Kilka słów o El Gordo de Navidad


Skąd wzięła się loteria El Gordo de Navidad?

Historia hiszpańskiej loterii świątecznej sięga aż do 1812 roku. Sama zabawa znana jest tak naprawdę pod różnymi nazwami: Loteria de Navidad, El Gordo, Sorteo Extraordinario de Navidad, czy wspomniana już El Gordo de Navidad. Nazwa ta w języku hiszpańskim oznacza bożonarodzeniowego tłuściocha lub grubaska, co doskonale odzwierciedla nastrój panujący w czasie trwania loterii oraz wysokość puli nagród.

Wygrana w El Gordo de Navidad to prawdziwy cud bożonarodzeniowy – nie jest tajemnicą, że pula nagród tej loterii należy do największych na świecie. W roku 2012 wyniosła rekordową kwotę 2,5 miliarda eurojackpot. Nagrody pierwszego stopnia musiały zostać podzielone na 180 osób, a i tak wynosiły one po 4 miliony euro na osobę.

Zasady gry w El Gordo

Loteria de Navidad jest bardzo prosta – gracze muszą kupić losy, na których znajduje się 10 numerów. Każdy numer składa się z 5 cyfr. Jeden los kosztuje 200 euro, ale można również nabyć tak zwane decimos („dziesiątki”), czyli jedną dziesiątą kuponu, za kwotę 20 euro. Właściciel szczęśliwego kuponu decimo otrzymuje odpowiednio 10% wygranej.

W loterii bierze udział pewna liczba niepowtarzalnych numerów, które są drukowane na seriach losów. Dzięki tej metodzie główna nagroda w wysokości 4 milionów euro może trafić się wielu szczęśliwcom, do których los się uśmiechnął.

El Gordo nazywane jest loterią rodzinną, ponieważ popularną metodą jest kupowanie kilku dziesiątek lub całych kuponów przez rodziny albo grupy znajomych. Znacznie zwiększa to szansę na wygraną, a nawet jeśli wygrana kwota musi być podzielona na członków rodziny – ogromna pula nagród gwarantuje satysfakcjonujące rezultaty.
Najlepszy prezent świąteczny
Losowanie lotto online El Gordo de Navidad odbywa się 22 grudnia. Szczęśliwe kupony są tradycyjnie losowane przez uczniów szkoły San Ildefonso w Madrycie, a numery ogłaszane są przed zgromadzoną na żywo i przed telewizorami publicznością, w formie piosenki. Według przyjętego zwyczaju część wygranej jest przekazywana przez zwycięzców na rzecz szkoły.

W trakcie losowania wykorzystuje się dwa pojemniki. Z jednego z nich losuje się zwycięskie numery (znajdują się one na drewnianych kulkach), podczas gdy w tym samym czasie z drugiego pojemnika losowana jest kulka, która określa rodzaj i stopień nagrody. Do wygrania jest aż 1807 nagród, dlatego też proces losowania jest bardzo długi.

El Gordo to naprawdę świetny sposób na zakosztowanie hiszpańskiej tradycji, jak również szansa na zdobycie małej fortuny. Koszt jednej dziesiątki kuponu jest niewielki w stosunku do gwarantowanej wspaniałej zabawy, a może nawet możliwości wygrania całkiem pokaźnej sumy pieniędzy!
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza