Korupcja w Elektrowni Dolna Odra. Dwie osoby trafiły do aresztu [video]


Agenci CBA ze Szczecina na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne dwie osoby w śledztwie dotyczącym korupcji przy dostawach biomasy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra.


Delegatura CBA w Szczecinie prowadzi śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie w sprawie korupcji przy dostawach paliwa do pieca zasilanego biomasą.

Według śledczych CBA i prokuratury w zamian za łapówki przyjmowano surowiec, który nie spełniał wymogów jakościowych, norm technicznych. 

Pracownicy odpowiedzialni za nadzór nad jakością paliwa potwierdzali, że ciężarówki są wypełnione odpowiednią technicznie biomasą, choć w rzeczywistości tak nie było.

Na polecenie prokuratora agenci CBA ze Szczecina zatrzymali 27 września w Szczecinie i okolicach kolejne 2 osoby podejrzane w tym śledztwie: byłego pracownika elektrowni oraz kierowcę dostarczającego fałszywą biomasę. Wszyscy usłyszeli w prokuraturze zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Już wcześniej na polecenie prokuratora funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Szczecinie zatrzymali w tym wątku śledztwa 40 osób m.in. biznesmenów i pracowników Zespołu Elektrowni Dolna Odra – Elektrownia Szczecin, kierowców ciężarówek oraz przedstawicieli producentów biomasy. 

Ówczesny główny inżynier elektrowni został przyłapany na gorącym uczynku przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł. W wyniku przeszukań zabezpieczono ponad 100 tys. zł w pomieszczeniach służbowych pracowników elektrowni.

Proceder, jak wskazują ustalenia śledczych, mógł spowodować wielomilionowe straty na szkodę spółki Skarbu Państwa – Polskiej Grupy Energetycznej SA.


foto/video/cba.gov.pl
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza