Zielona woda w jeziorze Morzycko


Z powodu zielonego nalotu na powierzchni wody, który pojawił się dziś rano, Ratownicy WOPR z kąpieliska w Moryniu wydali zakaz wchodzenia do jeziora. Okazało się jednak, że nie ma zagrożenia, a woda jest w pełni zdatna do kąpieli.

Niestety ze względu na nietypowy nalot przy brzegu i ze względu na Państwa bezpieczeństwo na chwilę obecną na obszarze kąpieliska obowiązuje zakaz kąpieli - informowali Ratownicy WOPR w Moryniu.


Zielony nalot na wodzie pojawił się dziś rano. Powodem wydania zakazu jest zielony nalot na powierzchni jeziora, związany ze zjawiskiem zakwitania wody. Po analizie sytuacji przez urzędników, decyzją burmistrza została wywieszona białą flaga mówiąca, że woda jest zdatna do kąpieli.

Owe zjawisko można przyrównać do kwitnięcia ogrodzie. Kiedy robi się ciepło, flora występująca w wodzie kwitnie, zmieniając jej kolor na zielony.

O nietypową barwę wody zapytaliśmy dyrektora ZGKiM, Henryka Kaczmara. Na pytania o nalot odpowiedział, że jest to znane urzędowi zjawisko. Pojawia się ono regularnie co roku, od maja do przełomu czerwca i lipca.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza