Premiera filmu "Zesłanie" jeszcze tej jesieni [video]


"Zesłanie" to dokument, który opowiada historię trzech osób mieszkańców naszego regionu, którzy zostali wywiezieni na Syberię. Film jest realizowany i wyprodukowany przez portal chojna24.pl. 

Pierwotna premiera była planowana w pierwszym kwartale 2017 roku, kręcenie zdjęć zakończyło się w styczniu br. Ze względu na zmiany w scenariuszu, uzyskanie zgód na wykorzystanie materiałów archiwalnych i innych zdarzeń losowych, produkcja filmu została opóźniona.

Trwają właśnie ostatnie prace nad montażem filmu do którego sceny kręcone były między innymi w Restauracji Piastowska i Cmentarzu Komunalnym w Chojnie. W produkcji wykorzystano również archiwalne nagrania z okresu II wojny światowej.

Nad montażem i muzyką do filmu pracował Przemysław Kaweński, głównym utworem promującym produkcję będzie piosenka pt. "Głuszec" zespołu stronaB. Wykorzystano również fragmenty utworu "Wspomnienia" pochodzącego ze Szczecina rapera Mateusza Losa. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest Paweł Sławiński, głosu lektora użyczył dziennikarz Telewizji Superstacja Tomasz Gontarz.Film będzie miał swoją premierę jesienią, najpierw zostanie wyświetlony na spotkaniu zorganizowanym przez Związek Sybiraków, Koło Terenowe w Chojnie. Kilka dni później zostanie udostępniony w internecie. Wkrótce podamy dokładną datę i opublikujemy drugi trailer. 


"Zesłanie" to dokument, który opowiada o ludziach, którzy zostali wywiezieni na Syberię. W latach 1940–1952 Sowieci wywieźli z kraju około 132 tys., z tej liczby zginęło 28 tys. naszych rodaków.

Syberia uważana jest za jedno z najbardziej wymagających miejsc do życia. Ludzie, którzy trafili tam podczas wojny żyli w tragicznych warunkach. Ci, którzy przetrwali Syberię i wrócili do kraju po wojnie, zmagali się z wieloma chorobami, mieli również ze sobą bagaż ciężkich wspomnień.

Film wyprodukowany przez naszą redakcję to zapis wspomnień Anieli Kikosickiej, Piotra Zarównego i Czeslawy Szot, nasi bohaterowie na daleki wschód Rosji trafili w bardzo młodym wieku. Wszyscy należą do Koła Sybiraków w Chojnie.

Wszystkim stażystom oraz osobom, które zaangażowały się w pomoc przy produkcji tego filmu serdecznie dziękujemy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza