Jest chętny na zakup zamku w Swobnicy..., ale cena jest kontrowersyjna


Piotr Białobrzycki, prezes Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego z Gorzowa Wielkopolskiego złożył propozycję kupna zamku joannitów znajdującego się w Swobnicy (gmina Banie). 

Cena, która została zaproponowana za sprzedaż zabytku raczej nie znajdzie poklasku wśród radnych i mieszkańców (zgodę na sprzedaż musi wyrazić Rada Gminy), ponieważ wynosi symboliczne 1 zł. 

W czasach PRL znajdował się tu PGR, po zmianach ustrojowych zabytek trafił w prywatne ręce i przez kilka lat niszczał. Gmina przejęła obiekt w 2011 roku i zaczęła go odrestaurowywać. Do tej pory wykonano między innymi dach oraz wyremontowano i dopuszczono do użytku wieżę widokową, wszystkie prace budowlane pochłonęły już ponad 1,5 miliona złotych. Sam remont dachu kosztował ok 700 tysięcy przy wkładzie gminy Banie w wysokości ok 350 tys. złotych. 

Nie wiadomo jakie plany wobec zabytku ma chętny do jego kupna, w lipcu odbyło się spotkanie z radnymi, jednak nie padły żadne konkrety. Według informacji zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym, Fundacji Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego powstała 19 stycznia 2017 roku. 

W rozmowie z naszym portalem wójt Bań Teresa Sadowska poinformowała, że podczas sesji Rady Gminy w październiku zostanie przedstawiony projekt uchwały dotyczący sprzedaży obiektu. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza