Ściągałeś filmy z sieci torrent? Policja może zabrać Twój komputer


Funkcjonariusze policji na zlecenie prokuratury zabezpieczają komputery użytkowników, którzy korzystali z sieci Bittorent. Jak udało nam się dowiedzieć, policjanci zapukali do kilku mieszkańców naszego powiatu. 

Policjanci pukając do mieszkań i domów mają postanowienie o "żądaniu wydania rzeczy - przeszukaniu pomieszczeń" wydane przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie, żądają "wydania sprzętu komputerowego i elektronicznych nośników informacji wykorzystywanych do połączeń z internetem w 2014 roku". 


Według naszych ustaleń funkcjonariusze odwiedzają osoby, które w 2014 roku mogły pobrać z sieci i udostępniać film "Wkręceni", to polska komedia z Piotrem Adamczykiem i Pawłem Domagalą w roli głównej. Dwa lata temu dystrybutor filmu złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. 

Kłopoty mogą mieć użytkownicy, którzy korzystali z sieci torrent, nie każdy z nich wie, że programy działające w sieci P2P podczas pobierania jednocześnie udostępniają plik. Nie wszyscy do których zapuka policja mogą być piratami, "podejrzanych" ustala się za pomocą adresu IP, nie wszyscy jednak mają odpowiednio zabezpieczoną sieć internetową.

Do wizyt policji i rekwirowania sprzętu dochodzi od kilku miesięcy w całym kraju. Komputery mają być zabezpieczone i zbadane przez biegłych z zakresu informatyki. Nie wiadomo kiedy zostaną zwrócone właścicielom. Nawet za nieświadome ściągnięcie filmu może grozić do roku więzienia.


fot. freeimages.com/video: youtube
Redakcja

1 Komentarze

  1. Jedna wielka sciema, nic takiego nie mialo miejsca!! Ludzie, nie dajcie sie zastraszyc kolejnym bzdurnym doniesieniom brukowcow, pracujacych dla dystrybutorow filmow. Gdyby faktycznie tak sie dzialo, taki news znalazlby sie na 1 pozycjach najbardziej popularnych serwisow informacyjnych. Poza tym nie istnieje prawo, ktore laczy bezposrednio adres ip z przestepca. Obecnie prawie kazdy uzytkownik posiada w domu siec radiowa, do ktorej moze podlaczyc sie setka blizej nieznanych uzytkownikow, system zabezpieczen sieci moze ulec usterce badz ktos sie moze wlamac i sciagac za nas.

    OdpowiedzUsuń
Nowsza Starsza