Skontrolowali delegacje burmistrza


Podczas ostatniej sesji w Trzcińsku Zdroju komisja rewizyjna przedstawiła protokół z kontroli wydatków na delegację służbowe burmistrza za 2017 rok oraz wydatków na promocję w latach 2014 - 2017. 

Pracami komisji rewizyjnej kierował radny Zdzisław Iwanicki (na zdj. z prawej), w jej skład weszli: Magdalena Hybiak, Dariusz Szumiało i Piotr Przytuła.

Według komisji na 250 dni roboczych w 2017 roku burmistrz wykonał ponad 130 wyjazdów, a z zaplanowanych z początkiem roku 20 tysięcy złotych na wyjazdy służbowe krajowe wydatkowano kwotę 26 614 złotych, połowę tej kwoty wykorzystał burmistrz Zbigniew Kitlas (na zdj. z lewej). Komisja zarzuciła również rozbieżności w odległościach, w protokole znalazła się informacja o zweryfikowaniu odległości za pomocą... google maps, według komisji każdy wyjazd jest zawyżony o około 8 - 10 kilometrów.

W rozmowie z nami burmistrz Kitlas mówi otwarcie, że to start kampanii wyborczej opozycji, od dawna jestem atakowany w różny sposób, radni zamiast pracować na rzecz mieszkańców, wolą urządzać prywatne wycieczki personalne w kierunku burmistrza. Burmistrz pracuje 7 dni w tygodniu, znacznie więcej niż 8 godzin dziennie. Reprezentuje gminę w spotkaniach i uroczystościach, które odbywają się w weekendy. 

Komisja w protokole wskazała kilka wątpliwych wyjazdów służbowych, wśród nich wyjazd do Dębc gdzie funkcjonuej Dom Pomocy Społecznej oraz na... pogrzeb matki dyrektor jednej z gminnych szkół.

- Jako burmistrz miałem prawo do zapoznania się z pracą innego DPS-u oraz jako zwierzchnik Pani Dyrektor uczestniczyć w pogrzebie. Do udokumentowania wyjazdów służbowych z użyciem prywatnego samochodu nie stosuje się odległości "google maps" lecz odległości faktyczne przebyte pojazdem, nie można więc zarzucić zawyżania odległości, one mogą wynikać z konieczności poruszania się pomiędzy kilkoma lokalizacjami w jednej miejscowości - mówi burmistrz Kitlas.

We wnioskach końcowych Komisja występuje o wykonanie w kwietniu 2018 roku zewnętrznego audytu odnośnie weryfikacji podróży służbowych Burmistrza oraz złożenia wyjaśnień w sprawie wydatków na promocję w latach 2014, 2016 i 2017 oraz przekazanych mieszkańcom gminy kalendarzy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza