

   Usuń
 7. Śmierdzi wam z Gminnego komina to ciekawe czym �� palicie we własnym piecu? Proponuje wam się wziąć się do pracy a nie spędzać całe dnie na rejonie i obserwować z którego komina jak się dymi. Przeszkadza wam wieża w Piro a komórkę każdy w kieszeni z was ma!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oponami pale. Najtaniej wychodzi. Zyski odprowadzam na lukratywna wyplate dla twojego burmistrza. On jest beneficjentem wszelkich zyskow. Ale zwidy to masz ostre. Paranoidalnosc twoja przeraza. bez komentarza.

   Usuń
 8. Temu panu z Dworcowej wszystko przeszkadza w tej Gminie. Wczesniej wiatraki, teraz wieża Play. Była be jeszcze droga na ceglanej bo nie wylozyli mu kostki pod blokiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego Pana możesz cmoknąć w poope. Ten Pan ma charyzmę i odwage. Ujawnil esbeckiego sprzedawczyka. Cwaniaczka wykorzystującego malomiasteczkowosc społeczeństwa. Za to tego Pana nie lubisz, ze stanal po stronie uczciwości społecznej? Ogarnij się. Kapus ma swoich ubezwłasnowolnionych umysłowo wyznawcow.

   Usuń
 9. Ten pan Iwonko to nie ma nawet "poopy"...
  A te dziury w waszych mózgach to nie wina GSMa tylko z pewnością problemy genetyczne!

  OdpowiedzUsuń
 10. U nich to rodzinne, pili, burdy, awatury, kazdego dnia policja pod chata, teraz renty bo przeciez za chlanie daja rente ok 600 zł, i kto tu zyje na koszt podatników ?

  OdpowiedzUsuń
 11. wszystko pieknie slicznie :) ale ani slowa o nowo otwartej" sciezce rowerowej" ciagnacej sie od Bramy Mysliborskiej do samej Biedronki , caly chodnik chyba zostal przekwalifikowany na sciezke rowerowa , dla pieszych brak miejsca juz nie wspominajac o matkach z wozkami, rowerzysci sa oburzeni gdy zwraca im sie uwage. Gmina powinna postawic tam jakis nowy znak "zakaz ruchu pieszych" albo cos w tym stylu.....

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza