Narodowe czytanie w Widuchowej [foto]We wtorek 9 października Szkoła Podstawowa w Widuchowej ponownie brała udział w akcji Narodowe Czytanie, organizowanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.


Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której Prezydent naszego kraju, Andrzej Duda, zachęca Polaków do przeczytania nie tylko jednej książki, ale całej „Antologii Niepodległości”, na którą składają się aż 44 patriotyczne teksty literackie. List Prezydenta odczytał uczniom jeden z honorowych gości – Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak. Pięknie wybrzmiały słowa: W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. (...) Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach”...

Potem przenieśliśmy się w ubiegłe stulecie, z przyjemnością słuchając fragmentu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, czytanego przez naszych szanownych lektorów: Wójt Gminy Widuchowa Annę Kusy-Kłos, Sekretarza Gminy Widuchowa Andrzeja Stachurę oraz nauczycieli – Sylwię Sikorę-Kurcz i Mariusza Baszaka.

W rolę głównego bohatera, Cezarego Baryki, wcielił się uczeń klasy szóstej Hubert Mateusiak. Uczniowie zgromadzeni przed pokojem nauczycielskim (klasy piąte, szóste, siódme, ósme i gimnazjum) słuchali uważnie i w skupieniu. Do końca zachowali powagę i skupienie. Z pewnością będą pamiętać, że warto czytać, bo mogli posłuchać, jak czytają uznane autorytety.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza