Reklama [góra]


74. Rocznica wkopania pierwsze słupa granicznego nad Odrą [foto]W niedzielę 3 marca odbyły się uroczystości w ramach 74. Rocznicy wkopania pierwszego słupa granicznego nad Odrą w Czelinie. Mszą świętą o godz. 11:30 w kościele pw. NMP Częstochowskiej w Czelinie celebrowaną przez ks. proboszcza Marka Szczuckiego rozpoczęto uroczyste obchody 74. rocznicy tego wydarzenia. Po jej zakończeniu, przy asyście kompanii honorowej oraz orkiestry wojskowej uczestnicy udali się na plac przy obelisku w Czelinie.

Tam odbyła się część oficjalna. Po odśpiewaniu hymnu, okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Mieszkowic Andrzeja Salwa oraz zaproszeni goście: Sylwester Chruszcz - Poseł na Sejm RP, Artur Staszczyk - Doradca Wicewojewody Zachodniopomorskiego ds. Współpracy Międzynarodowej i Polityki Pamięci, Zbigniew Chojecki – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Andrzej Selega – wieloletni pracownik Straży Granicznej. Odczytano apel pamięci przygotowany przez żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie.

Władze rządowe, samorządowe, służby mundurowe, radni, sołtysi, delegacje szkół, instytucji, przybyli goście oraz mieszkańcy, złożyli wiązanki przy pamiątkowym obelisku. Uroczystości uświetniła inscenizacja historyczna wydarzeń z 1945 r. w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z Polic, Gorzowa, Piły, Szczecina oraz z Niemiec. Na zakończenie na wszystkich czekała gorąca grochówka przygotowana przez panie z KGW Czelin.

Burmistrz serdecznie dziękuje proboszczowi Parafii Czelin ks. Markowi Szczuckiemu za odprawienie mszy świętej w intencji żołnierzy, szczecińskim saperom z 5 Pułku Inżynieryjnego za apel pamięci i troskę o podniosły charakter uroczystości, orkiestrze wojskowej ze Szczecina za to, że od kilku lat uczestniczy w naszych uroczystościach nadając im szczególną oprawę, Panu Zbyszkowi Ciszkowi za oprawę muzyczną podczas mszy świętej oraz Pani Sołtys, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Czelinie, druhom strażakom, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Mieszkowicach za pomoc w organizacji uroczystości.
fot. UM Mieszkowice

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.