Reklama [góra]Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku 2019”


Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja już dziewiąty raz zorganizowało ogólnopolski konkurs „Drzewo Roku”. Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16. finalistów, którzy są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii. Tegoroczna edycja konkursu Drzewo Roku zorganizowana została w 100 rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości. W opisie znaczenia drzew zwracano uwagę na ich rolę w historii i bycie świadkiem ważnych wydarzeń w naszym kraju.

W finale znalazło się drzewo z gminy Chojna zgłoszone przez uczniów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chojnie. Uczniowie z OSW w Chojnie od kilku lat promują w środowisku lokalnym i ogólnopolskim piękne, stare, często zapomniane drzewa z ciekawą historią. Wcześniej platan Olbrzym z Chojny, mamutowiec z Brwic, Krzywy Las z Nowego Czarnowa i szpaler kasztanów jadalnych z Krajnika Górnego. 

W tym roku po raz 5 w finale ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku” znalazł się kandydat uczniów z Chojny– jest to grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej. Drzewo liczy sobie około 168 lat i jest jednym z nielicznych pomnikowych drzew owocowych w Polsce. Młodzi miłośnicy przyrody wraz z opiekunem E. Krucewicz i przy współpracy z panią M. Matecką z Centrum Edukacji Regionalnej w Zatoni Dolnej opracowali historię starej gruszy, która urzekła komisję konkursową, czego efektem jest udział drzewa z naszej gminy w finale konkursu.

Od 1-go do 30-go czerwca rusza głosowanie internautów. Każdy będzie mógł oddać swój głos na jedno z 16 finałowych drzew. Grusza z Doliny Miłości musi pokonać w walce o tytuł Drzewa Roku 15. rywali, w tym jednego również z województwa zachodniopomorskiego. Aby mogło się to spełnić musimy przeprowadzić na szeroką skalę kampanię reklamową promującą nasze drzewo w gminie, powiecie i województwie. Tylko tak może ono zwyciężyć w czerwcowym głosowaniu internautów. 

Więcej informacji o zbliżającym się głosowaniu i o drzewach finalistach tegorocznego konkursu można dowiedzieć się na stronie http://swietodrzewa.pl/?p=11222

2 komentarze:

  1. grusza piękna, ale DOLINA MIŁOŚCI popada w ruinę, a szkoda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto zagłosować na gruszę, bo na jej promocji i rozgłosie może skorzystać cała Dolina Miłości. Tak było kiedyś z platanem Olbrzymem, dlatego głosujmy na gruszę to nic nie kosztuje.

      Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.