Reklama [góra]Obchody Święta Niepodległości w Chojnie [foto] [video]


Tegoroczne Święto Niepodległości jest wyjątkowe  mija setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nie tylko w całym kraju odbywa się szereg wydarzeń i uroczystości, również w naszym regionie zadbano o wyjątkowy charakter tegorocznego święta. 

Msza Święta została odprawiona w Kościele Mariackim. Następnie uroczystości przeniosły się na Plac Konstytucji 3 Maja, tam okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Adam Fedorowicz, pod pomnikiem delegację złożyły kwiaty.

Mieszkańcy mogli również zobaczyć pokaz musztry wojskowej zaprezentowany przez uczniów klasy mundurowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie.

Niepodległa


Po oficjalnych uroczystościach, które odbyły się w kościele Mariackim oraz na placu Konstytucji 3 Maja, uczestnicy przenieśli się do sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie. Tam przygotowany był koncert słowno-muzyczny pt. „Niepodległa”. Udział w nim wzięli podopieczni z pracowni wokalnej Aleksandry Bałachowskiej oraz Martyna Lewandowska i Katarzyna Błęcka. Na scenie mogliśmy również zobaczyć Sławomira Błęckiego, który poprowadził to wydarzenie. Sala wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy nie mogli narzekać na nudę. Zwieńczeniem tego punktu były owacje na stojąco.


Przemysław Kaweński postanowił dowiedzieć się czegoś więcej na temat Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rozmawiał z Markiem Bednarzem, lokalnym nauczycielem historii.


Gdzie trzech się bije, tam Polska korzysta...

Polska zniknęła z mapy w 1795 roku. Naród jednak pod zaborami próbował wywalczyć wolność, przykładami są między innymi powstania listopadowe i styczniowe, które niestety zakończyły się niepowodzeniem. Szansa na odrodzenie się narodu nadeszła w XX wieku. I Wojna Światowa to konflikt naszych zaborców: Niemiec, sypiących się już Austro-Węgier i carskiej Rosji. Polacy byli silną podporą dla tych państw, dlatego też przyciągano nas obietnicami. Pierwsi z propozycjami wyszli Niemcy oraz Austro-Węgry w tzw. Akcie 5 Listopada. Gdyby wojna miałaby być wygrana przez nich, wówczas by reaktywowano Królestwo Polskie. Polacy musieliby jednak nadal służyć i walczyć w imię innego narodu. Car Rosji natomiast wiedział, że obietnica złożona przez ww. państwa nie jest niczym nadzwyczajnym, postanowił więc obiecać jeszcze więcej. W grę wchodziło państwo złożone z wszystkich Polskich ziem, w którym wolna byłaby kultura oraz gospodarka. Jednak to Woodrow Wilson, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, wcielił w swój czternastopunktowy program pokojowy wolną Polskę (z dostępem do morza i granicami). Jak wiadomo, sukces ma wielu ojców, tak i też było w tym przypadku. Do odzyskania niepodległości przyczynili się między innymi Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Ewaryst Daszyński (twórca pierwszego tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej).

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.