Reklama [góra]


Kto będzie rządził w powiecie? Nowy zarząd poznamy w przyszłym tygodniu?


Po jesiennych wyborach samorządowych żadne ugrupowanie w Radzie Powiatu nie zdobyło większości. Najwięcej radnych wprowadziła Inicjatywa Samorządowa obecnego starosty Wojciecha Konarskiego, jednak aby rządzić, potrzebna jest koalicja. 

Rada Powiatu liczy 21 radnych. Aby rządzić, potrzebna jest większość, czyli co najmniej 11 mandatów. Swoich przedstawicieli do Rady Powiatu wprowadziły cztery ugrupowania. Nowymi radnymi zostali:


Inicjatywa Samorządowa: 
Wojciech Konarski, Jerzy Miler, Roman Michalski, Sławomir Terebecki, Paweł Wróbel, Aleksandra Zielińska, Henryk Kaczmar, Remigiusz Rzepczak;

Koalicja Obywatelska Platforma.Nowoczesna: 
Ewa Dudar, Aleksandra Misiuna, Hubert Andrych, Teresa Sadowska, Jerzy Zgoda, Jarosław Przygoda, Jerzy Domaradzki; 

Prawo i Sprawiedliwość: 
Joanna Kostrzewa, Tomasz Mirakowski, Zbigniew Szmaja, Bartosz Biegus;

SLD Lewica Razem: 
Wojciech Długoborski, Michał Kozakiewicz. 

Kto z kim w koalicji? 

Wciąż nie ma żadnych oficjalnych informacji w sprawie ewentualnych koalicji, chociaż wszystkie ugrupowania potwierdzają, że trwają rozmowy. Starosta jest wybierany przez Radę Powiatu, która nie musi tego robić na pierwszej sesji – jest na to trzy miesiące. 

Ewentualną koalicję mogłaby stworzyć Inicjatywa Samorządowa z PiS-em lub Koalicją Obywatelską. Niewykluczone, że mogłoby dojść do „egzotycznej” współpracy PiS-u z Koalicją Obywatelską, jednak w przypadku odejścia Przygody, do większości potrzebni byliby radni z SLD. 

Do tej pory oprócz Wojciecha Konarskiego (na zdjęciu u góry) w kontekście kierowania starostwem padły jeszcze dwa nazwiska – Ewy Dudar (liderka Koalicji Obywatelskiej) i związanego z PiS-em Rafała Muchy.

Pierwsza sesja odbędzie się w czwartek 22 listopada. Wtedy na pewno poznamy nowe prezydium rady (przewodniczącego i wiceprzewodniczących).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.