W Widuchowej pomimo sporego zadłużenia inwestują w nowoczesną technologię [foto] [video]


W Widuchowej nigdy nie było tak jasno jak teraz. Pomimo wysokiego zadłużenia sięgającego około 60%, na terenie całej gminy trwa wymiana ulicznych latarni. Montowane są nowoczesne lampy LED, które nie tylko jaśniej świecą ale pobierają znacznie mniej energii. Gmina Widuchowa pomimo dużego zadłużenia, pozostawionego przez poprzedników, zainwestowała w oświetlenie, co ciekawe, inwestycja jest realizowana bez kredytów.

- Pieniądze na inwestycję pochodzą ze środków własnych gminy, z oszczędności wygenerowanych z opłat za energię i konserwację - mówi wójt Anna Kusy - Kłos.


Do tej pory w gminie Widuchowa na latarniach znajdowało się 420 lamp rtęciowych, były energochłonne i bardzo awaryjne - przez wiele lat w celach oszczędnościowych było wyłączane oświetlenie uliczne, od północy do godziny czwartej rano, godzinny były zmienne w zależności od pory roku, po to robimy tę modernizację aby z biegiem czasu zwiększać liczbę godzin nocnych przy włączonym świetle aby dojść do tego momentu, aby przez całą noc było oświetlenie nocne ze względu na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców - dodaje wójt.


Montaż nowoczesnych lamp LED to oszczędności w wysokości ok 75 tys. złotych rocznie - koszt inwestycji wyniesie 813 400 zł, rocznie oszczędności na energii elektrycznej to 40 tys. zł i dodatkowe 35 tys. zł na usługach konserwacyjnych - informuje Marcin Bachta, skarbnik gminy Widuchowa.

Modernizacja oświetlenia ulicznego i drogowego to zadanie samorządów. Inwestycja obecnie realizowana przez gminę Widuchowa była jedną z obietnic, którą wójt Anna Kusy - Kłos złożyła przed wyborami samorządowymi.
Redakcja

6 Komentarze

 1. Brawo Widuchowa stawia na nowoczesność modernizując się a inne miasta większe w naszym powiacie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję że kolejny burmistrz Chojny będzie taki jak Pani wójt. Nie wiem czy pamiętacie ale nasz Adaś tworzył klikę z Lidwinem i Piłatem, ludźmi którzy zadłużyli swoje gminy, pasują do siebie

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudze chwalicie swego nie znacie.
  Nie zauważyliście podobnego oswietlenia zrobionego przez gminę choćby na ulicy jagiellońskiej czy barwickiej?

  OdpowiedzUsuń
 4. W Nawodnej też by się przydało nowoczesne oświetlenie😈

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale w gminie Chojna jest oświetlenie sodowe nie tak energochłonne jak to w Widuchowej, a wymiana na ledowe to już inwestycja nie dajaca oszczednosci na poziomie racjonalnego zwrotu

   Usuń
 5. Pani wójt nie wypowiadajcie się zanim nie posłuchacie co sądzą o jej rządach mieszkańcy Widuchowej

  OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza