Dolina Dolnej Odry idealnym punktem obserwacyjnym "Tydzień Żurawia"


Na przełomie września i października jesteśmy świadkami jesiennych migracji żurawi. Jest to fenomen ornitologiczny, podczas którego możliwa jest obserwacja ogromnych skupisk tych ptaków, lecących na zimowisko do Hiszpanii czy Afryki. Gdzie i kiedy zobaczyć żurawia? Zespół Parków Krajobrazowych rozpoczyna akcję informacyjną "Tydzień Żurawia".
Migracje żurawi najłatwiej zobaczyć na obszarze Międzyodrza. Bogate w pożywienie polne ścierniska oraz podmokłe obszary w Dolinie Dolnej Odry stanowią idealne miejsce do odpoczynku na trasie przelotu.

Największe skupiska spotkać można wczesnym rankiem na polach w okolicach Gryfina. Świetnym miejscem do obserwacji jest wieża widokowa w pobliżu dawnego przejścia granicznego Gryfino-Mescherin. Znakomitym punktem by obserwować z oddali wieczorne podchodzenie ptaków do lądowania jest wał we wsi Marwice. Pamiętajmy, że żurawie są bardzo płochliwe i nieufne, dlatego najlepiej podglądać je z oddali przez lornetkę i z ukrycia.

Zespół Parków Krajobrazowych zaplanował wiele działań mających na celu rozpropagowanie informacji o żurawiu, który nazywany jest „mistycznym ptakiem bagien”.

"Tydzień Żurawia 2017" rozpocznie się już w najbliższy piątek 29 września br.. O godz. 15.30 w Zespole Szkół w Widuchowej odbędzie się uroczystość otwarcia, podczas której wręczone zostaną nagrody finalistom konkursu plastycznego dotyczącego tego gatunku. Wręczony zostanie również puchar „Mistrzowie sportu Tygodnia Żurawia” dla zwycięskiej drużyny rozgrywek sportowych przeprowadzonych w Zespole Szkół w Widuchowej. Wstęp otwarty dla wszystkich.

Od poniedziałku 25 września przez kolejnych pięć tygodni odbywać się będą zajęcia plastyczno-edukacyjne dotyczące żurawia w pięciu szczecińskich przedszkolach. Podczas zajęć parkowy edukator wprowadza dzieci w tajniki biologii żurawia opowiadając o miejscach jego bytowania i jesiennych migracjach na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry. Dzieci poznają kolory ubarwienia żurawia, dowiadują się co żurawie lubią jeść oraz mają okazję usłyszeć żurawi klangor. Częścią zajęć są warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonują z żurawiem jako tematem przewodnim.

Wszystkie działania zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach projektu „Promocja i edukacja walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych parków krajobrazowych województwa zachodniopomorskiego”.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza