Ambasadorzy regionu spotkają się w Cedyni. 1 kwietnia rusza Odra Guide TourPonad 50 przewodników turystycznych z całej Polski przez 3 dni będzie poznawać atrakcje turystyczne Gminy Cedynia, Mieszkowice i Chojna. ODRA Guide Tour jest pierwszym tego typu spotkaniem adresowanym do środowiska przewodnickiego, pracowników punktów informacji turystycznej i operatorów turystyki, organizowanym w regionie Nadodrza.

Spotkanie w formie szkolenia ma na celu promowanie walorów turystycznych oraz zapoznanie z nowymi produktami turystycznymi gmin leżących nad Odrą: Cedynia, Chojna, Mieszkowice, oraz wymianę doświadczeń z operatorami turystyki z Niemiec.

Organizatorzy pragną jednocześnie zwrócić uwagę na bogactwo przyrodnicze, dziedzictwo historyczne i kulturę regionu nadodrzańskiego, w ofertach turystycznych Województwa Zachodniopomorskiego. Odra stanowi obecnie łącznik pomiędzy regionami i narodami.

Organizatorem i liderem wydarzenia jest Gmina Cedynia, gdzie odbędzie się pierwsza część spotkania. Wprowadzeniem będą wykłady związane z pracą przewodników i pilotów wycieczek, połączone ze szkoleniem pracowników punktów informacji turystycznej, które będą odbywać się w pocysterskim Hotelu Klasztor w Cedyni. Wśród prelegentów usłyszymy nestora zachodniopomorskiego przewodnictwa Ryszarda Kotlę, Dorotę Janicką (dyrektor zespołu Parków Krajobrazowych), Zdzisława Pawlickiego (dyrektora zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej), Damiana Gresia (Dyrektora Wydziału Turystyki i Gospodarki Województwa Zachodniopomorskiego), Pawła Pawłowskiego (Dyrektora Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu) i Zbigniewa Zbroję (Prezesa Klastra Turystycznego Berlin Szczecin Bałtyk).

Wykładom towarzyszą 3 podróże studyjne. Już pierwszego dnia ruszamy w kierunku Rezerwatu Bielinek, będziemy zwiedzać kolekcję etnograficzną Zbigniewa Bogdanowicza, a o rewitalizacji parku w Dolinie Miłości opowie nam Ryszard Matecki . Będzie to również okazja do prezentacji jego nowego przewodnika „Zachodnie zakole Odry”.

W drugim dniu, podczas warsztatów terenowych, uczestnicy będą zwiedzać Cedynię. Po obowiązkowym pokonaniu schodów na Górę Czcibora i nowej ścieżki w Rezerwacie Wrzosowiska Cedyńskie, ruszymy szlakiem Rejonu Pamięci Narodowej, m.in. w gościnne progi Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii WP i Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Gozdowicach. W trzecim dniu udajemy się do Altranft, Bad Freienwalde i Niedefinow by obejrzeć postęp prac na nowo budowanej podnośni do barek.

ODRA Guide Tour to nie tylko integracja międzyprzewodnicka, ale też wypracowanie nowych form współpracy pomiędzy wydziałami promocji miast i gmin, zainteresowanych turystycznym ożywieniem regionu. Właściwie wyszkoleni i dobrze poinformowani przewodnicy stają się najlepszymi ambasadorami Pomorza Zachodniego.

Autorem idei organizowania spotkań przewodników turystycznych w formie szkolenia i prezentacji wybranego regionu jest Paweł Pawłowski, pilot, przewodnik, wiceprezes Zachodniopomorskiego Samorządu Przewodników PTTK. Pierwsze tego typu spotkania organizował wraz z Kołem PTTK Baszta Kaszana w Trzebiatowie.

Wydarzenie współfinansowane przez Zachodniopomorską Regionalną Organizację Turystyczną, Starostwo Powiatowe w Gryfinie, Gminę Mieszkowice, Zachodniopomorski Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza