Ucz się i zarabiaj w Niemczech - program służący uzyskaniu niemieckiego wykształcenia zawodowego

Od 2012 roku, dzięki programowi edukacyjnemu “Główka pracuje– Cleveres Köpfchen” blisko 80 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia niemieckiego wykształcenia zawodowego. A już 12 listopada, podczas spotkania informacyjnego w Widuchowej będzie można dowiedzieć się jak do nich dołączyć i także zacząć naukę zawodu w Niemczech.


Szansa na lepszą przyszłość
Do programu mogą zgłosić się osoby, które chcą rozpocząć naukę w Niemczech, tam pracować i żyć. A jest z czego wybierać. Pracodawcy współpracujący z pomysłodawcą programu – Urzędem Pracy w Pasewalku, to przedstawiciele wielu branż: gastronomii i hotelarstwa, handlu, administracji, budownictwa i geodezji, techniki i inżynierii, a nawet medycyny.
Co ważne niemiecki, tzw. dualny system nauki jest zupełnie różny od polskiego i nie ma swojego odpowiednika w naszym kraju. Podstawowa różnica polega na tym, że kształcenie dualne nie zamyka drogi do matury, czy studiowania na uczelni wyższej. Uczniowie docenią z pewnością też fakt, że już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych.

Język warto znać, ale nie trzeba
Przynajmniej na początku. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna może się odbyć z tłumaczem, później jednak trzeba się przyłożyć. Celem jest komunikatywna znajomość języka. W nauce pomoże przyszły pracodawca - finansując intensywny, 10 tygodniowy kurs. Ale sam kurs to nie wszystko. “Trzeba naprawdę przy tym usiąść, porządnie się przygotować, dużo czytać, oglądać telewizję, słuchać radia i cały czas pracować z językiem. Inaczej trudno będzie swobodnie rozmawiać.” - mówi Sandra Sadurska, jedna z uczestniczek programu “Główka pracuje”. Sandra jeszcze kilka miesięcy temu zupełnie nie znała języka niemieckiego, ale motywacja i determinacja sprawiła, że na drugim spotkaniu z pracodawcą wypadła rewelacyjnie.

Przyjdź i poznaj szczegóły
W czwartek (12.11.) od godz. 12:00 w Urzędzie Gminy, (ul. Grunwaldzka 8), a od godz. 15:00 w Zespole Szkół w Widuchowej (ul.Barnima III/1) będzie można spotkać się z doradcami programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” i poznać szczegóły dotyczące programu.

Szczegóły dotyczące programu można także znaleźć na stronie glowka-pracuje.eu
Profil na Facebooku


Jak to działa? - “Główka Pracuje” w 5 krokach

Krok 1. Wybierasz zawód, w którym chcesz się kształcić i składasz dokumenty aplikacyjne (list motywacyjny, CV, świadectwa).

Krok 2. Bierzesz udział w pierwszej rozmowie rekrutacyjnej z pracodawcą (jeśli jest taka potrzeba towarzyszy Ci tłumacz). Pracodawca decyduje o dalszej współpracy.

Jeśli znasz komunikatywnie język niemiecki przejdź do kroku 3.
Jeśli nie znasz języka niemieckiego rozpoczynasz 10 tygodniowy kurs językowy.
Po 10 tygodniowym kursie bierzesz udział w drugiej rozmowie rekrutacyjnej z pracodawcą, podczas której sprawdzane są postępy w nauce języka. Otrzymujesz ostateczną decyzję o współpracy.

Krok 3. Podpisujesz umowę z pracodawcą na kształcenie.
Pamiętaj, że pierwsze 4 miesiące to okres próbny dla Ciebie i Pracodawcy.

Krok 4. Rozpoczynasz naukę zawodu. Przez kolejne 2,5 - 3 lata (w zależności od zawodu) będziesz co miesiąc otrzymywać wynagrodzenie za wykonaną pracę (600- 800 euro) i mieć ubezpieczenie w niemieckim systemie socjalnym.

Krok 5. Po pomyślnym zdaniu teoretycznych i praktycznych egzaminów końcowych otrzymujesz tytuł zawodowy i masz kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej!

Lista dostępnych zawodów:
- kucharz
- hotelarz
- pracownik restauracji
- przedstawiciel ds. turystyki i rekreacji
- doradca klienta w banku
- przedstawiciel handlu hurtowego i zagranicznego
- przedstawiciel medyczny
- pracownik administracji publicznej
- doradca podatkowy
- pielęgniarz
- studniarz
- betoniarz
- technolog papieru
- monter urządzeń grzewczych, sanitarnych i klimatyzacyjnych
- elektrotechnik systemów budynku i infrastruktury

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza