Do którego szpitala mają trafiać pacjenci? Dyskusja o pogotowiu na sesji Rady Powiatu


Temat działalności Pogotowia Ratunkowego w południowej części powiatu gryfińskiego zdominował środową sesję Rady Powiatu w Gryfinie. 

Na prośbę radnego Tomasza Siergieja na sesję zaproszono dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Romana Pałkę (na zdjęciu).

Radni dopytywali między innymi o to, dlaczego pacjenci z południa są wożeni do Szpitala w Dębnie, choć wielokrotnie proszę o transport do innej placówki. Dyrektor Pałka odpowiadał, że powodem jest geografia, na co radny Siergiej stwierdził, że np. z Chojny do Dębna czy Gryfina jest taka sama droga, a w przypadku transportu np. z Cedyni różnica to kilka kilometrów. Wskazywał również na przypadki, gdzie pacjentom nie była udzielana fachowa pomoc z powodu braku lekarzy w szpitalu w Dębnie - zgłaszali się do mnie mieszkańcy, ja mogę Pan udostępnić informację z danymi tych pacjentów aby to potwierdzić. 

- Rozumiemy, że Pogotowie nie jest od oceniania jakości pracy szpitala, ale wydaje mi się, że zespół ratowników, dyspozytor i szpital do którego ma trafić pacjent, są w kontakcie, szpital jest wcześniej informowany, ze pacjent jedzie, jeżeli nie ma specjalistów zostać przekazana informacja, należy wtedy podjąć decyzję o wiezieniu chorego do innej placówki, gdzie pomoc zostanie szybko udzielona - mówił radny Paweł Sławiński zwracał uwagę również na fakt, że zdarzają się przypadki, że pacjent nie trafia do odpowiedniego szpitala - mamy do dyspozycji również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, pacjent ze złamaniem czy innym problem wymagający pomocy specjalistów musi trafić do odpowiedniej placówki bardzo szybko.

Radny Tomasz Siergiej zwracał również uwagę na fakt, że mieszkańcom powiatu gryfińskiego, płacącym podatku właśnie tu, zależy na rozwoju placówki w Gryfinie - to jest w naszym interesie aby ten szpital funkcjonował jak najlepiej. Są również kłopoty z dostaniem się do Dębna, bez własnego samochodu jest to niemożliwe, do Gryfina można dojechać busem lub pociągiem. 

Dyrektor Pałka mówił o systemie i ustawie, które reguluje kwestie działalności Pogotowia Ratunkowego - karetka musi szybko przetransportować pacjenta i wrócić, ponieważ ratownicy za chwilę mogą być potrzebni w innym miejscu. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza