Masz nowe auto z czynnikiem 1234YF? Tylko w tym warsztacie wykonasz serwis klimatyzacjiZmiany w polityce ekologicznej wprowadzone przez Unię Europejską spowodowały, że w nowych autach do układów klimatyzacji stosowanych jest zupełnie nowy czynnik. Nie każdy serwis samochodowy zdążył zainwestować w urządzenia, które obsłużą nowe pojazdy. Jedyny warsztat w regionie, gdzie "nabijemy" klimatyzację czynnikiem 1234YF znajduje się w Trzcińsku Zdroju. 

Na terenie Unii Europejskiej wycofywany jest czynnik R134a, to chłodziwo powszechnie stosowanie w większości pojazdów. Od 2017 roku w nowych pojazdach stosuje się układ klimatyzacji z czynnikiem 1234YF. Limity wprowadzania starego gazu na rynki UE maleją pomimo ogromnego zapotrzebowania, to spowodowało, że za serwis klimatyzacji zapłacimy więcej.


To nie jedyny problem kierowców, na rynku pojawił się gaz sprowadzany spoza UE z nieznanych źródeł. Czynnik może być zanieczyszczony innymi substancjami, jego wprowadzenie do układu klimatyzacji może być mocno szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i samochodu. 


- Obsługujemy zarówno samochody które mają układ klimatyzacji napełniony czynnikiem R134 jak i nowe samochody z czynnikiem R1234YF, jeżeli chodzi o nowy czynnik, jesteśmy jedynym serwisem w promieniu 50 kilometrów, który oferuje taką usługę - mówi nam Piotr Wasiutyński z warsztatu Perfect Service w Trzcińsku Zdroju - nasze maszyny posiadają analizatory gazu, dzięki temu zanim przystąpimy do nabijania klimatyzacji, jesteśmy w stanie sprawdzić czy gaz, które jest już w aucie to oryginalny czynnik czy może jest on zanieczyszczony.

Cena czynnika R134a, który jest używany w większości starszych pojazdów bardzo mocno wzrosła, to spowodowało z kolei wzrost cen serwisu klimatyzacji. Taką usługę warto jednak wykonać w autoryzowanych punktach, ponieważ uzupełnienie lub nabicie klimatyzacji zanieczyszczonym gazem może narazić nas na utratę zdrowia i dodatkowe koszty serwisu pojazdu.

Masz nowe auto? Nie dopuść do zmiany czynnika

Zastosowanie nowego gazu zmodyfikowało instalację klimatyzacji, nie można więc nowej klimatyzacji napełnić "starym" gazem.

- Zamieniając czynnik R1234yf na R134a ryzykujesz uszkodzenie kompresora , całkowicie inaczej działa kompresor , ilości gazu muszą być inne kwestia rozprężania i konstrukcji samych przewodów. Olej stosowany w nowych układach jest inny niż ten w układzie z czynnikiem R134a więc jak wymieszamy te oleje to usterka nowego układu klimatyzacji z czynnikiem R1234yf jest gwarantowana - dodaje Piotr Wasiutyński

Gdy nawet nasza klimatyzacja działa i "chłodzi", warto po zimie zadbać o jej odgrzybienie. Taka usługa kosztuje kilkanaście złotych, a dzięki temu usunięte zostaną szkodliwe bakterie i grzyby z układu. 

Jednym z punktów gdzie możemy szybko i sprawnie dokonać serwisu klimatyzacji jest Warsztat Perfect Service Wasiutyńscy w Trzcińsku Zdroju przy ulicy Chojnickiej 34 (wjazd od Chojny, przy myjni bezdotykowej). Tamtejszy warsztat ma szeroką ofertę skierowaną do posiadaczy samochodów. 

Perfect Service Wasiutyńscy
Mechanika Pojazdów
Sklep Auto Części

ul. Chojnicka 34, Trzcińsko Zdrój

tel. 660 757 751
Redakcja

Nowsza Starsza