„W drodze do Niepodległości” – wystawa w Szkole Podstawowej nr 2


Nasza społeczność szkolna przyłączyła się do ogólnopolskiego przedsięwzięcia, które koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”  na lata 2017-21.


Podjęliśmy wiele działań włączając się do akcji ogólnopolskiej. Jednym z nich jest zorganizowanie wystawy. Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały historyczne. Składa się z 30 plansz, które ilustrują i opisują najistotniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości od 6. sierpnia 1914 r. do 1. kwietnia 1924 r. 

Prócz wydarzeń historycznych przedstawione są również sylwetki wybitnych postaci związanych z walką o niepodległość, jej utrwalaniem i tworzeniem suwerennego państwa, jak np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera czy Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Nasi uczniowie, zwiedzając wystawę, odbywają niecodzienną lekcję historii. Ekspozycję przez cały tydzień mogli oglądać nasi uczniowie, rodzice, uczniowie innych szkół. 21 września odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy. W obecności uczniów, dyrektora ASiS-u Pana Wacława Gołąba, Pani dyrektor podziękowała Państwu Parczewskim oraz firmie PERN S.A. za udostępnienie wystawy w naszej szkole.

Wystawa ta była prezentowana również w Sejmie oraz innych szkołach Polski – dzięki Państwu Anecie i Maciejowi Parczewskim również u nas.

Serdecznie dziękujemy.

Jolanta Łosowska
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza