Reklama [góra]EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?


Planujesz wyjechać na urlop na teren Unii Europejskiej? Pamiętajmy o ubezpieczeniu takiej podróży. Mimo że Polska jest członkiem UE, musimy posiadać dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, chroniące przed wysokimi kosztami niespodziewanych sytuacji, które mogą nas spotkać w trakcie podróży.
Przed wyjazdem należy pamiętać o wielu sprawach, które musimy załatwić. Zarezerwowanie noclegu, kupno biletów, zaplanowanie trasy lub zdobycie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Podpowiemy, co powinna zawierać taka polisa oraz dlaczego sam EKUZ nie wystarczy podczas wyjazdu.

Jakie świadczenia zapewnia EKUZ?

EKUZ upoważnia nas do korzystania ze świadczeń medycznych na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA. Posiadacze karty mogą korzystać z opieki medycznej na tych samych warunkach, co obywatele danego państwa. Oznacza to, że jeśli zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi będziemy mogli zostać poddani opiece lekarskiej, ale tylko w państwowych placówkach medycznych (zagranicznych odpowiedników NFZ). Możliwe, że w niektórych krajach UE będziemy musieli dopłacić do świadczeń zryczałtowaną opłatę, podobnie jak ich obywatele.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, leczenia w szerszym zakresie, transportu zwłok lub leczenia w prywatnych placówkach. Z tego powodu EKUZ jest jedynie minimalną formą ochrony. Jeśli chcemy posiadać kompleksową polisę, musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wakacje za granicą z www.ubezpieczeniaonline.pl, które zapewni bezpieczeństwo ubezpieczeniowe w trakcie naszych wakacji.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?
Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie podczas wyjazdu urlopowego. Jedyne o czym marzymy to świetna zabawa oraz zwiedzanie ciekawych miejsc. Polisa podróżna powinna posiadać w sobie kilka elementów, które sprawią, że nasz wyjazd nie będzie generował dodatkowych kosztów.

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – ubezpieczyciel pokryje koszty opieki medycznej osoby ubezpieczonej w sytuacji, gdy leczenie jest następstwem nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Rachunki powinny być udokumentowane oraz niezbędne z medycznego punktu widzenia.

2. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – jeśli dojdzie do sytuacji, w której wyrządzimy szkodę osobową lub rzeczową osobie trzeciej oraz będziemy w myśl przepisów prawa zobowiązani do naprawienia straty, ubezpieczyciel podejmie się wypłacenia odszkodowania dla osoby pokrzywdzonej.

3. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – przedmiotem ubezpieczenia jest życie oraz zdrowie turysty. W przypadku doznania przez osobę ubezpieczoną trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci świadczenia w ramach sumy ubezpieczenia NNW.

4. Ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego – przedmiotem ubezpieczenia jest nasze mienie, które posiadamy ze sobą w trakcie podróży. Jeśli bagaż lub sprzęt sportowy zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony, biuro ubezpieczeniowe wypłaci nam koszty związane z tymi sytuacjami.

Gdzie znaleźć odpowiednią polisę turystyczną?

Jak już wspominaliśmy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia nam minimalny zakres ochrony ubezpieczeniowej, która jest niezbędna w trakcie urlopu na terenie UE. Polisę podróżną można kupić w biurze ubezpieczeniowym lub przez Internet. Odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę na www.ubezpieczeniaonline.pl przeanalizujemy i kupimy w kilka minut. Musimy jednak pamiętać, aby przed kupnem polisy podróżnej zapoznać się z zakresem odpowiedzialności danego produktu, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc finansową.

1 komentarz:

  1. Ważna różnica między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym o której tutaj nie wspomniano to akcje ratownicze i poszukiwawcze. Najczęściej jedziemy na wakacje albo na narty albo gdzieś na plażę, gdzie uprawiamy sporty wodne lub płyniemy statkiem. Otóż w krajach UE akcje ratownicze z użyciem śmigłowca oraz akcje poszukiwawcze (np na morzu lub w górach) są w pełni odpłatne. Są to ogromne kwoty! Dlatego kupując ubezpieczenie podróżne warto sprawdzić w OWU czy polisa zabezpiecza nas przy tych szkodach.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.