Będą zmiany w nocnej i świątecznej opiece, pacjenci są pełni obaw


Od października nocną i świąteczną opiekę w Chojnie ma świadczyć Szpital w Dębnie, mieszkańcy są pewni obawy, czy tak jak to tej pory, szukając pomocy będą mogli zasugerować szpital do którego chcą trafić czy automatycznie otrzymają skierowanie do Dębna. 

W czerwcu burmistrz Chojny Adam Fedorowicz jako jedyny włodarz w powiecie gryfińskim podpisał list intencyjny ze szpitalem, wspomniał o tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

- Czy to oznacza, że mieszkańcy będą trafiali bezpośrednio do Dębna czy to od nich będzie zależało gdzie trafią - dopytywał radny Piotr Żebrowski. Temat kontynuował radny Paweł Bucyk, który dopytywał między innymi o treść listu - czego dotyczył, czy inni burmistrzowie zaopatrywali się na współpracę ze szpitalem w Dębnie?

Burmistrz na te pytania odpowiedział ogólnikiem:

- Nocna i świąteczna opieka będzie przy ulicy Polnej, dla pacjentów nic się nie zmienia. Szpital chce wyjść z inną ofertą dla mieszkańców, dla szkół. (...) Chcą (szpital - red.) uczestniczyć w różnych naszych akcjach, spotkaniach.

Większość mieszkańców Chojny i okolic, którzy korzystają z usług medycznych wybiera leczenie w Gryfinie lub Szczecinie, gdzie zdecydowanie łatwiej jest dojechać. Placówka w Dębnie wśród części pacjentów nie cieszy się też dobrą opinią. Niektórzy samorządowcy zwracają również uwagę na to, że w ostatnich latach to Szpital w Gryfinie był zdecydowanie bliżej pacjentów, między innymi organizował Białe Soboty - gdzie bezpłatnie można było spotkać się ze specjalistami, akcja była w całości finansowana przez Powiat Gryfiński. Niebawem przy ulicy Dworcowej w Chojnie zostanie otwarta nowa przychodnia zdrowia z poradniami specjalistycznymi.

Po zmianach jakie wprowadza Ministerstwo Zdrowia trwa bój o przyszłość niektórych placówek. Powiat myśliborski jest pewnym fenomenem ponieważ funkcjonują tam dwa szpitale, oprócz Dębna jest jeszcze placówka w Barlinku. Kolejną konkurencją są lecznice w Gorzowie Wielkopolskim.

Obecnie nocną i świąteczną opiekę w budynku przy ulicy Polnej (obok Pogotowia Ratunkowego) świadczy Szpital w Nowogardzie, zmiany w służbie zdrowia zwiększają nacisk na regionalizację oraz rozwój usług przy szpitalach tzw. państwowych, czyli tych utrzymywanych z pieniędzy publicznych. Wielu mieszkańców zadaje sobie jednak pytanie, dlaczego nocną i świąteczną opiekę świadczyć będzie placówka z innego powiatu, czyli z Dębna a nie Szpital w Gryfinie?
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza