Oskar Barański - walka o oddech, walka z mukowiscydozą


Oskar ma niespełna trzy lata. W drugiej dobie życia przeszedł ciężką i długą operację związaną z niedrożnością smółkową jelit. W taki oto sposób ujawniła się u Oskara mukowiscydoza - bardzo ciężka nieuleczalna choroba genetyczna , która systematycznie wyniszcza cały organizm, powodując m.in. włóknienie narządów (np: płuca, trzustka) . 

Chorzy na tę chorobę są skazani na przedwczesną śmierć. Na długość i jakość życia ma wpływ wiele czynników: wiek w momencie postawienia diagnozy (jakie zmiany nieodwracalne już zaszły), postawa rodziców i chorego wobec choroby (walka lub poddanie się), właściwe okresowe specjalistyczne leczenie. 

Nadzieją na przedłużenie życia chorego może być transplantacja płuc, jednak w Polsce takie operację u chorych na mukowiscydozę są wykonywane bardzo rzadko. Po miesiącu pobytu w Klinice Żywienia w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, założono Oskarowi cewnik Broviaka przez który do dnia dzisiejszego jest żywiony pozajelitowo.

Każdy dzień Oskara to walka, walka o lepsze jutro, walka o oddech. Niestety po ostatniej kontroli w Centrum Zdrowia Dziecka okazało się, że Oskar będzie musiał przejść kolejną już ósmą już operację w celu założenia Peg-a. W chwili obecnej jest organizowana zbiórka środków finansowych na kamizelkę drenażową oraz leczenie Oskara. 

Zapraszamy wszystkich na stronę zrzutka.pl oraz na stronę Facebookową Oskara Barańskiego.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza