Miliony złotych na odbudowę średniowiecznych murów, na liście beneficjentów nie ma Chojny

Prawie 40 mln zł z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczy Urząd Marszałkowski na przedsięwzięcia związane ochroną dziedzictwa kulturowego na Pomorzu Zachodnim. Pieniądze z tej puli pozwolą na konserwację i zabezpieczenie średniowiecznych murów obronnych w trzech gminach, niestety nie ma tam Chojny.

Fragment średniowiecznych murów w Chojnie.
Zabytki, które np. w Trzcińsku Zdroju cieszą oko, w Chojnie wywołują jedyne westchnienie i smutek. O średniowiecznych murach, które z roku na rok niszczeją pisano już wiele. Przez kilka lat nic w tej kwestii się nie zmieniło, siadanie na ławeczka ustawionych wzdłuż średniowiecznej budowli jest niebezpieczne, co chwile znikają kolejne fragmenty ceglano - kamiennej budowli.

Miliony złotych na renowację, konserwację i zabezpieczenie fragmentów murów a nawet baszt trafią do trzech samorządów w sąsiadujących z naszym regionem powiatem myśliborskim i pyrzyckim.

Gmina Myślibórz otrzyma ponad 2 miliony złotych na renowację fragmentu murów i Baszty Prochowej w Myśliborzu. Gmina Barlinek dostanie 1,2 miliona złotych na odtworzenie walorów historycznych murów obronnych w Barlinku. Pyrzyce otrzymają ponad 1,5 miliona złotych na zabezpieczenie murów i czatowni. Samorządy w zrealizowanie projektów dołożą pieniądze z własnych środków ale będzie to kolejno ok 387 tys. zł w Myśliborzu, nieco poand 219 tys. zł w Barlinku i niecałe 300 tys. zł w Pyrzycach.

Wszystkie inwestycje powinny zakończyć się do października 2018 roku. Na liście 18 projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu rozstrzygniętego przez Zarząd Województwa nie ma żadnego zabytku z powiatu gryfińskiego.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza