Kończy się czas na złożenie zeznań podatkowych w Polsce i Niemczech, wyjaśniamy różnicę w PIT-ach


Wiosna to czas składania rocznych zeznań podatkowych nie tylko polskich ale również dla osób, które z ramienia polskich agencji zatrudnienia zostały oddelegowane do pracy 
w Niemczech. Pracując u naszych zachodnich sąsiadów warto pamiętać o zachowaniu terminów. 

Termin złożenia zeznania podatkowego za 2017 rok w Polsce mija 30 kwietnia 2018 roku, natomiast w Niemczech mija 31 maja 2018 roku. Zarówno przy rozliczeniu z polskim czy niemieckim fiskusem warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, mamy wtedy pewność, że nie popełnimy błędu.

Czy trzeba rozliczyć w Polsce dochody uzyskane w Niemczech?

- W ramach umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami, praca wykonywana w Niemczech nie podlega przymusowi złożenia zeznania podatkowego w Polsce. Nie trzeba też wykazywać w zeznaniu dochodów uzyskanych z pracy za granicą, jeśli pracownik nie osiągnął w danym roku w Polsce innych dochodów podlegających opodatkowaniu. W przypadku, w którym pracownik w ciągu roku generował dochody, zarówno z pracy na terenie Polski, jak i Niemiec, zobowiązany jest do dokonania rozliczenia podatku na terenie Polski. W owym zeznaniu pracownik rozlicza się z dochodu uzyskanego w Polsce, a dochód uzyskany z pracy za granicą jedynie wykazuje - tłumaczy nam Ryszard Makuchowski z firmy MVP Consult w Chojnie.

Biuro firmy znajduje się w budynku dawnego WOP-u. 

MVP Consult to biuro rachunkowe, które kilka miesięcy temu rozpoczęło swoją działalność w budynku byłego WOP-u w Chojnie. Oferta firmy skierowana jest zarówno do osób prywatnych jak i firm. Jest to biuro, które posiada certyfikat Ministerstwa Finansów.

Kto jest zobowiązany do złożenia zeznania w Niemczech?

W przypadku rozliczenia podatkowego obowiązuje w Niemczech ogólna zasada, iż każdy, kto w przeciągu danego roku zarobi więcej niż 8.820,00 euro na osobę (w przypadku kawalera/panny) lub 17.640,00 euro na małżeństwo (za rok 2017), jest zobowiązany
do wypełnienia deklaracji podatkowej. Rozliczenie podatkowe powinno być złożone
w urzędzie skarbowym w Niemczech najpóźniej do 31 maja każdego kolejnego roku występującego po roku rozliczeniowym.

W przypadku nieterminowego złożenia zeznania za każdy miesiąc zwłoki przewidziana jest kara w wysokości 0,25% należnego podatku, jednocześnie miesięczna kara wyniesie nie mniej niż 25 euro.

W niektórych przypadkach opłacalne może być dobrowolne oddanie rozliczenia podatkowego, przykładowo jeśli w ramach zatrudnienia ponoszone są wysokie wydatki, np. na dojazdy do miejsca pracy, zakwaterowanie lub miała miejsce choroba i w związku z tym poniesiono wysokie wydatki.

W takich sytuacjach istnieje bowiem możliwość otrzymania z Finanzamtu wysokiego zwrotu podatku. Dobrowolne rozliczenie podatkowe, może zostać złożone do czterech lat wstecz.
W praktyce oznacza to, iż dobrowolne oświadczenie podatkowe za rok 2014 może zostać oddane do 31.12.2018.

Ze względu na dość skomplikowane zasady rozliczania podatku obowiązujące w Niemczech lepiej powierzyć przeprowadzenie rozliczenia podatkowego biurom rachunkowym lub podatkowym zajmującym się tymi rozliczeniami, które działając na podstawie upoważnienia odpowiadają za skompletowanie potrzebnych dokumentów, rozliczenie podatku jak również korespondencją z urzędem skarbowym

Osoby poszukujące specjalistów od pomocy przy rozliczaniach odsyłamy również do strony internetowej www.mvpconsult.pl 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza