Reklama [góra]


Kolejna edycja projektu "Łączy nas przyroda"


"Łączy nas przyroda" to kolejny już projekt realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko” w Chojnie.Program stanowi ono kontynuację spotkań młodzieży mieszkającej na terenach przygranicznych, mieszkańców Chojny w Polsce i Schwedt w Niemczech. Obóz był organizowany w Trzęsaczu podczas ubiegłorocznych wakacji. Był to wyjazd przeznaczony dla dzieci i młodzieży mieszkających tak blisko siebie, a jeszcze niedawno tak bardzo od siebie oddalonych. Stowarzyszenie Edukacji i Wychowania „Nasze Lotnisko” w Chojnie rozpoczęło swoją działalność kilka lat temu.

Poprzednie projekty realizowane przez młodzież skupioną przy Stowarzyszeniu były projektami o tytułach: „Śladami przeszłości w przyszłość”, „Zima ze wspólną przeszłością”, „Łączy nas przyroda”, „Łączy nas kultura”.  Podczas każdego z tych wyjazdów dzieci miały możliwość poznać się, zaprzyjaźnić i nauczyć języka sąsiadów poprzez wspólną zabawę, sport i zwiedzanie ciekawych miejsc.

Tegoroczny projekt podkreślał wagę piękna przyrody jako element, który może nasze narody ze sobą połączyć.  Projekt ten był dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)

Podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu uczestnicy obozu przygotowali i zaprezentowali teatr pantomimy. Tego typu przesłanie nie wymaga użycia słów, a treści są przekazane przez ruch ciała i towarzyszącą temu muzykę. Na zakończenie występów pantomimy młodzi aktorzy otrzymali owacyjne brawa. 

Warto zauważyć, że aktorzy mieli zaledwie 10 – 12 lat. Tym większy należy im się szacunek i podziw.Elementy kultury, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu to również wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc, czego przykładem może być wizyta w „wiosce wikingów” w Wolinie, miejscu ukazującym kulturę tworzoną na tych terenach przed wiekami.

Czas obozu o nazwie „Integracja młodych „Łączy nas przyroda” był czasem nie tylko dobrego wypoczynku nad morzem, ale również naszego wewnętrznego rozwoju i ubogacenia ducha. 

Planujemy następne wyjazdy, może w to samo miejsce, może w temacie „Łączy nas sport”. Wszystko to pokaże czas.

ks. Andrzej GalantBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.