Reklama [góra]Rosjanie opuszczający lotnisko. Zobacz niesamowity film z 1992 roku [video]W maju 1992 roku wojska rosyjskie opuściły lotnisko w Chojnie. Dzisiaj jest to teren, na którym mieszkańcy naszego regionu urządzają sobie spacery lub organizują różne wydarzenia.


Lotnisko wojskowe zostało wybudowane w latach 30. XX wieku. Znajduje się ono w odległości ok 2,5 km od centrum Chojny - Na ternie lotniska znajdował się dobrze rozbudowany park samochodowy, sieć łączności, kompanie obsługi i kompanie wartownicze, garnizonowa straż pożarna itp. Ponadto baza lotnicza w Chojnie dysponowała lotniskami zapasowymi w Moryniu (Mohrin), Mieszkowicach (Bärwalde), Jaworzu (Gabbert), Chełmie Dolnym (Wartenberg). - czytamy na stronie forteczna.org

Na początku lat 70-tych dla samolotów MiG-21 wybudowano schronohangary. Wznoszone były również garaże dla powiększającego się parku samochodowego. Mówi się również o prawdopodobnym posiadaniu (na tym terenie) broni jądrowej - na terenie lotniska zlokalizowane zostały magazyny amunicji oraz bombo składy których powierzchnia wynosiła około 9,4 ha.

W maju 1992 roku sowieci opuścili tereny lotniska. Wszystko to zostało przejęte przez gminę - Lotnisko w Chojnie ma niesamowitą historię. Nie mówię tylko o płytach, na których stacjonowały samoloty ale również o osiedlu - komentuje Przemysław Kaweński, redaktor naszego portalu - wiele budynków po poprzednich właścicielach zostało zadysponowane przez polskie rodziny. Ja np. miałem okazję mieszkać w dawnym szpitalu, piwnica jest obłożona jeszcze kafelkami [...] Chcielibyśmy stworzyć materiał opowiadający to co działo się jeszcze przed 1992 rokiem. Osoby, które mają jakikolwiek materiał zapraszam do kontaktu z naszą redakcją. Z chęcią się temu przyjrzymy i pokażemy dalej.

Lotniskiem z dawnych czasów interesuje się również Norbert Pająk. To własnie z jego inicjatywy i pomysłu nasz portal szuka ciekawych materiałów sprzed lat. 

6 komentarzy:

 1. No to zapraszam na avia.ru jest tam strona poświęcona chojeńskiemu lotniskum. Co do głowic atomowych, to schronohangar typu Granit jest u nas. Także garaże dla transporterów są lecz samej broni atomowej nie trzymano na lotnisku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Broń jądrowa była przechowywana w Podborsku,Brzeźnicy Kolonii i Templewie. W Chojnie była samochodowa wyrzutnia rakietowa zdolna je wystrzelić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początku materiału tv samoloty odlatują z lotniska Kluczewo. Natomiast dalej puste lotnisko to już Chojna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Opisze to tak. Polska dała strasznie Dup... MARNUJĄC TAKIE MOŻLIWOŚCI... Ruscy mieli tam taki arsenał że Mogli zrobić niezłego bałaganu ale to wiedzą ci co choć trochę sie znają na historii...

  OdpowiedzUsuń
 5. A gdzie filmik lub jakieś zdjęcia jak nasz Wojciech Witold Jaruzelski przyleciał do Chojny co? Jakby co to mogę udostępnić z opisem … Jak będę miał czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak będziesz miał czas to udostępnij, a jak nie będziesz miał czasu to nie udostępniaj.

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.