Triduum Paschalne: Wielki Piątek - dzień śmierci Jezusa [foto]


Kościół katolicki przeżywa Triduum Paschalne. Wierni przygotowują się do Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które ma nadejść już niedługo.

W kościołach odczytywana jest męką Pańska. w tym dniu nie sprawuje się mszy świętej. Po adoracji krzyża wierni przyjmują jedynie komunie świętą.

Odprawiana jest droga krzyżowa, w większości świątyń o godzinie 15, jest to symboliczna godzina śmierci Chrystusa na krzyżu. W Nawodnej wierni przeszli ulicami miejscowości, liturgię prowadził ks. Leszek Zioła, tydzień temu uliczne drogi krzyżowe odbywały się między innymi w Chojnie i Gryfinie.


Podczas liturgii, jaką odprawia się w kościołach, ksiądz zaraz po wejściu do świątyni kładzie się przed ołtarz. Następnie zostają odczytane fragmenty pisma świętego. Kolejnym punktem jest odsłonięcie krzyża, które zasłonięte było fioletową "chustą" - Kapłan wówczas wyśpiewuje: Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Wierni odpowiadają: Idźmy z pokłonem.

Nasz reporter wziął udział w drodze krzyżowej, która przeszła przez miejscowość Nawodna w gminie Chojna.

- Dziękujemy służbom mundurowym, które przyczyniły się do zabezpieczenia ulic - mówią organizatorzy - dziękujemy również parafianom, którzy uczestniczyli z nami podczas tej procesji - dodają.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza