Reklama [góra]


IV edycja Nocy Muzeów w Trzcińsku Zdroju [foto]


Przy dźwiękach organ i fletu w piątek 18 maja o godzinie 19:00 rozpoczęła się w kościele parafialnym w Trzcińsku Zdroju  IV edycja Nocy Muzeów. 

Tegorocznym tematem przewodnim była historia trzcińskiej świątyni oraz zabytki, której się w niej znajdują. Przybyłych mieszkańców powitał gospodarz naszej świątyni – ks. Marek Piotrowski oraz w imieniu organizatorów prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej Dawid Buczkiewicz. Twórcami tegorocznej wystawy byli Grzegorz Zwoliński, Tadeusz Kołucki oraz Dawid Buczkiewicz.

W ramach wystawy podziwiać można było zabytki ruchome naszego kościoła; ambonę, chrzcielnicę, skarbonę, dzwon oraz wiatrowskaz z 1789 roku, który wieńczył iglicę wieży kościoła.

Były również wystawy fotograficzne; proboszczów, którzy posługiwali kiedyś w naszej parafii oraz wystawa zdjęć, które przedstawiały jak zmieniało się wnętrze kościoła. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania krypt, które znajdują się pod wieżą kościoła - zostały one specjalnie zaaranżowane oraz oświetlone.

Twórcy wystawy przygotowali również trzy referaty, które traktowały o naszej świątyni. I tak w pierwszym referacie Dawid Buczkiewicz przedstawił jak zmieniała się bryła kościoła oraz jakie ślady w postaci zamurowanych portali lub okien zostawiły remonty świątyni. Grzegorz Zwoliński przygotował referat o sekretach wieży kościoła. Zawierał on burzliwą historię iglicy oraz chorągiewki z roku 1789, traktował o tym jak przez wieki zmieniał się wygląd stożka wieży oraz wyjaśniał co za tajemnicza tablica znajduje się w kruchcie kościoła.

 Referat autorstwa Tadeusza Kołuckiego opowiadał o zabytkach ruchomych naszej świątyni; o ołtarzu, który przeszedł wiele zmian, kazalnicy, która skrywała dokument zawierający jej historię a który został odnaleziony przez Grzegorza Zwolińskiego czy też o organach, których historia sięga ponad 100 lat. Dodatkowo wydarzenie to uświetnił duet; Renata Duka i Mirosław Basarab, którzy zagrali dla nas na flecie poprzecznym oraz organach.

W organizacji wydarzenia pomagali sympatycy stowarzyszenia Daria Starczewska i Cezary Misior oraz mieszkańcy naszego miasta. Podziękowania kierujemy do współorganizatorów; Urzędu Miasta i Gminy, Trzcińskiego Centrum Kultury oraz Parafii M.B. Nieustającej Pomocy w Trzcińsku Zdroju. Dziękujemy również strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy znieśli z wieży kościelnej 300 kilogramowy dzwon i przenieśli z plebani do kościoła średniowieczną skarbonę ważącą prawie 150 kg.
Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.