Za ciepło dla morsów z Bań [foto]


Tradycyjnie w połowie października rozpoczyna się sezon zimowych kąpieli. Bańskie Morsy zainaugurowały sezon w liczącej ponad 30 osób grupie. Jak przyznają członkowie społeczności Morsów Bańskich, najwięcej przyjemności i radości sprawiają kąpiele w temperaturze minusowej. Siarczyste mrozy, padający śnieg i oczywiście jezioro skute lodem to naturalni sprzymierzeńcy Morsów. W takich sprzyjających okolicznościach potrzebujemy kilkunastu minut intensywnej pracy używając dwóch, trzech siekier i podłużny przerębel idealnie nadaje się do kąpieli - przyznaje Wiesia Węgrzyn zastępująca obecnie przewodniczącego  Morsów Zbyszka Góralskiego.

Czym właściwie jest morsowanie ?

Zimowe kąpiele to kąpiele wspomagające organizm, które można porównać z leczniczymi zabiegami krioterapii. Podczas przebywania w wodzie naczynia krwionośne obkurczają się i krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej. Po wyjściu z wody krew powraca ponownie do płytszych naczyń i krąży w nich pięciokrotnie prędzej co poprawia ukrwienie wszystkich narządów oraz skóry i doskonale poprawia samopoczucie kapiących się. Osoby starsze powinny przed rozpoczęciem kąpieli skonsultować się ze swoim lekarzem. W naszej grupie kapią się obecnie osoby od 7 do 70 roku życia.

Pomysłodawcą i założycielem grupy jest Stefan Lewandowski, który wspólnie ze Zbyszkiem Góralskim w roku 2009 rozpoczęli zimowe kąpiele w zachęcającej do kąpieli czystej wodzie Jeziora Dłużec w Baniach. Grupa nasza jak przyznają sympatycy zimowych kąpieli szybko się rozrosła. W weekendy dołączają Morsy z Chojny, Gryfina, Pyrzyc, Widuchowej i mniejszych okolicznych wiosek. Jest na coraz więcej.   bieżącym sezonie planujemy udział w imprezach towarzyszących Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zaprosiliśmy do udziału w kąpieli w ten wyjątkowy dzień uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Baniach oraz dyrektora  Arka Augustyniaka. W lutym członkowie społeczności Morsów wezmą udział w XIII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie. Podczas  lutowego spotkania nad morzem międzynarodowych społeczności z całej Europy planowana jest próba pobicia Rekordu Guinessa we wspólnym morsowaniu.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy gwarantujemy pogodną i przyjazną atmosferę. "To uzależnia"! Emblemat Morsów Bańskich można nabyć sklepie wielobranżowym pani Samanty przy ulicy Targowej. Planowanym imprezom będzie patronować Regionalny Portal Chojna24.


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza