Reklama [góra]


Druga rocznica śmierci Łukasza Urbana w Berlinie. Zamach, który wstrząsnął naszym regionem [foto] [video]


W środę 19 grudnia mija druga rocznica zamachu podczas jarmarku świątecznego w Berlinie, gdzie pierwszą ofiarą był Łukasz Urban – kierowca porwanej ciężarówki i mieszkaniec naszego powiatu.

Do zdarzenia doszło w czasie jarmarku bożonarodzeniowego, gdy 40-tonowa ciężarówka marki Scania (ciągnik siodłowy z naczepą) z polskimi tablicami rejestracyjnymi z powiatu gryfińskiego wjechała w tłum ludzi.

Bilans tych tragicznych wydarzeń to 12 ofiar śmiertelnych i 48 osób rannych. Ciało polskiego kierowcy znaleziono w szoferce samochodu. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie – zamachowcem okazał się Anis Amri, mężczyzna pochodzący z Tunezji.

Dzień przed wigilią Amri został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję. Polak, który poświęcił życie, usiłując nie dopuścić zamachowca do kabiny kierowcy, stał się bohaterem. Media wraz z służbami są zgodne, że Łukasz utrudnił przebieg zamachu i w ten sposób uratował życie dziesiątkom osób.

Pogrzeb Polaka odbył się 30 grudnia w Baniach. W uroczystości żałobnej wzięły udział setki osób, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa wraz przedstawicielami najwyższych władz.

5 listopada 2018 r. odbyła się uroczystość nadania nazwy rondu imienia Łukasza Urbana w Baniach.

Poniżej archiwalny film oraz zdjęcia.fot./video: archiwum

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.