Wózek dziecięcy na długie wojaże. Jaka spacerówka sprawdzi się najlepiej?


W wieku około sześciu miesięcy maluch zazwyczaj próbuje już siadać, jest niezwykle ciekawy tego, co znajduje się wokół niego i chłonie świat wszystkimi zmysłami. Nie ma lepszego momentu na przesiadkę do wózka spacerowego, który umożliwi mu obserwację otoczenia podczas codziennych wycieczek. Czego natomiast od spacerówki oczekują rodzice? Przede wszystkim tego, by była lekka, poręczna i trwała, gotowa stawić czoła codziennym wyzwaniom. Jednak nawet model odpowiadający tym wymaganiom nie gwarantuje, że będziemy zadowoleni z wózka. Co zatem należy wziąć pod uwagę przed zakupem? 

Najważniejszy jest teren, po którym będziemy jeździć 

Wózki spacerowe, w odróżnieniu od modeli głębokich, a także wielofunkcyjnych, zwykle posiadają koła piankowe. Skutkuje to mocniejszym odczuwaniem przez dziecko wybojów i nierówności na drogach czy chodnikach. Starsze dzieci lepiej niż noworodki znoszą wstrząsy, ale jeśli na naszej trasie znajdują się bardzo wyboiste ścieżki, lepiej postawić na nowoczesne rozwiązania. Niektóre modele wózków, jak spacerówka Cybex czy Stokke, mają koła wzmocnione po zewnętrznej stronie gumą, która zapewnia lepszą amortyzację. W przypadku, gdy w okolicy są jedynie równe chodniki i centra handlowe, spokojnie możemy zdecydować się na mniejsze, piankowe kółka. Mamy mieszkające na wsi często natomiast wybierają spacerówki z pompowanymi oponami. Ma to swoje zalety, przede wszystkim łatwość prowadzenia po wybojach, lecz trzeba się liczyć z możliwością przebicia dętki podczas spaceru. 

Wiek dziecka również ma istotne znaczenie 

Słowo „spacerówka” zwykle kieruje nasze myśli ku wózkom „parasolkom”, przeznaczonym dla nieco starszych dzieci, które odczuwają zmęczenie po dłuższym spacerze. Obecnie każdy producent ma w swojej ofercie wózki spacerowe, w jakich mogą jeździć nawet kilkumiesięczne maluchy. Kupując taki model, opłaca się zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, czyli dobrej jakości szelki, a także pałąk, zapobiegające wypadnięciu pociechy z wózka. Po drugie, tak małe dzieci często jeszcze śpią na spacerach. Wybrany przez nas pojazd powinien być zatem jak najbardziej wygodny. Sprawdzi się tutaj rozkładany wózek z regulowanym podnóżkiem oraz szeroką i długą budką chroniącą malucha przed deszczem lub ostrym słońcem. 

Idealny wózek spełnia oczekiwania rodziców 

Spacery mogą być komfortowe i przyjemne nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica prowadzącego wózek. Upatrzona spacerówka musi więc łatwo i szybko się składać, odznaczać się lekkością prowadzenia, jak również sprawnie podjeżdżać na wysokie krawężniki. Takie modele oferuje na przykład sklep 3Kiwi. Ważne są też wymiary kosza pod wózkiem. Jeżeli razem z pociechą uwielbiacie długie spacery lub wychodzicie przy okazji na zakupy, niewielka siatka w spacerówce może okazać się za mała. Dobrym rozwiązaniem są modele z zamykanym koszem, dzięki któremu niestraszne nam będą zmienne warunki atmosferyczne. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza