Czy ubezpieczenie autocasco pokryje całą szkodę?


Wiele osób zastanawia się czy jest sens dokupowania dodatkowego ubezpieczenia w postaci autocasco. Jaki jest jego zakres, cena i czy rzeczywiście w przypadku szkody z naszej winy, nie zapłacimy ani złotówki? Zobacz szczegóły!

Ubezpieczenie autocasco jest tym, które wedle prawa nie stanowi obowiązku posiadacza samochodu. Kupuje on je dobrowolnie i może przerwać po roku korzystania, jeżeli nie będzie chciał kontynuować. Jest to inna sytuacja niż w przypadku obowiązkowego. Brak ciągłości ubezpieczenia OC jest podstawą do wysokich kar finansowych...czyli bardzo dużych kosztów.

Autocasco w wyjątkowych sytuacjach czy na każdą okazję?


Na pewno niejedna osoba po zakupie auta, starała się jeździć ostrożnie, wybierała miejsca parkingowe daleko od zatłoczonych miejsc, a do bramy garażowej wjeżdżała z ostrożnością. Jedna rysa, wgniecenie to przecież duży koszt, zdejmowanie części, malowanie, wymiana. W ubezpieczeniu autocasco wszelkie szkody, które wynikają bezpośrednio z naszej winy są pokrywane przez towarzystwo ubezpieczeniowe i polisę AC. Brzmi jak marzenie, ale czy są haczyki i warunki napisane drobnym druczkiem? Teoretycznie są, ale..

Gwarancja sumy ubezpieczenia i ochrona zniżek

Ze względu na dużą konkurencyjność, ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i szykują coraz korzystniejsze warunki umów. Do najpopularniejszych zaliczamy ochronę zniżek, jedną naprawę w roku bez ich utraty i ekstra kosztów czy gwarantowaną sumę ubezpieczenia. Jest to o tyle istotne, że bardzo często przy szkodach, w tym całkowitych, poszkodowany (np. z własnej winy) nie otrzymuje pieniędzy, które równoważą cenę rynkową auta, a tylko część, taką sumę, jaką wyceni rzeczoznawca. Do wyceny składają się różne elementy – przebieg, wiek auta, średnia cena, dokonywane naprawy i naturalnie jest to dodatkowo zaniżane. W przypadku gwarantowanej sumy, kierowca otrzyma cenę rynkową swojego auta bez żadnego „ale”.

Z racji, że autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, każda firma ma inne Ogólne Warunku Ubezpieczenia (OWU), w których zawarte są informacje dotyczące otrzymania kwoty w przypadku szkody pośrednio zrobionej z naszej winy jak i bezpośrednio. Poza stłuczkami, zarysowaniami, można do listy dodać pożar auta, powódź, która go uszkodzi, huragan czy nawet kradzież! Jednak przed wyborem konkretnej oferty należy dokładnie przeanalizować zakres ubezpieczenia i jego wyłączenia. Może się zdarzyć, że zaniedbanie ze strony posiadacza auta może spowodować, że nie otrzyma on ubezpieczenia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza