Tydzień bibliotek w Moryniu [foto]


Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek 2019 brzmiało „#biblioteka”. Jest to już XVI edycja programu, którego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W wielu bibliotekach na terenie kraju podejmowane są akcje popularyzujące czytelnictwo, odbywają się rozmaite spotkania, warsztaty i zajęcia edukacyjne.

Moryńska biblioteka publiczna już po raz kolejny włączyła się w akcję promującą czytelnictwo organizując warsztaty i spotkania.

9 maja w ramach trwającego Tygodnia Bibliotek, bibliotekę miejską odwiedzili mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Moryniu wraz z opiekunem p. Edytą Kostką. Tematem spotkania literacko - plastycznego były zwierzęta. Wspólnie czytano wiersze, rozwiązywano zagadki oraz wykonano książkę trójwymiarową - pop up book. Na zakończenie, w podziękowaniu za wyczerpującą pracę, każdy podopieczny otrzymał naklejkę oraz zakładkę do książki. Warsztaty przygotowały panie Barbara Sobolewska – instr. plastyki oraz Magdalena Kiełbasa – bibliotekarz z MBP w Moryniu.

14 maja w godzinach wieczornych odbył się monodram poetycko - muzyczny pt. „Między mną a Tobą”, wybitnej aktorki teatralnej oraz filmowej Laury Łącz. Spotkanie odbyło się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu. Tytuł monodramu zaczerpnięty został z cyklu ballad Bolesława Leśmiana. Program recitalu wypełniły piosenki okresu międzywojennego, jak również współczesne, przeplatane poezją Tuwima, Leśmiana, Gałczyńskiego. Przerwy między piosenkami aktorka wypełniła pełnym humoru komentarzem. Zachwyt publiczności wywołały zarówno słynna przedwojenna „Rebeka” z repertuaru Zofii Terné jak i wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Farlandia” i „O naszym gospodarstwie (Zielony Konstanty i srebrna Natalia)” oraz piosenka napisana przez Juliana Tuwima dla Miry Zimińskiej „Pokoik na Hożej”. Koncert zakończył się piosenką „Walc dla outsiderów” Andrzeja Brzeskiego oraz „Galopką” Adama Skorupki.

Laura Łącz jest również autorką książek dla dzieci, m.in. „Bajki i wiersze na cztery pory roku”, „Sekret czarnego łabędzia” oraz „Spełnione marzenia”. Po spektaklu aktorka podpisywała swoje książki, pozowała również do zdjęć z czytelnikami. Był to wyjątkowy, niezapomniany wieczór, który długo pozostanie w pamięci uczestników.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu składa serdeczne podziękowania Pensjonatowi Pod Lipami w Moryniu za wyjątkowe przyjęcie p. Laury Łącz.

15 maja w godz. od 9.00 do 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Moryniu odbyła się XII edycja Sztafety Literackiej, poświęconej w tym roku Joannie Kulmowej. W imprezie udział wzięły dzieci z kl. VI b i V b z Zespołu Szkół w Moryniu wraz z opiekunami p. Agnieszką Serafińską i Jarosławem Przybyłą. Postać Joanny Kulmowej przybliżyła bibliotekarz Magdalena Kiełbasa, natomiast wiersze poetki czytały dzieci i opiekunowie.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza