Most w Siekierkach i Dolina Dolnej Odry otworzą się dla turystów [video]


Będzie gdzie pojeździć rowerem i popływać kajakiem, a to tylko wstęp do wypoczynku połączonego z poznawaniem unikalnej przyrody na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Prowadzone przez Zachodniopomorskie Parki Krajobrazowe projekty „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki - Neurüdnizt do ruchu turystycznego” oraz „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” dostały zielone światło i gwarancję finansowania z Programu INTERREG. 

- Chcemy, by wypoczynek na Pomorzu Zachodnim, tak w wakacje jak i w trakcie całego roku – pozostawiał niezapomniane wspomnienia. Nasze Parki Krajobrazowe i Odra są z pewnością takimi miejscami, które nie zostały jeszcze w pełni odkryte, a przecież stanowią nasze „bogactwo naturalne”, dzięki któremu można u nas spędzić czas w bardzo atrakcyjny sposób. Oba projekty idealnie wpisują się m.in. w tworzone w regionie szlaki rowerowe. Z pewnością odpowiedzą na potrzeby najbardziej wymagających turystów, ale i tych, którym wystarczy krótki wypad za miasto – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.Most w Siekierkach rozpala umysły zarówno miłośników turystyki rowerowej jak i przyrodniczej. Będzie to punkt obserwacji m.in. niezwykle rzadkiego chronionego gatunku sowy-puchacza, rozlewisk Odry, ale także wrota do rowerowych tras Pomorza Zachodniego, czy przystanek na drodze do popularnych niemieckich szlaków prowadzących do Berlina lub wzdłuż Odry. Złożony przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego „Przystosowania mostu europejskiego Siekierki – Neurüdnitz do ruchu turystycznego” został pozytywnie oceniony przez Komitet Monitorujący Programu INTERREG Va.

Udostępnienie turystom mostu zbudowanego w 1892 r. zwiększy ruch transgraniczny, a sam obiekt będzie liczącym 660 metrów tarasem widokowym, zwieńczonym dwupoziomową platformą. Inwestycja będzie okazją do przeprowadzenia warsztatów przyrodniczych i kulturowych dla lokalnych społeczności. Projekt Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego przyczyni się również do polsko-niemieckiej współpracy i przełamywania barier w transgranicznych stosunkach. Projekt otrzymał ponad 3 mln euro dofinansowania z programu INTERREG, zakończenie jego realizacji jest planowana w 2020 r.

- Cudowne krajobrazy, piękno rozlewisk i lasów, ponad 170 gatunków ptaków, w tym również tych unikalnych. Tu polują bieliki, występuje puchacz Bubo-Bubo. Zalet Doliny Dolnej Odry i naszych Parków Krajobrazowych jest wiele. To tak naprawdę ostatni taki obszar w Europie, pod względem wartości przyrodniczych – dodawał wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Z kolei projekt „Zrównoważona turystyka wodna w unikalnej Dolinie Dolnej Odry” stworzy sieć naturalnych miejsc odpoczynku, które z pewnością przyczynią się do rozwoju turystyki wodnej na tym obszarze. Partnerzy projektu - Schwedt nad Odrą, Park Narodowy Doliny Dolnej Odry oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego chcą, by transgraniczny obszar Doliny Dolnej Odry odpowiadał na potrzeby wodniaków, czyli m.in. kajakarzy. Projekt rozszerzy ofertę Centrum Turystyki Wodnej w Schwedt i pozwoli na zbudowanie wież widokowych m.in. w pobliżu Chlewic w gminie Boleszkowice. Powstaną także trójjęzyczne tablice informacyjne, a zwiedzającym zostanie udostępniona bogata oferta multimedialna. To wszystko, by zainteresować tym unikalnym miejscem nowych odbiorców i rynki turystyczne chociaż by Berlina czy Szczecina. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu INTERREG w wysokości ponad 2,2 mln euro i będzie zrealizowany do końca 2020 r.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza