Chojeńska firma stawia na innowacje


Stół, ława, komoda  któż ich nie potrzebuje w swoim domu? Takie meble dla największych marek produkuje chojeńska firma Drewco.


 Dzięki odważnemu sięgnięciu po środki unijne z programu regionalnego firma doposażyła park maszynowy, otworzyła się na nowe zlecenia oraz rynki. Postawili na rozwój poprzez innowacje w obróbce drewna i planowania produkcji. Chojeńskie  Drewco jest przykładem dla innych firm jak się rozwijać – przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz i dodaje, że za kilka tygodni przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć starania o kolejne wsparcie.

IKEA, Zorka, Postęp lub duński Karup to tylko niektórzy z gigantów, lub dużych graczy na rynku meblowym, z którymi współpracuje chojeńska firma Drewco. 

Powstałe w 2006 przedsiębiorstwo systematycznie się rozwija, tak jak i cała branża meblowo – drzewiarska na Pomorzu Zachodnim. Ich specjalnością i znakiem rozpoznawczym jest masowa produkcja komponentów meblarskich oraz mebli z litego drewna: sosny i buka, a także okazjonalnie olchy i dębu. Produkują też gotowe meble szkieletowe.
 Produkty wytwarzane przez branżę drzewną i meblarską to nasz główny towar eksportowy, a przypomnijmy, że co roku zachodniopomorskie firmy wysyłają w Europę i świat towary i usługi za ponad 12 miliardów złotych. Nie muszę mówić, jak ważne jest stwarzanie im szans na rozwój, zapewnianie wsparcia. Wszystko po to, by mogły dalej iść do przodu. Właśnie tak, jak dla chojeńskiego przedsiębiorstwa – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz.
Ten kolejny krok dla firmy ma zapewnić 5-osiowe centrum obróbki. Warta ponad 664 tys. zł inwestycja została wsparta kwotą ponad 243 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Obrabiarka CNC znacząco zwiększyła możliwości technologiczne firmy w zakresie produkcji elementów meblarskich o skomplikowanym kształcie i geometrii. Zwiększyła się jakość i dokładność odwzorowania realizowanych projektów. To także odpowiedź przedsiębiorstwa na ryzyko załamania popytu na oferowane do tej pory produkty. Maszyna pozwala na obróbkę nie tylko drewna litego, ale także płyty wiórowej, sklejki, MDF, a nawet tworzyw sztucznych i metali nieżelaznych. Drewco będzie mogło rozpocząć produkcję np. elementów okien, drzwi, skomplikowanych blatów czy ram luster.

– Chojeńskie Drewco jest przykładem dla innych firm, jak się rozwijać – przekonuje marszałek Olgierd Geblewicz i dodaje, że za kilka tygodni przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć starania o kolejne wsparcie. – Aktualnie zbieramy wnioski od firm z branży stoczniowej, dla których zarezerwowaliśmy ponad 40 mln zł. 

Na początku października przedsiębiorcy będą mogli się starać o pulę ponad 80 mln zł. Po to, by inwestowali w innowacje i rozwijali swoje przedsiębiorstwa.

Firma z Chojny mogła sięgnąć po unijne wsparcie m.in. dlatego, że znacząco unowocześniła proces obróbki drewna, a także usprawniła organizację i planowanie produkcji. Kolejny konkurs dla przedsiębiorców stawiających na innowacyjne inwestycje ruszy już w grudniu, a nabór wniosków potrwa do 1 marca. Do wzięcia będzie ponad 80 mln zł.

Do tej pory w ramach  działania programu „Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020” wsparto 79 projektów na łączną kwotę 150 mln zł. 

W całej Osi 1 Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, która adresowana jest właśnie dla przedsiębiorców zarezerwowano ponad 1,368 miliarda złotych. Firmy z Pomorza Zachodniego otrzymały już 267 mln zł, dzięki czemu realizują 225 projektów.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza