Światowy Dzień Wody - 22 marca


Tegoroczny temat Święta Wody to "Przyroda dla wody" - dotyczy możliwości wykorzystania rozwiązań dostępnych w przyrodzie w celu sprostania wyzwaniom związanym z wodą w XXI wieku.

Szkody w środowisku, wraz ze zmianami klimatycznymi, prowadzą do kryzysów wodnych, które obserwujemy na całym świecie. Wszystkie powodzie i susze, a także zanieczyszczenie wód są potęgowane przez degradację roślinności, gleb, rzek oraz jezior.

Zaniedbując nasze ekosystemy, utrudniamy wszystkim dostęp do wody, która jest tak potrzebna dla przetrwania i rozwoju nas wszystkich.

Rozwiązania zaczerpnięte ze świata przyrody mogą stać się remedium na wiele naszych problemów związanych z wodą. Tak wiele trzeba jeszcze zrobić z „zieloną” infrastrukturą, a tam, gdzie to tylko możliwe, należy zharmonizować ją z infrastrukturą „szarą”. Sadzenie nowych lasów, ponowne połączenie rzek z równinami zalewowymi i odtworzenie terenów podmokłych przywróci równowagę w obiegu wody i przyniesie korzyści zarówno dla zdrowia ludzi, jak i ich źródeł utrzymania.

Woda z kranu


Wodociągi Zachodniopomorskie obsługują sieci wodociągowe i kanalizacyjnej na terenie 29 gmin Województwa Zachodniopomorskiego. Codziennie pracownicy oddziałów w Goleniowie, Płotach, Stargardzie i Chojnie czuwają nad jakością wody dostarczanej do klientów oraz pracą oczyszczalni ścieków, tak by zapewnić najwyższą jakość usług i bezpieczeństwo dla środowiska.

Akcja edukacyjna „Zdrowa Woda” to kampania społeczna prowadzona od trzech lat wśród dzieci i młodzieży. - Jej celem jest promocja picia wody z kranu zamiast napojów słodzonych. W ramach akcji ustawiliśmy poidełka w szkołach w Stepnicy, Mierzynie, Baniach a teraz w Grzędzicach k. Stargardu – mówi Artur Krasiński, prezes Wodociągów Zachodniopomorskich.

Twarzą akcji jest Damian Zieliński, najszybszy kolarz torowy i jednocześnie tata bliźniaczek.
- Moje córki piją wodę codziennie - zapewnia Damian Zieliński.

Największe na świecie badanie dotyczące obecności pozostałości tworzyw sztucznych w plastikowych butelkach potwierdziło, że jest w nich dwa razy więcej mikrocząsteczek plastiku niż w kranówce. Najczęściej identyfikowano polipropylen, który wykorzystuje się też do produkcji kapsli. Światowa Organizacja Zdrowia zleciła już dodatkowe kontrole.

Naukowcy przebadali 259 butelek wody 11 popularnych marek (m.in. Evian/Danone, Nestlé Pure Life/Nestlé, San Pellegrino/Nestlé, Dasani/Coca-cola, Aquafina/PepsoCo, Aqua/Danone czy Gerolsteiner/Gerolsteiner Brunnen).

Na każdy litr butelkowanej wody przypadało średnio 325 mikrocząsteczek plastiku. Tylko 17 szt. butelek było wolnych od pozostałości tworzyw sztucznych (w jednej butelce Nestlé Pure Life zidentyfikowano ich zaś aż 10 tys. na 1 litr wody). Do identyfikacji pozostałości tworzyw sztucznych w butelkowanej wodzie użyto specjalnego barwnika o nazwie Nile Red, który wiąże się z mikrocząsteczkami plastiku powodując, że zaczynają one świecić na fluorescencyjny kolor.
Dobra dieta

Bóle głowy, migreny, znużenie czy zmęczenie. Nie raz zastanawiamy się jaki może być ich powód a często pod wpływem reklam sięgamy po środki przeciwbólowe.

Wystarczy dostarczać co najmniej trzy litry wody w ciągu dnia. Musimy mieć na uwadze również to, że niektóre płyny będą działały moczopędnie na przykład kawa. Dlatego do każdej filiżanki kawy należy wypić 1 szklankę wody – przekonuje Natalia Podlaszczuk.

Picie wody jest ważne w trakcie nauki. Wydaje się to szczególnie ważną wskazówką dla wszystkich uczniów i studentów. Szklanka wody podczas nauki, takie proste czynności zwiększają szanse osiągnięcia lepszego wyniku. Niedobór wody w mózgu osłabia go, co ma bezpośredni wpływ na nasze procesy myślowe. Małego pragnienia możemy nawet fizycznie nie odczuwać, ale ma ono miejsce i nasz mózg musi sobie z tym radzić, co przeszkadza w realizowaniu jego innych zadań. Dopiero kiedy pragnienie zostanie zaspokojone, mózg może skupić się na wykonywaniu innego zadania.

Tak samo jak dla dzieci czy studentów picie wody jest niezbędne w pracy. Dobrze nawodniony mózg pracuje o kilkanaście procent wydajniej – dodaje Natalia Podlaszczuk.

Wodociągi Zachodniopomorskie każdego dnia dostarczają wodę dla blisko pół miliona odbiorców. Picie wody z kranu to sposób na ochronę środowiska, gdyż produkowanych jest mniej butelek plastikowych, mniej ich trafia na składowiska odpadów i mniej samochodów ciężarowych jeździ po drogach z takim transportem.

Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. w Goleniowie
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza