Reklama [góra]Uczniowie z Lisiego Pola na „szlaku historii”


Wykorzystując ostatni dzień wspaniałej pogody, całą naszą małą szkółką wybraliśmy się na wycieczkę. Rozpoczęliśmy poznawanie naszej Małej Ojczyzny i jej historii. Naszym przewodnikiem opowiadającym dzieciom ciekawie o początkach państwowości naszego państwa był mąż pani Joli. 


Pierwszym przystankiem była Góra Czcibora. Dzieci z wielką radością wbiegły po prawie 220 schodach. Będąc na szczycie podziwiali ogromny Pomnik Zwycięstwa nad Odrą oraz przepiękną panoramę Odry. Przewodnik opowiedział dzieciom, jak w roku 972 doszło do zwycięstwa wojsk Czcibora, brata Mieszka I, nad wojskami niemieckiego margrabiego Hodona. 

Następnie udaliśmy się na cmentarz żołnierzy polskich poległych podczas forsowania Odry w 1945 roku w Starych Łysogórkach/Siekierkach gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Z wielkim zdziwieniem dzieci przyjęły informację, że na tym cmentarzu spoczywa prawie dwa tysiące żołnierzy. Obejrzeliśmy też lapidarium upamiętniające wszystkie polskie ofiary II wojny światowej. Zwiedziliśmy też Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach oraz Muzeum Saperów w Gozdowicach, gdzie dzieci otrzymały pouczającą lekcję historii, zobaczyły ciekawe pamiątki po żołnierzach uczestniczących w operacji forsowania Odry, takie jak dokumenty, odznaczenia, umundurowanie, broń, miny itp. z okresu II wojny światowej. Dzieciom bardzo spodobał się Pomnik Sapera w Gozdowicach, który upamiętnia bohaterstwo i oddanie saperów budujących przeprawy na Odrze w 1945 r.

Wycieczka okazała się bardzo udana, chętnie jeszcze raz wybierzemy się szlakiem historii dawnej i współczesnej po naszej Małej Ojczyźnie.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi za udostępnienie autokaru i serdecznie dziękujemy naszemu Panu Przewodnikowi, za bardzo ciekawą lekcję historii.


Teresa Borecka

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.